Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (36) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja küsib: kas valitsusel on ääremaa elanikest ükskõik?

2 min lugemist
Bensiinijaam FOTO: Elmo Riig / Sakala

Eesti võiks jagada kaheks: rikas Tallinn ja vaene ääremaa, kirjutab Arvo Mölder Valgamaalt.

Meie valitsejad peaksid mõtlema sellele, et maale tuleks riigi toel luua ettevõtteid, mis annaksid sinna jäänud inimestele tööd ja meelitaksid isegi maalt lahkunuid tagasi tulema. Sest kuniks kestab elu maakohtades, elab ka Eesti riik ja areneb normaalselt. Sellega paraneks ka bussiliiklus ja muud teenused.

Pole ju normaalne, et lähima kaupluseni on üle kümne kilomeetri ja pole ka muid asutusi, mis toetaksid elu maal. Elu maal ilma autota on võimatu, sellega tuleb hommikul viia lapsed kooli või lasteaeda ja tuua õhtul uuesti jälle tagasi koju.

Nüüd on ääremaadel kerkinud üles küsimus väiksemate bensiinijaamade kadumisest. Need väiksemad bensiinijaamad on veel Eesti omad, suured tanklaketid on aga kõik välisomanikega, kes teenivad suuri kasumeid ja kelle plaan on kaotada pisikesed konkurendid. Kas me peame siis neid aitama sellega, et väikesed bensiinijaamad kaovad? Kindlasti mitte, ja ärme koormame asjatult ausaid tanklaid. Kui tõstate liiga suureks maksukoormuse, aitab see suurfirmadel väikesed konkurendid likvideerida. Kõik see on suurfirmade lobitöö, et saada tanklaketid enda valdusse. Seega ei tohi väikeste bensiinijaamade maksukoormust tõsta, kui soovitakse elu jätkumist maakohtades. See on ju järjekordne samm ääremaastumise suunas.

Praegune valitsus hakaku parem mõtlema, kas nende plaanid on ikka mõistlikud ka maarahva suhtes, kes elavad täna niigi vaesuses või selle piiril. Kui maakohtades pole enam võimalik saada autolegi kütust ja selle saamiseks tuleb sõita kümneid kilomeetreid, siis kaovad varsti viimasedki ääremaa elanikud. Suuri tanklakette see ei huvita, nende jaoks on kasum tähtsam inimestest.

Valitsuse ükskõiksus rahva elujärje suhtes maapiirkondades on lõppkokkuvõttes kahjulik tervele Eesti riigile. Kui pole elu maal, siis pole ka Eesti riiki. Kas see ongi teie eesmärk? See tühine raha, mis pigistatakse välja pisikestelt bensiinijaamadelt, ei aita riiki, kuid nende ellujäämine päästaks natukenegi maaelu väljasuremisest. Kogu eesti rahvas ei saa elada ainult Tallinnas, või tulekski teha uus haldusreform nii, et oleks eliitriik Tallinn ja vaene Eesti riik ülejäänud osa Eestimaast. Kas seda tahtis eesti rahvas, kui üheskoos Balti ketis seisis ja lubas kasvõi kartulikoori süüa? Praeguseks on valitsus ühes riigikoguga selle unustanud.

Mul on valitsejatele soovitus: ärgake juba üles ja tulge sellesse reaalsusse, kus suurem osa Eesti inimesi igapäevaselt elab, ning hakake mõtlema riigimehelikult, arvestades ka ääremaa elanike vajadusi. Teil endil on ju maksumaksjate poolt ostetud autod, bensiin ja las lohiseb – pole teie mure. Kuid teie hüved maksavad kinni ka ääremaade vaesuspiiril toimetuleku eest võitlevad elanikud.

Seotud lood
21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto