Sisukord
AK
Tänane leht
28.03.2018
Eesti Otepää volikogu tülitseb Sangaste lossi pärast (4) Ravita jäänud laps suri aidsi (4) Majandus Oma elutöö müünud Kanajev paneb raha kinnisvaraärisse (1) Nafta hind pea nelja aasta kõrgeim (1) Välismaa Kremli lemmikfilosoof Aleksandr Dugin intervjuus Postimehele: rahvas vihkab võimu, aga jumaldab Putinit (4) Jaanus Piirsalu: terve Venemaa leinab tulle jäänud lapsi NATO astus Venemaa karistamisel sammu edasi (2) Lein ja viha tõid tuhanded venemaalased tänavale (2) Arvamus Erkki Bahovski: solidaarsuse otsinguil (3) Karmo Tüür: Venemaa valemajakas (18) Vootele Päi: mis inimesed me oleme? (13) Juhtkiri: inimlik tragöödia, milleni viis ahnus ja hoolimatus (1) Mihkel Mutt: missugust Eestit me siis tahtsime? (11) Ott Järvela: hea algus pole triumf Postimees 1991. aastal: Arnold Rüütel sõitis Washingtoni Kultuur Palju õnne! Need on teatriauhinnad 2018 (2) Mis on teatri funktsioon? (2) Žürii langetas üksmeelsed otsused Hiidrobotid jäävad eelkäijatele alla Sport Õuduste poolaeg rikkus Eesti koolitunni Ümbermaailmaregatt nõudis oma ajaloo kuuenda ohvri Kodu Üheööüüriga teenivad hästi need, kel jätkub aega ja sihikindlust Tartu Suur sõda hambaaukude pärast! Aga augud on ju tühiasi, sõnab Eesti esihambaarst (2) Tapmise eest vangis olnud mees pani toime uue veretöö Selid tahavad Lõunakeskuse kõrvale uue ärilinnaku rajada (1) Mürasein varjab salakavalalt külatee otsa (2) Elva vallajuhtide palkade kärpimise katse luhtus (2) Tele-eetris idanema pandud teadusteater tikub tasapisi meelelahutusärisse Kadri Siibak: tunded või mõistus? Mida teeb uus tehas kinnivara hinnale (19) Eili Arula: luban, et ei unusta enam kunagi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mihkel Mutt: missugust Eestit me siis tahtsime?

4 min lugemist
Mihkel Mutt: "Mina arvan, et tuleb laulda, nagu nokk loodud." FOTO: Virge Viertek

Pealkirjas esitatud küsimus tundub iseenesest kahtlane, sest eeldab võrdlust. Seda, mis on praegu, kõrvutatakse hindavalt sellega, mida kunagi taheti. Aga mida taheti? Kui palju toona seda üldse arutati? Kummaline küll, aga mitte eriti. Nii et ma ei tea, kes mida millegagi võrdleb, kirjutab Mihkel Mutt.

Tellijale Tellijale

Väga harva läks 1990ndate algul jutt sellele, kuidas kujunevad vabas Eestis inimeste omavahelised suhted, mis tähendus on sidemel loodusega (fosforiidioht oli ju ära hoitud) jne. Identiteet tundus vabaduse saabudes nii endastmõistetav, et selle üle arutleda ei tulnud pähegi.

Nagu vahel ironiseeritud, tundis suur osa ühiskonnast tõepoolest, et «oleme ühed eestlased kõik». Need oli mesinädalad, kui vastabiellunud (eestlased oma riigiga) ei olnud veel kogenud proosalist argipäeva.

See, mida kõik tahtsid, oli selge. Suuremad vabadused ja et poes oleks kaupa. Need mõlemad soovid on täidetud. Pealkirja küsimus seostub aga soovide ja kujutlustega, mida siis välja ei öeldud.

27.03.2018 29.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto