Sisukord
Arvamus
Postimees
13.03.2018
Eesti Taxify juht sundis naiskliendid relvaähvardusel autost lahkuma (10) Tamm eitab huvide konflikti (2) Majandus Tallinna Vesi võib hiigelnõude saada kolme kuu pärast Välismaa Postimees Donbassis: «Kahju, et vorm ei näe ette pükse rasedatele!» (2) Bangladeshi abitöötaja intervjuus Postimehele: kõige olulisem on kriis elus hoida Venemaad keemiarünnaku tõenäoliseks toimepanijaks nimetanud May vihastas Kremlit Arvamus Martin Ehala: sõnad «rahvusriik» ja «rahvus» on Euroopas muutunud peaaegu põlastusväärseks (29) Ahto Lobjakas: Reformierakonna uued rõivad (7) Siim Kiisler: metsanduse arengukavast peab saama ühiskondlik kokkulepe (3) Priit Pullerits: Eesti ei ole oma süsteemitu spordieluga euroopalik maa, vaid tüüpiline arenguriik (17) Juhtkiri: uus hall kardinal Twitteri avangardist (2) Postimees 1928. aastal: Pärnu ihkab ligitõmbavaks Õhtu-Euroopa suvituslinnaks Georg Merilo: Rakvere vihakombinaat või Rakvere rahu? Kultuur Muie suul, hinges kuul Kolme naise nooruse võimalused ja võimatused, röntgenoloogiliselt Kiasma tõstab esile Kristina Normani ja Jaanus Samma tööd Eestlaste kunst pääseb Kiasmas mõjule Galerist: Eesti kunsti ostetakse iga kuu Sport Kirgede torm Mehhiko punktikatse piirete vahel Eesti jalgpallikoondislase näitel: mida teha, kui oled piiri taga plindris? Sevilla häbistas Mourinhot ja lõpetas Manchester Unitedi eurohooaja Tartu Utoopia, mis aitaks rahvusriigi järgmise juubelini (1) Metsatööstuse spetsialistide järele on puudus Üks tont käib ringi mööda Tartut (2) Rahva lemmiku tiitli napsas juba teist aastat restoran JOP Lavastatud rahvuseepos mõjub lihtsalt ja õhuliselt Suvised teetööd peatänavatel panevad autojuhtide närvid proovile Päästeamet tunnistas Tartumaa hooldekodud tuleohutuks Satelliitsaatjatega sookured asuvad riburada koduteele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: sõnad «rahvusriik» ja «rahvus» on Euroopas muutunud peaaegu põlastusväärseks

4 min lugemist
Eesti lipp. FOTO: Urmas Luik / Parnu Postimees/

Euroopa on Eestile olnud pikalt eeskujuks, ent oleme olukorras, kus tuleks jätta kaasa minemata viimase aja rahvusjärgsete arengutega, kirjutab keeleteadlane Martin Ehala.

Tellijale Tellijale
  • Väikesed sisemised muutused suhtumises rahvusesse, mis veel 90ndatel Euroopas eriti silma ei torganud, on hakanud üha kiiremini kasvama, nagu väike veenire, mis uuristab tammi sisse auku. Praegu näib, et need muutused on saavutanud pöördumatu iseloomu, mille tagajärjel tundub tõenäoline, et Euroopa on suundumas rahvusjärgsesse arengujärku.
  • Ida pool raudset eesriiet elanud rahvad vaatavad seda arengut kummastusega. Viimased 25 aastat on nad järjekindlalt tegelenud oma rahvusriikide ülesehitamisega, mistõttu uued, varjamatult kosmopoliitsed ideed, mis Euroopa progressiivseid kihte ja nende juhte innustavad, tekitavad Ida-Euroopas ilmselget võõristust. Ja Eesti pole erandiks.
  • Euroopa on meile eeskujuks olnud vähemalt Noor-Eesti ajastust alates. Tõenäoliselt oleme aga praegu olukorras, kus tuleks taktitundeliselt jätta kaasa minemata viimaseaja rahvusjärgsete arengutega.
12.03.2018 14.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto