T, 28.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Peeter Langovitsi tagasivaade: liinile sõitis eurotramm

Peeter Langovits
, fotograaf
Peeter Langovitsi tagasivaade: liinile sõitis eurotramm
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Kadriorus Poska tänavale jääval trammi kõrvalteel ootas 1998. aasta 19. märtsi  hommikul omalaadse kujundusega värskelt remonditud tramm oma esimese reisi pidulikku algust.

Saksamaalt ostetud kümneaastane kasutatud tramm sai uue välimuse Tallinnas trammidepoos. Suurbritannia saatkonna algatusel ja nende toel kujundatud kuldsete eurotähtedega, Eesti, Suurbritannia ja Euroopa Liidu lippude ning Tallinna ja Londoni sümbolitega kaunistatud trammivagunilt võis lugeda: «Tere tulemast Euroopa Liidu läbirääkimistele» ja «Suurbritannia on ELi eesistujamaa 01.01.–30.06.98.a.». Brüsselisse oli Eesti esitanud Euroopa Liiduga liitumise avalduse 28. novembril 1995.

Kevadisel keskpäeval hakkas rahvas kogunema. Trammijuht Ärni Paits avas esiukse ja sealt väljus kelner kandikuga, millel šampanjaklaasid, pakkudes neid auväärsetele külalistele.

Trammi ees võtsid sõna Suurbritannia suursaadik Eestis Timothy Craddock, Euroopa komisjoni delegatsioonijuht Arhi Palosuo ja president Lennart Meri ning lähetasid seejärel sümboolse eurotrammi liinile. Koos välisminister Toomas Hendrik Ilvese ja teiste Euroopa Liidu riike Eestis esindavate diplomaatide ning meie avaliku elu tegelastega siseneti trammi. Pidulik avasõit Kadriorust trammidepooni Vana-Lõuna tänaval kestis umbes 20 minutit.

Poliitikud pidasid eurosümboolikaga kaunistatud trammi suurepäraseks võimaluseks  rahvale teadvustada Euroopa Liiduga liitumise päevakajalisust.

Timothy Craddocki sõnul soovis Suurbritannia sel moel Euroopa Liidu eesistujamaana Eestile edu 31. märtsil algavatel liitumisläbirääkimistel.

Suheldes ajakirjanikega, tunnistas Lennart Meri, et sõitis viimati trammiga aastal 1990 enne poliitikasse siirdumist. Trammisõidust vaimustunud Meri avaldas lootust, et eurotramm saab meie eduka liikumise sümboliks Euroopa Liidu poole. Samuti sümboliseeris tramm talle unistust, et kord saab eestlane osta pileti ja jõuda mõne tunniga Euroopa Liitu.

Eurosümboolikaga jäi tramm sõitma liinil number 3 Tondi ja Kadrioru vahel juuni lõpuni, kuni Suurbritannia oli Euroopa Liidu eesistujamaa.

Märksõnad
Tagasi üles