N, 8.12.2022

Tamme ja Forseliuse kooli juurde tuleb nutikas ülekäigurada

Vilja Kohler
, reporter
Tamme ja Forseliuse kooli juurde tuleb nutikas ülekäigurada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mart Suurkask (tagaplaanil paremal) ja Aivar Grünthal tutvustasid 9. jaanuaril nutimärki.
Mart Suurkask (tagaplaanil paremal) ja Aivar Grünthal tutvustasid 9. jaanuaril nutimärki. Foto: Kristjan Teeedema

Autojuhti teed ületada soovivast jalakäijast või ratturist hoiatav uuenduslik nutikas ülekäigurajamärk on ülikoolilinnas saamas tegelikkuseks, eile otsustas linnavalitsus osaleda projektis «Nutikas ülekäigurada». Esimesed nutirajad tulevad juba tänavu kahe kooli juurde.

Kas Tartu linnavalitsus sai selleks projektiks inspiratsiooni aasta alguses nutikat ülekäigurajamärgi prototüüpi esitlenud ASilt Bercman Technologies? «Pigem küll, nad suutsid linnavalitsusele väga hea mulje jätta,» vastas Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja asetäitja Andres Pool.

Kaks kindlasti

Pärast paar kuud kestnud arutelusid otsustaski linnavalitsus eile osaleda projektis «Nutikas ülekäigurada» ning nõutada töö tegemiseks ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) kaudu toetust innovatsiooni edendavate hangete programmist.

Projekti käigus on kavas Tartusse rajada kümme nutikat ülekäigurajamärki, mis eri tehnoloogiate abil jälgivad ülekäiguradadel nii mootorsõidukite kui ka kergliiklejate liikumist ja kiirust ning hoiatavad kõiki liikluses osalejaid võimaliku ohu eest. 

Lisaks loendab nutisebra sõidukeid ning saadab selle teabe liikluskoormust kajastavale kaardikihile ArcGIS. Nii on linnal edaspidi võimalik säästa ligi 15 000 eurot, mis kulub igal aastal liikluskoormuse uuringu tellimiseks. 

Kaheksa tulevase nutika ülekäiguraja kohta otsustatud pole, kuid kahe asukoht on enam-vähem kindel. Üks nutikas ülekäigurada on kavas teha Tamme kooli ette Kesk kaarde ning teine Forseliuse kooli ette Tähe tänavale. 

Pool rahast linnalt

«Nende kahega tahame lähiajal kindlasti tegeleda,» sõnas Andres Pool. «Praegu on olemas nutika ülekäigurajamärgi prototüüp, mis pole õues töötanud. Kahe esimese nutika ülekäigurajaga saame teada, kas ja kuidas need toimivad, kas vastavad normide kohasele liikluskorraldusele ja kas õigustavad ennast. Tegu on ju üsna kalli asjaga.» 

Kümme nutisebrat maksab 410 000 eurot: 360 000 eurot läheb kümne nutika ülekäiguraja soetamiseks ning 50 000 eurot elektriliitumiste ja paigalduse peale. 

Kogu summast pool peaks olema toetus, teise poole panustab linn. 

Kui EAS toetab nutika ülekäiguraja projekti, tuleb linnavalitsusel kavandatu tegemiseks saada nõusolek linnavolikogult, sest kõik enam kui 100 000-eurosed projektid vajavad volikogu heakskiitu. 

Projekti elluviimine on kavandatud tänavu oktoobrist 30. septembrini 2020.

Märksõnad
Tagasi üles