Sisukord
Arvamus
Postimees
27.03.2018
Eesti Moskva vastab tõenäoliselt Eesti koloneli väljasaatmisega Salapärase närvimürgi jäljed viivad raharöövini Eestis (15) Reageerida lubas 14, õhtuks oli reageerinud 16 riiki Vene kaitseatašee sai kohvrite pakkimiseks nädala (7) Salapärase närvimürgi jäljed viivad raharöövini Pärnumaal Rahapesus kahtlustatav pank pandi päevapealt kinni (5) Majandus Töötajatele tulekul uus kindlustus (3) ANALÜÜS Olympicul kollane, Tallinkil punane tuli Välismaa Egiptuse kodanikuaktivist: Kairo kopeerib Moskvat Vilepuhuja paljastas Brexiti valed (1) Egiptuses pole üllatusi oodata Salapärase närvimürgi jäljed viivad raharöövini Eestis (15) Reageerida lubas 14, õhtuks oli reageerinud 16 riiki Vene kaitseatašee sai kohvrite pakkimiseks nädala (7) KOHALIK VAADE. Türgi kompab Kreeka piire Salapärase närvimürgi jäljed viivad raharöövini Pärnumaal Arvamus Elvin Heinla: aeg on ulatada Eesti ajakirjandusele abikäsi (3) Jaak Jõerüüt: Konstantin Pätsist ja rahva selgroost pärast Winston Churchilli filmi (22) Postimees 1928. aastal: maailma vaikseim paik Mart Raudsaar: Latipacist üksi on vähe (1) Juhtkiri: USA sõnum on selge. Kas ka Euroopa ja Eesti oma? (14) Martin Kutti: politseinik väärib paremat Kärt Ulman: miks ma Eestisse tagasi tulin? (3) Kultuur Leino Rei: kunstilise taseme hoidmiseks tuleb töötada teatris Sport Vanameister O'Sullivani võidukas turmtuli Ragnar Klavan: olen tõestanud, et minu koht on Liverpoolis Ajaloolise seeria lävel Eestit ootab terav Gruusia Tartu Ahvena kilolimiit jääb Peipsi hobikalastajaile ilusaks unistuseks Tartu linna mitu vähe sõitnud elektriautot vajab kallist uut akut (9) Ka Tartu vald soovib tselluloositehase eriplaneeringu lõpetamist (16) Tarmukas naine murdis end meeste maailmas tunnustatud asjatundjaks Depressioon võetakse Tasku keskuses luubi alla Teadusfestivalile kogunevad noored üle Eesti Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Jaak Jõerüüt: Konstantin Pätsist ja rahva selgroost pärast Winston Churchilli filmi

4 min lugemist
President Päts FOTO: PM/SCANPIX BALTICS

Kolumnist Jaak Jõerüüt arutleb pärast ajaloolise filmi «Süngeim tund» nägemist, kas eesti rahval jätkub sisemist selgroogu või mitte.

Tellijale
  • Tahan filmist noppida meile praegu meeldetuletuseks vaid ühe põhitõe, mis käib kõigi rahvaste kohta, nii olemasolevate kui hääbunute ja kadunute kohta: rahvas, kes kaotab, ent võitleb seejuures viimse võimaluseni, säilitab sisemise selgroo ja tuleviku, aga rahvas, kes alistub võitluseta, kaotab oma sisemise selgroo ja tema tulevik on sünge.
  • Kui keegi tahab vaikselt hävitada mistahes riiki, siis on kõige arukam alustada sümbolite hävitamisest nagu hümn (no veel on ju ilusaid meloodiaid, eks!), lipp (teeks õige põhjamaise ristilipu!), vapp (neid kolme looma pole ju Eesti metsades olemas...). Ja ajaloolised isikud (Päts oli diktaator ja reetur ning Meri, nurjatu intellektuaal, tõlgendas põhiseadust kogu aeg valesti...)  Ja ennäe, ühel päeval on selliste kurikavalate harrastustegevuste saatel saanud ajaloolisest riigist lihtsalt üks suvaline territoorium, tuulte ja võõraste tallata.
  • On alati vaja omale otsa vaadata, ka rahvana, ka rahvusena, ja tunnistada tõtt. Ka traumade kohta. Kui minevikutrauma on teadvustatud, siis võib heal juhul olla sellest isegi kasu olevikutendentside, meie rahvusliku käitumise analüüsimisel. Kontekstis on jutt igal võimalikul juhul kas pea püsti ja selja sirgeks ajamisest või allavandumisest. Viimase puhul ükskõik kas siis vaikides või libedate sõnade saatel, aga igatahes mugavas hetkeasendis.
26.03.2018 28.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto