Sisukord
Film
Tänane leht
17.03.2018
Eesti Eesti vetes võib lebada Štšuka (7) Hülged peavad pulmi Värsked erakondade reitingud: Valitsuse toetus jätkab madallennul, oravad laineharjal (112) Välismaa Kõigi asjade esimees Xi (1) Putin jätkab heitlust Venemaa eest (6) Arvamus Juhtkiri: ainult lennukipiletist ei piisa (2) Kelli Põlendik: kongist kostab klähvimist Sigade Laht (2) Seda me olime oodanud Avo-Rein Tereping: majandusteaduse reeglid näivad olevat Toompeal tundmatud (46) Punane ehmatus (1) Võimuvaakum kestab veel EKI keelekool: veel hilisantiigis peeti vaikides lugemist suureks imeks Postimees 1998. aastal: vana naine kogus korterisse prügimäe Kultuur Eesti seikleja imeline reis ümber maailma Sport Mart Soidro: lähiaastatel keeratakse kümnevõistluse kõigi aegade edetabel kummuli Cityl Liverpooli vastu kerge eelis, ent statistika räägib teist juttu Pariisis tehakse peagi Eesti ratsutamise ajalugu AK Irene Käosaar: ei ole tagasipöördumine ju vaid lennupileti ostmine! (1) Teretulnud või mitte: Neeme Raud uuris välismaalt naasnud eestlastelt, kuidas kodumaa nad vastu võttis (1) Arheoloogiast, ajalooteadusest ja enntarvellikust esiajakäsitlusest (1) «Müüdimurdja» Kätlin Kõverik: tagasipöördujate pärast lärmavad siiski üksikud - nad on paraku emotsionaalsed ja isekad Öised rännakud, põimununa Vikerkaar loeb. Eristada, kuid sallida (3) Aja auk. Muusikaajakirjanduse surm Trullab aga jälle Eesti seikleja imeline reis ümber maailma Avo-Rein Tereping: majandusteaduse reeglid näivad olevat Toompeal tundmatud (46) Venemaalt pagenud ajakirjanik Karina Orlova: oligarhid ostavad Park Avenuel mitmekümnemiljonilisi kortereid, briti keskklass kannatab (11) Putin Music Team: Artemi Troitski kirjutab, kuidas põrus katse taastada nõukaaegset massilaulude tava (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: kui kadus tähesära Arter Filmiarvustus: «Võidusõitja ja võllaroog» on rohkem võllaroast kui võidusõitjast Kevadine kullapalavik Naine peaministriks? Enneolematu! (4) Neeme Raud: white trash ehk Ameerika valge pööbel (3) Fotolugu: kunagist inimliku jõhkruse pealinna Norilskit täidab nüüd inimlik soojus (2) Arteri suur intervjuu: Rein Kotov: filmioperaator ei taha olla mitte kaamera ees, vaid selle taga (2) Prantsuse köögil on pidu Jüri Kolk: kas sünnipäevapidusid peetakse sünnipäevalaste või külaliste rõõmuks? Toidukoha arvustus: Fiist saab filigraanse fiilingu Galerii: Vaata, need on kõige olulisemad uudismudelid Genfi autonäituselt! VIDEO: Külma veega poole nooremaks? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti seikleja imeline reis ümber maailma

8 min lugemist
  • «See pole teile mingi kuradi slaidisõu!»
  • Intervjuu seikleja pojaga
  • Mis oli Ahto Valteri salaunistus?
  • Mäss laeval
Ahto Valter FOTO: Kaader filmist

Päevitunud noor mees seisab rulluva jahtlaeva tekil ja naeratab kaamerasse. Tuul sasib tema Lõunamere päikesest pleegitatud juukseid. See mees on Eesti maailmarändur Ahto Valter ja on suur imeasi, et me neid kaadreid Jaanis Valgu dokumentaalfilmist «Ahto. Unistuste jaht» üldse näeme. Film räägib Valteri ümbermaailmareisist aastatel 1938–1940.

Tellijale Tellijale

Üheksa aastat tegi mees oma esimest täispikka dokumentaali. Tulemus sai võimas, aga võimas on ka aines: Jaanis Valgu film «Ahto. Unistuste jaht» räägib Eesti meresõitjast ja seiklejast, kes aastel 1938-1940 omanimelise jahtlaevaga ümber maailma seilas. Valter oli nii kuulus, et New Yorgi linnapea kinkis  talle linnavõtme ja andis seikleja auks vastuvõtu. Aga Kodak andis reisile kaasa filmikaamera, seljatäie mustvalget ja värvifilmi ning ütles: «Poisid, filmige!»

Nad filmisidki ja seda imekombel pääsenud materjali saab vaadata nüüd Valgu filmis. Intervjuu režissööriga aga räägib filmitegemise ja maailmarännu tagamaadest.

16.03.2018 19.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto