Sisukord
Arvamus
Postimees
13.03.2018
Eesti Taxify juht sundis naiskliendid relvaähvardusel autost lahkuma (10) Tamm eitab huvide konflikti (2) Majandus Tallinna Vesi võib hiigelnõude saada kolme kuu pärast Välismaa Postimees Donbassis: «Kahju, et vorm ei näe ette pükse rasedatele!» (2) Bangladeshi abitöötaja intervjuus Postimehele: kõige olulisem on kriis elus hoida Venemaad keemiarünnaku tõenäoliseks toimepanijaks nimetanud May vihastas Kremlit Arvamus Martin Ehala: sõnad «rahvusriik» ja «rahvus» on Euroopas muutunud peaaegu põlastusväärseks (29) Ahto Lobjakas: Reformierakonna uued rõivad (7) Siim Kiisler: metsanduse arengukavast peab saama ühiskondlik kokkulepe (3) Priit Pullerits: Eesti ei ole oma süsteemitu spordieluga euroopalik maa, vaid tüüpiline arenguriik (17) Juhtkiri: uus hall kardinal Twitteri avangardist (2) Postimees 1928. aastal: Pärnu ihkab ligitõmbavaks Õhtu-Euroopa suvituslinnaks Georg Merilo: Rakvere vihakombinaat või Rakvere rahu? Kultuur Muie suul, hinges kuul Kolme naise nooruse võimalused ja võimatused, röntgenoloogiliselt Kiasma tõstab esile Kristina Normani ja Jaanus Samma tööd Eestlaste kunst pääseb Kiasmas mõjule Galerist: Eesti kunsti ostetakse iga kuu Sport Kirgede torm Mehhiko punktikatse piirete vahel Eesti jalgpallikoondislase näitel: mida teha, kui oled piiri taga plindris? Sevilla häbistas Mourinhot ja lõpetas Manchester Unitedi eurohooaja Tartu Utoopia, mis aitaks rahvusriigi järgmise juubelini (1) Metsatööstuse spetsialistide järele on puudus Üks tont käib ringi mööda Tartut (2) Rahva lemmiku tiitli napsas juba teist aastat restoran JOP Lavastatud rahvuseepos mõjub lihtsalt ja õhuliselt Suvised teetööd peatänavatel panevad autojuhtide närvid proovile Päästeamet tunnistas Tartumaa hooldekodud tuleohutuks Satelliitsaatjatega sookured asuvad riburada koduteele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: uus hall kardinal Twitteri avangardist

2 min lugemist
Reformierakonna tulevane juht Kaja Kallas avalikustas eile õhtul kirjas partei siselistile, et pakub uueks peasekretäriks välja Kert Valdaru. Täna tutvustas Kallas teda fraktsioonile. FOTO: Erik Prozes

Erakonna peasekretäri amet võib tunduda kuiva kontoritööna, ometi on just parteide administratiivsed juhid sageli need, kes  esimehe kõrval kõige enam erakonna avalikku kuvandit kujundavad. Peasekretäride mõjukus seisneb nende informeerituses. Reformierakonna peasekretäri kandidaadi valik viitab, et valimiste-eelsel aastal tahetakse näidata uuenenud näoga organisatsiooni.

«Mõtle, mis saab meie peaministrist! Mõtle, mis saab meie parteist!» röögib Gert Raudsepa kehastatud peasekretär telesarjas «Riigimehed» äbarikule sotsiaalse sidususe ministrile, kes on saanud maha järjekordse otsusega, mis ähvardab kukutada erakonna toetusreitingut. Tegelaskuju aines on ammutatud otse elust. Küllo Arjakas, Andres Ammas, Kristen Michal, Kadri Simson, Priit Toobal... Seda loetelu võiks jätkata. Eesti poliitikas on koloriitseid erakondade peasekretäre olnud ja tuleb veel.

Reformierakonna põhikiri on peasekretäri töö asjus napisõnaline: seal seisab, et «juhatus nimetab ametisse erakonna peasekretäri, kes korraldab erakonna kantselei tööd». Kantselei kohta ütleb sama dokument, et see korraldab toetajaliikmete arvestust ja kõiki toetajaliikmetega seotud küsimusi ning tegeleb erakonna visuaalse identiteediga. Seega, rahaasjad ja personaalia, erakonnaga seotud isikud ning kuvand.

Organisatsooni töö korraldamine tähendab muu hulgas poliitilist analüüsi, kampaaniate ettevalmistamist ja nii edasi. Keskne märksõna on «informeeritus», mis annab peasekretärile mõjuvõimu nii sees- kui ka väljaspool. Seepärast kujuneb temast tihti hall kardinal, kes «keelab, käsib, poob ja laseb».

Kõigi märkide järgi 14. aprilli üldkogul Reformierakonna esimeheks saav Kaja Kallas tutvustas erakonnakaaslastele ja avalikkusele oma valitud kandidaati erakonna peasekretäri kohale. Eks juhatuse valimised näita, milliseks kujunevad jõujooned, kuid valik annab tunnistust sellest, et erakondadest kõige pikemalt valitsusvastutust kandnud, ent 2016. aasta novembrist opositsiooni surutud Reformierakonnas tõepoolest püütakse tube tuulutada.

Kert Valdaru on sõnaosav noor mees, kel pikaajaline kogemus avalikus sektoris, kuid mitte poliitiliste mängude praktikas. Valdaru on olnud osaline Kurt Walteri nimelisel aktiivselt ühiskonnaelu jälgival ja reljeefseid kommentaare esitaval Twitteri kontol.

Sotsiaalmeedia tunnetamine on praegusaja poliitikas sama hästi kui kohustuslik oskus, samas ei pruugi ebaselge autorlusega säutsud edaspidi Kaja Kallase ülesannet – viia erakond ühtsena valimistele, teha edukas kampaania ja pääseda taas võimule – kergemaks teha. Ebastabiilsus või halvemal juhul tüli oravapesas võib erakonna praeguse toetuse populaarsuse harjalt kergesti allapoole kukutada.

Seotud lood
12.03.2018 14.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto