Sisukord
Tartu
Tänane leht
28.03.2018
Eesti Otepää volikogu tülitseb Sangaste lossi pärast (4) Ravita jäänud laps suri aidsi (4) Majandus Oma elutöö müünud Kanajev paneb raha kinnisvaraärisse (1) Nafta hind pea nelja aasta kõrgeim (1) Välismaa Kremli lemmikfilosoof Aleksandr Dugin intervjuus Postimehele: rahvas vihkab võimu, aga jumaldab Putinit (4) Jaanus Piirsalu: terve Venemaa leinab tulle jäänud lapsi NATO astus Venemaa karistamisel sammu edasi (2) Lein ja viha tõid tuhanded venemaalased tänavale (2) Arvamus Erkki Bahovski: solidaarsuse otsinguil (3) Karmo Tüür: Venemaa valemajakas (18) Vootele Päi: mis inimesed me oleme? (13) Juhtkiri: inimlik tragöödia, milleni viis ahnus ja hoolimatus (1) Mihkel Mutt: missugust Eestit me siis tahtsime? (11) Ott Järvela: hea algus pole triumf Postimees 1991. aastal: Arnold Rüütel sõitis Washingtoni Kultuur Palju õnne! Need on teatriauhinnad 2018 (2) Mis on teatri funktsioon? (2) Žürii langetas üksmeelsed otsused Hiidrobotid jäävad eelkäijatele alla Sport Õuduste poolaeg rikkus Eesti koolitunni Ümbermaailmaregatt nõudis oma ajaloo kuuenda ohvri Kodu Üheööüüriga teenivad hästi need, kel jätkub aega ja sihikindlust Tartu Suur sõda hambaaukude pärast! Aga augud on ju tühiasi, sõnab Eesti esihambaarst (2) Tapmise eest vangis olnud mees pani toime uue veretöö Selid tahavad Lõunakeskuse kõrvale uue ärilinnaku rajada (1) Mürasein varjab salakavalalt külatee otsa (2) Elva vallajuhtide palkade kärpimise katse luhtus (2) Tele-eetris idanema pandud teadusteater tikub tasapisi meelelahutusärisse Kadri Siibak: tunded või mõistus? Mida teeb uus tehas kinnivara hinnale (19) Eili Arula: luban, et ei unusta enam kunagi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Siibak: tunded või mõistus? Mida teeb uus tehas kinnivara hinnale

3 min lugemist
FOTO: Artur Kuusi illustratsioon

Avalikus meedias levitatakse jõuliselt arvamust, et tartlased on liiga emotsionaalsed ja tselluloositehase vaidluses ületavad tunded mõistuse. Väidan põlistartlasena, et Tartu elanikud on hoopis üle Harju keskmise ratsionaalsed. Tartlased tavatsevad lähtuda oma vajadustest ja võimalustest, arutlevad kainelt ja kaalutletult ning tahavad oma elu elada stabiilselt ja arukalt, ilma gigantomaaniata, pigem säästlikult ja nutikalt.

Vabariigi valitsuse liikmed ja teised suurprojekti pooldajad on öelnud, et on vaja uurida. Tartu linnavolikogu on linlaste heameeleks otsustanud, et ei ole vaja uurida, vaid eriplaneeringu protsess tuleb lõpetada. 

See on vägagi ratsionaalne: pole mõtet raha uuringutele kulutada, kui vastused on ette teada. Peipsi järve seisukord on halb ja tselluloositehase heitveest lisanduv saastekoormus teeb selle veelgi halvemaks ning läheb vastuollu Euroopa Liidu veedirektiiviga, mis nõuab Eestilt Peipsi seisundi parandamist. Punkt. Jutud sellest, et tehas on saastevaba, on lihtsasti kummutatavad äsja uuendatud Äänekoski tehase näitel, kus samuti kasutatakse PVTd ehk parimat võimalikku tehnoloogiat, ent kus kohalikud kurdavad haisu, müra ja valge kirmetise üle autodel.

Senise diskussiooni käigus on räägitud peamiselt sellest, et tehas tooks linnale ja Eestile suurt kasu. Selle väite kummutamiseks on mitu tugevat – ka majanduslikku – argumenti, näiteks riigi märgatavalt kasvavad kulud maanteede korrashoiule ja ka see, et riigi praktiliselt ainus tulu tselluloositehasest oleks tööjõumaksud.

Järgnevalt keskendun aga ühele sotsiaalmajanduslikule aspektile: mõju kinnisvarahindadele.

Tartu ülikooli teadlased on selgelt välja öelnud, et ka raskesti mõõdetavaid väärtusi tuleb suurprojekti mõjude hindamisel analüüsida (T. Vihalemm, K. Orru, K. Pärn. «Ka raskesti mõõdetavad väärtused on tähtsad» TPM 6.3). Linnavoliniku professor Marju Lauristini 7. märtsil Tartu volikogu erakorralisel istungil tõstatatud küsimus, kuidas hiigeltselluloositehase rajamine Tartu lähikonda mõjutab Tartu ülikooli mainet, jäi täielikult vastuseta.

Rahandusministeeriumis välja töötatud dokumendist «Riigi eriplaneeringu lähteseisukohad ja mõjude hindamise väljatöötamise kavatsusest» ei leia paraku mõttearendusi ega küsimusi teemal, mis Tartus ja selle lähiümbruses elavaid inimesi otseselt puudutab. Inimeste sotsiaalsete vajaduste ja heaolu kohta ei küsita mitte ühtegi küsimust ega anta kõige väiksematki vihjet vastavate uurimissuundade kohta.

Siinkohal toon välja mõned ratsionaalsed ja pragmaatilised küsimused, millele vajab oma igapäevaelu korraldamiseks vastuseid suur hulk tartlasi.

•   Kas on mõeldud tselluloositehase mõjule Tartu ja selle lähiümbruse kinnisvaraturule? Kas ratsionaalselt kaalutledes on mõtet praegu panustada oma kodu remontimisse või Tartus uue elamispinna ostmisesse, et parandada oma elukvaliteeti?

•  Kas keegi julgeb soovitada tartlastel investeerida, sh võtta pikaajalist hüpoteeklaenu Tartus või selle ümbruses asuva kinnisvara tagatisel?

• Millised on stsenaariumid kinnisvarahindade võimaliku languse korral?

•  Milline on mõju inimeste toimetulekule, kui oma eluaseme või ettevõtte arendamiseks võetud laenude marginaalid kasvavad? Viimast just olukorras, kus tselluloositehase rajamise järel võivad pangad hinnata oma riske suuremaks kui varem.

Eesti Panga ametlik statistika näitab, et 2017. aasta lõpuks oli Tartu linna ja Tartu maakonna ettevõtjatele ja kodumajapidamistele Eestis tegutsevatest pankadest väljastatud laene ca 1,8 miljardit – see on suurem laenusumma kui kavandatava tehase puhul. 

Isegi kui eeldada, et 800 miljoni väärtuses on laenud tagatud muude tagatistega kui kinnisvarale seatud hüpoteek, avaldaks Tartu piirkonna kinnisvarahindade langus laenude kvaliteedile suurt mõju. 

Pangandusregulatsioonide järgi on pangad kohustatud hoolitsema, et laenud oleksid nõuetekohaselt tagatud, sh tagatise väärtuse vähenemise korral nõudma laenusaajalt lisatagatisi. 

Kui laenusaajal ei ole võimalik pangale lisatagatist pakkuda, võib pank laenulepingu üles öelda enne tähtaja lõppu. Milline oleks negatiivse stsenaariumi mõju tartlastele ja Eesti majandusele üldisemalt? Kas võib ennustada «piirkondlikku masu»?

Pangandusregulatsioonide järgi on pangad kohustatud hoolitsema, et laenud oleksid nõuetekohaselt tagatud, sh tagatise väärtuse vähenemise korral nõudma laenusaajalt lisatagatisi.

Ma ei tee pankrotihalduri tööd küll juba umbes 20 aastat, aga valdkonnaga tegelen siiani aktiivselt: praegugi kirjutan finantskriisi ennetamise ja lahendamise seaduse ehk pankade saneerimise seaduse  parandusi. Ja ma mäletan, mis toimus Tartu kinnisvaraturul siis, kui 2008–2009 algas majandusliku surutise periood. 

Tartuga parasjagu toimuv ei ole ainult Tartu asi. See on kogu Eesti asi, sest eriplaneeringu kehtestamine ja kogukonna arvamuse eiramine sel moel loob pretsedendi.

Ma ei ole kunagi soovinud elada kuskil mujal kui Tartus. Olen põlistartlane, kelle eelkäijad on Tartus elanud üle saja aasta.

Kuid haisvas tööstuslinnas ma elada ei saa, lihtsalt tervise pärast. Seega on tselluloositehase Tartu lähedusse rajamise korral kolimine ratsionaalselt võttes paratamatu. 

Olen lühikese ajaga kohanud paljusid tartlasi, kes on sama meelt. Kes on öelnud, et läheb sellisel juhul vanaduspäevi veetma Kanaaridele; kes otsib uue elupaiga kuskil lähemal Euroopas; mõned plaanivad otsida uue elukoha kuskil Eesti väikelinnas. 

Ka need on ratsionaalsed valikud.

Autor on töötanud finantsinspektsiooni õigusnõunikuna, Eesti Panga pangainspektsiooni nõunikuna ja Eesti Panga asepresidendi nõunikuna.

Seotud lood
27.03.2018 29.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto