K, 25.05.2022

Kaitsevägi: Sputnik esitab valesid

Kaitsevägi: Sputnik esitab valesid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Kaitsevägi süüdistab Rossija Segodnja gruppi kuuluvat Sputnikut, mida Euroopa Parlamendi resolutsioon nimetas pseudouudisteagentuuriks, valeväidetele toetudes vaenu õhutamises.

Kaitseväe teatel valmistub Sputnik tõsist propagandavalet levitama seoses hiljutise juhtumiga, kus Kuperjanovi jalaväepataljonis vigastas üks ajateenija end tahtlikult tulirelvast.

«Propagandakanal Sputnik on alustamas järjekordset kampaaniat, et tekitada lõhe Eestis elavate inimeste vahele ning õhutada rahvustevahelist vaenu nii ühiskonnas kui ka kaitseväes. Sputnik on kaitseväele ja kaitseministeeriumile saatnud rea küsimusi, mis sisaldavad endas nii valesüüdistusi kui valeväiteid. Mitte ükski Sputniku esitatud väidetest ei vasta tõele. Ka mitte see, et tegemist oli vene keelt kõneleva noormehega,» teatas kaitseväe pressijaoskonna ülem, major Arvo Jõesalu.

Kaitsevägi edastas meediale ka Sputniku küsimused.

«Meie infoallikad kaitseväes pakuvad aga hoopis teistsugust pilti. Nende käsutuses oleva info kohaselt sai vene keelt kõnelev noormees haavata põgenemiskatsel, mil sõjaväepolitsei teda kinni pidas,» kõlas üks Sputniku esitatud küsimus.

Sputniku väitel oli põgenemise põhjuseks ebanormaalne atmosfäär, mis on pataljonis venekeelsete ajateenijate ümber tekkinud. Ka kirjutas infokanal, et nende andmetel keelduvad pataljoni meedikud osutamast meditsiiniabi neile sõduritele, kes ei valda piisaval tasemel riigikeelt, ning venekeelseid ajateenijaid, kes eesti keelest piisavalt aru ei saa, kiusavad taga allohvitserid.

Märtsi alguses Võru lähedal Kuperjanovi jalaväepataljonis relva vintraua enda poole suunanud noormeest ei ajendanud enesetapumõtted, vaid soov oma kehale lahinguarm saada, kirjutas Postimees uurimise tulemusele viidates.

Ajateenistuses autojuhi ametit pidanud noormees laadis 1. märtsil teenistusrelva AK4 üksiku padruni, mille oli varem lahinglaskmistelt varastanud. Lageda taeva all surus ta automaadi vintraua endale vastu õlga ja tulistas. Kuul tekitas talle raske vigastuse nii kineetilise energia kui ka rauast väljunud põlemisgaaside tõttu. Kedagi teist peale iseenda ta ohtu ei seadnud.

Nii kiirabile, politseile kui ka hiljem kaitseväele rääkis noormees, et teol oli vaid üks ajend: soov saada «lahedat kuuliarmi». Selle ülestunnistuse juurde on ta jäänud praeguseni.

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tarbija
Tartu Postimees
Tagasi üles