Sisukord
Arvamus
Postimees
17.03.2018
Eesti Eesti vetes võib lebada Štšuka (7) Hülged peavad pulmi Värsked erakondade reitingud: Valitsuse toetus jätkab madallennul, oravad laineharjal (115) Välismaa Kõigi asjade esimees Xi (1) Putin jätkab heitlust Venemaa eest (6) Arvamus Juhtkiri: ainult lennukipiletist ei piisa (2) Kelli Põlendik: kongist kostab klähvimist Sigade Laht (2) Seda me olime oodanud Avo-Rein Tereping: majandusteaduse reeglid näivad olevat Toompeal tundmatud (46) Punane ehmatus (1) Võimuvaakum kestab veel EKI keelekool: veel hilisantiigis peeti vaikides lugemist suureks imeks Postimees 1998. aastal: vana naine kogus korterisse prügimäe Kultuur Eesti seikleja imeline reis ümber maailma Sport Mart Soidro: lähiaastatel keeratakse kümnevõistluse kõigi aegade edetabel kummuli Cityl Liverpooli vastu kerge eelis, ent statistika räägib teist juttu Pariisis tehakse peagi Eesti ratsutamise ajalugu AK Irene Käosaar: ei ole tagasipöördumine ju vaid lennupileti ostmine! (1) Teretulnud või mitte: Neeme Raud uuris välismaalt naasnud eestlastelt, kuidas kodumaa nad vastu võttis (1) Arheoloogiast, ajalooteadusest ja enntarvellikust esiajakäsitlusest (1) «Müüdimurdja» Kätlin Kõverik: tagasipöördujate pärast lärmavad siiski üksikud - nad on paraku emotsionaalsed ja isekad Öised rännakud, põimununa Vikerkaar loeb. Eristada, kuid sallida (3) Aja auk. Muusikaajakirjanduse surm Trullab aga jälle Eesti seikleja imeline reis ümber maailma Avo-Rein Tereping: majandusteaduse reeglid näivad olevat Toompeal tundmatud (46) Venemaalt pagenud ajakirjanik Karina Orlova: oligarhid ostavad Park Avenuel mitmekümnemiljonilisi kortereid, briti keskklass kannatab (11) Putin Music Team: Artemi Troitski kirjutab, kuidas põrus katse taastada nõukaaegset massilaulude tava (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: kui kadus tähesära Arter Filmiarvustus: «Võidusõitja ja võllaroog» on rohkem võllaroast kui võidusõitjast Kevadine kullapalavik Naine peaministriks? Enneolematu! (4) Neeme Raud: white trash ehk Ameerika valge pööbel (3) Fotolugu: kunagist inimliku jõhkruse pealinna Norilskit täidab nüüd inimlik soojus (2) Arteri suur intervjuu: Rein Kotov: filmioperaator ei taha olla mitte kaamera ees, vaid selle taga (2) Prantsuse köögil on pidu Jüri Kolk: kas sünnipäevapidusid peetakse sünnipäevalaste või külaliste rõõmuks? Toidukoha arvustus: Fiist saab filigraanse fiilingu Galerii: Vaata, need on kõige olulisemad uudismudelid Genfi autonäituselt! VIDEO: Külma veega poole nooremaks? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kelli Põlendik: kongist kostab klähvimist

2 min lugemist
Loomakaitsjad avastasid Harjumaalt viimaste aastate suurima kutsikatehase. FOTO: Eestimaa Loomakaitse Liit

Üleeile reageerisid Eesti loomapäästjad murettekitavale kaebusele kutsikavabriku kohta ning asja uurima minnes selgus, et ühes Lääne-Harju valla suvilas vireles ebainimlikes tingimustes terve koerakari.

Viimaste aastate suurimas kutsikatehases oli mitukümmend nälginud, parasiitidest puretud ja väikestesse puuridesse suletud koera. Veelgi uskumatumaks teeb kurva loo aga tõsiasi, et koerte paljundamisega tegelevalt naiselt on Soomes kohtu kaudu loomapidamisõigus ära võetud. Sellegipoolest müüs ta kutsikaid kõige aktiivsemalt just meie põhjanaabritele.

Kutsikavabrikuid võib pidada loomade julma kohtlemise etalonideks. Nende keskmes on loomulikult emasloomad, kelle töö on sünnitada pesakond pesakonna järel, et rahuldada inimeste soovi omada tõukoeri. Erinevalt paberitega tõuaretajatest ei kanna vabrikandid loomade eest hoolt – kutsikad sirguvad vangistatuna puuridesse, ümbritsetuna koristamata väljaheidetest ning trobikonnast teistest loomadest, kes kõik ootavad heausksetele ostjatele mahaparseldamist.

Tulemuseks on armetud ja haiged olevused, kelle elu on nälgimise ja haiguste tõttu ohus. Kui loomad ellu jäävad, peavad nende uued omanikud pahatihti veterinaari peale kulutama veelgi suurema summa, kui nad oleksid maksnud mõne usaldusväärse tõuaretaja kutsika eest. Nii läks selle aasta jaanuaris kümnekuuse yorkshire’i terjeriga, kes oli tõupaljundaja järjekordne ohver. Loomapäästjatel ei jäänud üle muud kui nentida, et tegu on geneetilise praagiga: valesti kasvanud puusaliiges põhjustas koerale piinavat valu ning selle leevendamiseks tuli teha mitu kulukat operatsiooni.

Tõenäoliselt ei tule kellelegi üllatusena, et paljundajad teevad seda kõike korraliku kopika pärast. Pole tähtis, kas koer on ka tegelikult kahe tõulooma järeltulija või lihtsalt krants, kes mõnd koeratõugu meenutab. Oskuslikult (ehkki kohati ka täiesti amatöörlikult) võltsitud tõupaberitega kutsikate eest saab teenida kenakese summa.

Milleks koerakese tervise eest hoolitsemisele väärtuslikku raha raisata – kui ta müügi hetkel ja heal juhul paar päeva või nädalakese hiljem elus on, ei pea müüja enam muretsema ning kaob kui tina tuhka, jättes ostja ilma nii rahast kui ka uuest armsast pereliikmest.

Öeldakse ikka, et põrsast kotis osta ei tasu. Kui sinu unistuste tõukoerake on ebatavaliselt soodsa hinnaga ja müüja sind oma koju lasta ei taha, siis ära anna ahvatlusele järele, vaid jäta loom ostmata ning teata kahtlasest müüjast loomakaitsjatele. Isegi ühe kutsikavabriku sulgemine tähendab kümnete loomade elu päästmist. Ja kui tahad teha tõelise heateo, võta enda uus neljajalgne sõber varjupaigast. Usu mind, ta on sulle igavesti tänulik.

Seotud lood
16.03.2018 19.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto