R, 9.12.2022

Kunstnik kinkis maale kirjandusmuuseumile ja koolile

Raimu Hanson
Kunstnik kinkis maale kirjandusmuuseumile ja koolile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Marju Villem andis kirjandusmuuseumi esindajaile maali üle oma ateljees Elvas.
Marju Villem andis kirjandusmuuseumi esindajaile maali üle oma ateljees Elvas. Foto: Mari Õunapuu

​Elva kunstniku Marju Villemi arvamuse kohaselt tuleb meil oma keelt ja kultuuri väga hoida ja ka noortele edasi anda. Eesti luule süvauurijal ja pedagoogil Karl Murul (1927–2017) on kunstniku sõnul olnud selles suur osa täita. Koduriigi sajandale aastapäevale mõeldes kinkis ta kirjandusteadlase portree Eesti kirjandusmuuseumile.

Õlivärvidega lõuendile jäädvustatud maalil, mis valmis Elva aukodanike näituseks aastal 2010, on professor Muru selja taga raamaturiiul. Samal ajal töötas Marju Villem edasi ka teiste piltidega ja tegi sealhulgas kirjandusteadlasest aasta jooksul teisegi, teistsuguse taustaga maali.

Selle sai kingituseks Elva gümnaasium, kus Karl Muru oli töötanud õpetajana ja pannud aluse kooli almanahhile. Kunstniku kingitusse kuulus veel kolm maali. Ühel neist on kirjandusteadlase lesk Ilme Muru, kes sealsamas koolis oli õpetaja ja õppealajuhataja, kooli direktor Arvo Mälberg ning õpetaja ja samuti giidina tegutsenud Kalev Päid.

«Kui ma õppisin, oli minu üks õpetajaid Ilme Muru ja direktor oli Arvo Mälberg,» ütles Marju Villem. «Tundsin nende vastu suurt aukartust. Ilme Muru oli väga range, tema läbitungiv pilk on mul siiamaani silme ees, aga ta tegi eesti keele selgeks ka puupeadele. Nendest portreedest sain kõige lihtsamini tehtud just tema.»

Piltide kinkimist põhjendas ta andmisrõõmuga. Kingitud maalidele on oma osa andnud ka Elva linn, mis rahastas raamimist.

Marju Villem on õppinud kunsti 1974–1980 Tartu kunstikoolis ja 1989–1999 Konrad Mägi ateljees, kus teda õpetasid maalima Kaja Kärner ja Heldur Viires. Hiljem täiendas ta ennast kunstikursustel Soomes. 

Näitustega on ta esinenud aastast 1989, aga töötanud ka keraamiku, dekoraatori ja kunstiõpetajana. Tartu kunstnike liidu liikmena osaleb ta Tartu aastanäitustel, kus viimati oli väljas tema üks rabamaal.

Elvas kunstniku ateljees Karl Muru portreel järel käinud Eesti kirjandusmuuseumi kultuuriloolise arhiivi juhataja Vilve Asmeri andmeil on muuseumis umbes 300 maali. Graafikat on kirjas ligikaudu 5000 ja skulptuure sadakond.

Märksõnad
Tagasi üles