Sisukord
AK
Tänane leht
24.03.2018
Eesti IRL pakub Simsonile ositi tasuta ühistransporti (6) Rikas Tallinn kui vaene maatamees (1) Välismaa Prantsusmaa pantvangikriisi lahendas kangelaslik sandarm (2) Eesti otsustab Vene diplomaatide väljasaatmise nädala alguses (18) Keemiarünnakus kannatada saanud politseinik pääses koju (1) Arvamus Kas jackpot tuleb liiga vara? Juhtkiri: Euroopa vaevaline ühtsus Venemaa kiuste (10) Uus täht on sündimas (4) Hirm ja õnnistus Vana sõbra vaim kummitab (1) EKI keelekool: võimuvertikaali vaierid Tunne Kelam: kas me sellist vabadust tahtsimegi? (20) Kadri Mälk: kuidas surra. EV 100 (3) Edasi 1990. aastal: EKP kongressi esimesel päeval üllatusi ei olnud (2) Teeme korraliku rahvastikustrateegia – kodanikud tulevad riigikogule appi (29) Kristina Herodes: kuidas saaks hommikud õigeks keerata? (6) Kultuur Noor ja värske džäss Aja auk. Mees, kes istus Elvis Presley isa surnuks Sport FIA võttis mõistuse pähe ja lõi punktikatsel korra majja Kuressaares tuleb suur finaal Tali ja Keele vahel Eesti paneb end vabatahtlikult proovile Kukepoks Thamesi jõel ehk lahing sõudepaatidel maine nimel Maratonitrio asub uut sinilindu püüdma, mis polegi nii kerge Marek Tiits: hirm initsiatiivi ees Tallinn Rikas Tallinn kui vaene maatamees (1) AK Pro domo sua (4) Puuingel, kes polegi puust Vikerkaar loeb. Tallinna Linnamuuseumi avastamata aarded Lapsepõlve lihtsust otsimas Maailmakorra alus on inimsust kaitsev riik (2) Aja auk. Mees, kes istus Elvis Presley isa surnuks Noor ja värske džäss Kas eesti filmi kuldaeg saab kohe läbi? Tunne Kelam: kas me sellist vabadust tahtsimegi? (20) Teeme korraliku rahvastikustrateegia – kodanikud tulevad riigikogule appi (29) Peeter Langovitsi tagasivaade: liinile sõitis eurotramm Teadlaste hulk kasvab, aga vahendite hulk jääb samaks. Kuus küsimust teaduse valikutest (1) Arter Telehommikud: ärka ja sära (või maga edasi)! Arteri suur intervjuu robootikateadlase Maarja Kruusmaaga: mõtlemine, kas olen piisavalt tasemel, ei vii edasi. Tegutseda tuleb! (2) VIDEO: Kuidas saada endale superkõhulihased? Filmiarvustus «Kaalust alla»: naerusuine nädalalõpp Helena Maria Reisner: lastele ei tohi valetada! (3) Vallasemad said peksa mis hirmus Tuhk ja tolm: moodsas restoranis võib taldrikult leida mõlemat Galerii: 5 kõige rabavamat elektriautot Genfi autonäituselt! Galerii: Mis oli kõige, kõige... Genfi autonäitusel? Keda peab Genfis kindlasti vaatama? Galerii: Kas see on tõesti tulevik? Kõige põnevamad ideeautod Genfi autonäituselt VIDEO. Mis värv teeb sind võitmatuks? Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: võimuvertikaali vaierid

2 min lugemist
Õigekeelsussõnaraamatud. FOTO: Elmo Riig

Poliitikast rääkijad armastavad piltlikkust, metafoore. Metafoorsed sõnad ja väljendid on oma olemuselt võrdlused, mis aitavad meil üht asja mõista mõne teise, varasemast või paremini tuntu kaudu: erakondade omavahelisi kompromissiotsinguid võib võrrelda lehmakauplemisega, kuulekaid käsutäitjaid puudlite või parteisõduritega, valimistelt rikkaliku häältesaagi toojaid magnetitega.

Mõnikord, näiteks siis, kui piltlikkus on mõnest teisest keelest laenatud, võib seoste nägemine pisut raskemaks osutuda. Üks selliseid uusi kujundeid on võimuvertikaal, mida poliitikatekstides on juba mõnda aastat märgata olnud.

Riigikogu sõnavõttude najal koorub võimuvertikaalist tasapisi pilt. Räägitakse, et võimuvertikaal võib ulatuda Kadriorust Piirissaare ja Ruhnuni, ülevalt Toompealt alla omavalitsustesse, Stenbocki majast harusid pidi parteikontoritesse. Usutakse, et võimuvertikaali üleval hoidmiseks «on vaja veel tugevamaid vaiereid». Seletatakse, et «horisontaali» esindavad maavalitsused, kes on siiski «taandatud vaid valdkondliku võimuvertikaali ressursi vahendaja ja toimingute teostaja funktsiooni». Ning lõppeks antakse veel kasulik vihje, et võimuvertikaal võib olla putinlik.

Venekeelsed allikad ütlevadki, et sõnaühend вертикаль власти, ka властная вертикаль, ilmus vene keelde 1991. aastal, kuid sai väga populaarseks 2000. aastatel ehk pärast Putini võimule tulekut. Mõiste sisuks öeldakse olevat jäik riigivalitsemissüsteem, mis on rajatud madalama tasandi võimu tingimusteta allumisele kõrgema tasandi võimule. Venemaa praegune president olevat ühe oma eesmärgina sõnastanud võimuvertikaali tugevdamise.

Teame vanast ajast, et võim on üleval, kõrgemalseisvate isikute või instantside käes: ülaltpoolt tulevad korraldused ja juhtnöörid, kui neid ei täida, on oht ka ülaltpoolt pähe saada. Võimuvertikaali sõna valab ülalt käskude andmise posti kujundisse, sellise posti, mille ühte otsa võime kujutleda ülemad ja teise otsa alamad, olgu alamad võimumehed või kodanikud. Vajaduse korral toestavad posti «vaierid», kui meenutada üht eespool tsiteeritud näidet.

Oma mitte just lihtsasti tõlgendatavas piltlikkuses on võimuvertikaal päris uhke eufemism, mille varjus tasakesi keskvõimu tugevdada või võimu tsentraliseerida. Sellena võiksimegi teda võtta: keelendina, mis väljendab Venemaa n-ö kohalikku koloriiti, kuid millele meie oma poliitikakeeles on selgemaid ja sisukamaid vasteid.

Seotud lood
23.03.2018 26.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto