Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.03.2018
Eesti Taliolümpiamängude ülekandmine oli Eesti Meediale majanduslikult kasumlik (1) Repinski toetusrahast: idee oli oma, aga initsiatiiv mujalt (6) Fotoreportaaž: Postimehe ringkäik salapärases Tallinna toomkirikus (2) Pidu katku ajal: toetused omadele poistele kasvasid kui imeväel (18) Majandus Repinski toetusrahast: idee oli oma, aga initsiatiiv mujalt (6) POSTIMEHE INTERVJUU Viru hotelli juht: Soome alkoturistid asenduvad kultuurituristidega (2) Pidu katku ajal: toetused omadele poistele kasvasid kui imeväel (18) Läti pankades käib endiselt rahapesu (3) Välismaa Kohtumine Kim Jong-uniga: kas Trumpi järjekordne reality-show? Kreeka ootab Makedoonialt nimetülis konkreetseid samme POSTIMEHE INTERVJUU. Vabariiklane ja demokraat lähevad baari... Arvamus Margus Amor: kuidas saada lätlased hoopis Eestisse tervislikule ostureisile? Jaanus Piirsalu: aeglaselt kulgev tripper Lugeja Matti Vattula: appi, mind hirmutatakse! (12) Postimees 1936. aastal: Rootsi mälestussammas Narva lahinguväljale Jaak Vilo: kas haridus on kallis? Proovige harimatust (6) Juhtkiri: searaha haiseb endiselt Karmo Tüür: Vene-Eesti suhted – kolm võimalust Kultuur Ohutu pastelne värk Lavamaagia järele janunev Erki Pärnoja Kaks sikku purdel Lähis-Ida moodi Sport Kuningas on elus, elagu kuningas! Alusalu ja Liiv tõid Adaverre olümpiavaimu Tallinn Fotoreportaaž: Postimehe ringkäik salapärases Tallinna toomkirikus (2) Teadus Kogu Twitteri ajalugu hõlmanud uuring: valeuudised levivad tõestest mitu korda kiiremini (3) Uued tehnoloogiad sunnivad Euroopat GMO-piiranguid lõdvendama (17) Tartu Elva valla valik: kas ujula asemel säästuvann või mitte midagi Hunt kui sümbol uutes ja vanades hundinimedes Kes maksab kõrghariduse eest? Keegi ei tea Tippkarateka Marko Luhamaa: oluline on keskenduda tööle ja tulemusele mitte mõelda, küll siis tuleb ka tulemus Milleks uurida tselluloositehase mõju erinevust Kärknas või Vorbusel? (2) Ränilinnas kerkivad põllule kortermajad Rannar Raba: Ei on ei (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Vilo: kas haridus on kallis? Proovige harimatust

5 min lugemist
Jaak Vilo FOTO: Erakogu

Kõrgharidus ja teadus on Eestis kahjuks mõlemad alarahastatud, kusjuures Eesti maksumaksja panusega teadusesse kukkusime äsja riikide «mudaliigasse». Kuidas saaks valitsuste tekitatud august välja, kirjutab Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja akadeemik Jaak Vilo.

Tellijale Tellijale
  • Tsiteerides klassikuid: «kui arvate, et haridus on kallis, proovige harimatust». Praegune rahastus ei ole jätkusuutliku kvaliteetse riigi jaoks vajalikul tasemel.
  • Eesti teadus ja kõrgharidus pole viimase 100 aasta jooksul mitte kunagi varem olnud nii heal tasemel kui praegu - tänu optimismile, mis tekkis 2005-2013, kuid mis praeguseks on asendunud pigem masendusega.
  • Kas jätkata tasuta kõrgharidusega? Arvestades, et tasuta kõrghariduse reform on alles poole peal, oleks see üldiselt mõistlik.
  • Kindlasti tuleb reformida õppelaenude süsteem - et laenuga saaks katta õppimise aegsed elamiskulud.
  • Doktorantuur tuleks viia stabiilsemale ja konkurentsivõimelisemale alusele tervikliku rahastusmudeliga.
10.03.2018 13.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto