Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.03.2018
Eesti IRL pakub Simsonile ositi tasuta ühistransporti (6) Rikas Tallinn kui vaene maatamees (1) Välismaa Prantsusmaa pantvangikriisi lahendas kangelaslik sandarm (2) Eesti otsustab Vene diplomaatide väljasaatmise nädala alguses (18) Keemiarünnakus kannatada saanud politseinik pääses koju (1) Arvamus Kas jackpot tuleb liiga vara? Juhtkiri: Euroopa vaevaline ühtsus Venemaa kiuste (10) Uus täht on sündimas (4) Hirm ja õnnistus Vana sõbra vaim kummitab (1) EKI keelekool: võimuvertikaali vaierid Tunne Kelam: kas me sellist vabadust tahtsimegi? (20) Kadri Mälk: kuidas surra. EV 100 (3) Edasi 1990. aastal: EKP kongressi esimesel päeval üllatusi ei olnud (2) Teeme korraliku rahvastikustrateegia – kodanikud tulevad riigikogule appi (29) Kristina Herodes: kuidas saaks hommikud õigeks keerata? (6) Kultuur Noor ja värske džäss Aja auk. Mees, kes istus Elvis Presley isa surnuks Sport FIA võttis mõistuse pähe ja lõi punktikatsel korra majja Kuressaares tuleb suur finaal Tali ja Keele vahel Eesti paneb end vabatahtlikult proovile Kukepoks Thamesi jõel ehk lahing sõudepaatidel maine nimel Maratonitrio asub uut sinilindu püüdma, mis polegi nii kerge Marek Tiits: hirm initsiatiivi ees Tallinn Rikas Tallinn kui vaene maatamees (1) AK Pro domo sua (4) Puuingel, kes polegi puust Vikerkaar loeb. Tallinna Linnamuuseumi avastamata aarded Lapsepõlve lihtsust otsimas Maailmakorra alus on inimsust kaitsev riik (2) Aja auk. Mees, kes istus Elvis Presley isa surnuks Noor ja värske džäss Kas eesti filmi kuldaeg saab kohe läbi? Tunne Kelam: kas me sellist vabadust tahtsimegi? (20) Teeme korraliku rahvastikustrateegia – kodanikud tulevad riigikogule appi (29) Peeter Langovitsi tagasivaade: liinile sõitis eurotramm Teadlaste hulk kasvab, aga vahendite hulk jääb samaks. Kuus küsimust teaduse valikutest (1) Arter Telehommikud: ärka ja sära (või maga edasi)! Arteri suur intervjuu robootikateadlase Maarja Kruusmaaga: mõtlemine, kas olen piisavalt tasemel, ei vii edasi. Tegutseda tuleb! (2) VIDEO: Kuidas saada endale superkõhulihased? Filmiarvustus «Kaalust alla»: naerusuine nädalalõpp Helena Maria Reisner: lastele ei tohi valetada! (3) Vallasemad said peksa mis hirmus Tuhk ja tolm: moodsas restoranis võib taldrikult leida mõlemat Galerii: 5 kõige rabavamat elektriautot Genfi autonäituselt! Galerii: Mis oli kõige, kõige... Genfi autonäitusel? Keda peab Genfis kindlasti vaatama? Galerii: Kas see on tõesti tulevik? Kõige põnevamad ideeautod Genfi autonäituselt VIDEO. Mis värv teeb sind võitmatuks? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Mälk: kuidas surra. EV 100

4 min lugemist
Kadri Mälk, «Silmad jäävad endas kurbust kandma» (2018) FOTO: Tiit Rammul

Oma isiklikku valu tagasi hoides paluksin, et vabariigi piduaastal hoitaks ka arste meeles – kurb saatus tabab kord meid kõiki. Kunstnik Kadri Mälk kirjutab väärika suremise võimalikkusest ja võimatusest.

Tellijale Tellijale

Toimuvad pidustused. Lehvivad lipud. Lauldakse hümni, ehk.

Mul on alati tava vabariigi hümni kuuldes püsti tõusta ja püüda kaasa laulda, kuigi viisi ma eriti ei pea. Ja pisarad tulevad ka silmi.

Mõtlen oma Siberi külmas hukkunud vanaisa peale. Mõtlen Tallinna vanaema peale, kes märtsipommitamises kodu kaotas.

Mõtlen teise vanaisa peale, kes käsutati Abjast Pärnusse inimesi ära viima, kuna tal oli suur uhke auto. Väheke enne Pärnut olevat ta auto teeveerele seisma jätnud ja metsa pagenud. Läinud noobel auto, kuid jäänud au ja väärikus. Kaua ta metsas redutas ja kuidas koju sai, seda ma ei tea. Vanaisa suri mu käte vahel, ja ta kordas vaid vaikselt meieisapalvet ja siis «Eesti, Eesti». Olin siis laps. Halliste kalmistu.

Praegu on saatusliku jõe ääres mu arstist ema, ja ka abikaasa; ja paadimees sosistab, kutsub. Ajad on uued. Ei ole enam nagu Tšehhovi aegu, mil arst tormas läbi tuisu ja tormi öösel haige juurde. Kogu odüsseia, mida olen erinevates haiglates kogenud, võtab hingetuks.

23.03.2018 26.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto