P, 22.05.2022

Soome teatas koos printsess Latifaga kadunuks jäänud soomlanna leidmisest

Jürgen Tamme
, välisuudiste toimetaja
Soome teatas koos printsess Latifaga kadunuks jäänud soomlanna leidmisest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Jahiga India ranniku lähedal viibides kadunuks jäänud soomlanna Tiina Jauhiainen on leitud, kinnitas Soome välisministeerium üleeile.

Jauhiaineni kadumise ja leidmise asjaolud on segased, kuna riigid pole seda ametlikult kommenteerinud. YLE teatel leiti Jauhiainen Dubaist ja ta suundus lennukiga tagasi kodumaale.

Teadaolevalt viibis Jauhiainen jahil koos Araabia Ühendemiraatide asepresidendi ja peaministri šeik Mohammed bin Rashid al-Maktoumi tütre, printsess Latifaga, kelle saatuse kohta teated puuduvad.

Soome välisministeerium kuulutas Jauhiaineni ametlikult kadunuks 11. märtsil. Enne seda ei õnnestunud naise pereliikmetel temaga kontakti saada enam kui nädala jooksul.

41-aastane Jauhiainen sai tema pere teatel Latifaga tuttavaks, kui asus tööle tema eratreenerina. Naistest said head sõbrannad ning 33-aastane Latifa olevat soomlannale rääkinud, et plaanib Dubaist põgeneda, kuna tema vabadust Araabia Ühendemiraatides piiratakse.

Briti humanitaarorganisatsiooni Detained in Dubai juhi Radha Stirlingi sõnul kaotati naiste ja nendega jahil viibinud Prantsuse ja USA topeltkodakondsusega Hervé Jaubertiga side 4. märtsil, kui printsess teatas hädakõnes, et kuuleb lähedal tulistamist. Seejärel polnud nendega mingit kontakti järgnevad kolm nädalat. 

Stirlingi sõnul informeeris Jaubert teda enne reisi, et seltskond suundub Ameerika Ühendriikides registreeritud jahil Indiasse, et printsess Araabia Ühendemiraatidest välja toimetada. Ka Jaubert on Prantsuse võimude kinnitusel leitud.

Ühele USA advokaadile saadetud videos selgitas Latifa põhjusi, miks ta soovib kodumaalt põgeneda. Ta andis korralduse see videosalvestus avaldada tema kadumise või surma korral.

«Ma teen selle video, sest see võib olla mu viimane,» ütleb printsess salvestuses, «peagi lahkun ma kuidagi. Ma pole selle lõpptulemuses kindel, kuid 99-protsendilise tõenäosusega võib see töötada.»

Latifa, kes on üks oma asepresidendist ja peaministrist isa 30 lapsest, väitis videos, et see polevat tal esimene põgenemiskatse, ta üritanud seda ka 2002. aastal ja see lõppenud kolmenädalase vangistuse ja piinamisega.

Araabia Ühendemiraadid pole juhtumit kommenteerinud. Inimõigusorganisatsioonid on sealset inimõiguste olukorda pidevalt kritiseerinud, süüdistades riiki inimõiguslaste ja kodanikuühiskonna aktivistide mahasurumises ja poliitvangide võtmises.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Tallinn
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
AK
Elustiil
Tagasi üles