Sisukord
Arvamus
Postimees

Postimees 1925. aastal: jõgesid tuleks süvendada ja õgvendada

1 min lugemist
Tänassilma jõgi FOTO: Elmo Riig / Sakala

Võrtsjärve edela rannikul asuvaid jõukamaid ja majandusliselt enamarenenud maakohti läbistavad Tännasilma ja Nuia jõed on oma jooksul mitmes kohas vesitaimedega läbi kasvanud, mistõttu ka veel vool tuntavalt takistatud. Vesi seisab kõrgel ja ujutab üle hulga ümberkaudseid heinamaid, nii et need soostuma hakkavad.

Alatine kõrge vesi raskendab heinategemist ja vähemgi kui kui vihmahoog tõstab heinamaadel niivõrd vett, et suure vaevaga kokkupandud heinasaadud ära Võrtsjärve viib.

Mitmepoolsete sooviavalduste järele korraldasid läinud suvel põlluministeeriumi maaparandusbüroo Nuia ja teedeministeeriumi sisevete büroo Tännasilma jõe loodimist ja uurimist; nendest töödest selgus, et nimetatud jõgede süvendustega käiks kaasas mõningane veevoolu takistavate jõekäänude õgvendamine. Et nende süvendus-õgvendustööde teostamisel liigvee all kannatavate heinamaade omanikud-põllumehed suurt tulu saaks, on selge. Seega võimalduksid heinamaade parandustööd, mis heinasaaki kuni kolmekordseks tõstaksid.

Soovitavate tagajärgede saavutamiseks on tarvilik, et liigvete all kannatavate heinamaade omanikud-põllumehed looks mingisuguse organisatsiooni, kelle algatusel ja korraldusel tarvilike töid oleks võimalik läbi viia. Sarnasel korral saaks ka riiklist toetust. 21.03.1925

Seotud lood
20.03.2018 22.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto