Sisukord
Arvamus
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (7) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (22) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (19) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (2) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (18) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus (1) Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (4) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eleri Pilliroog: millist rektorit tahab üliõpilaskond?

2 min lugemist
FOTO: Margus Ansu

Läinud kevadel olid Tartu ülikoolis rektori valimised. Valimiseeskirja järgi osaleb ka üliõpilasesindus rektori valimistel. Mullu koondasime üliõpilasesinduse eestvedamisel seisukohad, millest uus rektor võiks juhtimisel lähtuda. Aasta hiljem taas valimiste lävel olles istusime üliõpilaskonna esindajatega kokku ja arutasime, kas ja kuidas on tudengite ootused muutunud.

Esiteks tuleb kindlasti vaadata kandidaati ennast. Tartu ülikooli kui suure ja hierarhilise süsteemi ees on tihtipeale vaid üks nägu ja nimi – rektor. Tema peab suutma juhtida ja eest vedada tugiüksusi, nelja valdkonda ning kümneid instituute. Kuigi kõigi teiste ülikoolis töötavate inimeste kaasabil, teeb ta seda ainuisikuliselt.

Rektor peab võtma sihiks suuremad ja laiemad eesmärgid, sel positsioonil ei saa töötada juhtimiskogemuseta. Seega, tulevane rektor, omanda ja rakenda juhtimiskogemusi, olgu need siis suured või väikesed.

Nagu öeldud, ainult oskustest ei piisa. Mulle meeldib väljend, et liider on justkui pusle kokkupanija – ainult tema saab näha, kuidas kõik tükid kokku sobivad ja terviku moodustavad.

Tulevasel rektoril peab olema ühiskonna ja ühtlasi enda arengu kohta visioon, ta peab seadma arengueesmärgid ja koostama plaani nende saavutamiseks. Iga detail on oma värvide ja mustritega pusletükk. Ülikooli juhtimisel saab vaid rektor koos rektoraadiga näha üldpilti ja pusletükid kokku viia. See ei ole lihtne, kuid meeskonnatööna leidub igale probleemile lahendus. Kuulata tuleks valdkondi ja instituute, kuid kindlasti ka tudengkonda ja üliõpilasesindust.

Tartu ülikooli kui suure ja hierarhilise süsteemi ees on tihtipeale vaid üks nägu ja nimi – rektor.

Lisaks juhtimisoskustele ning võimele enda ja ülikooli tööd eesmärgistada on vaja pöörata tähelepanu teemadele, mida rektor soovib oma ametiajal esile tõsta. Leidsime üliõpilaskonna esindajatega, et senisest enam tuleb pöörata tähelepanu õppekvaliteedile.

Praegu seisame teeristmel, kus Tartu ülikool vajab paremaid suuniseid selle kohta, kuidas juhtida õppetööd nii, et see käiks kaasas üliõpilaste ja ühiskonna vajadustega.

Rektor peab tunnustama ja väärtustama õppetöö mitmekülgsust ning tänapäevaste õppemeetodite sisulist lõimimist õppetöösse.

Ühtlasi peab Tartu ülikool rohkem keskenduma teadustegevuse toetamisele, doktorantide toetuste suurendamisele ja õppekavade erialadevahelisusele. Õpitu peab ülikooli lõpetaja jaoks moodustama terviku.

Seepärast on tähtis arvestada üha uute trendidega tööturul ning väärtustada teaduspõhisust ja kõrgharidust kõigis sektorites.

Seotud lood
25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto