Sisukord
Eesti
Tänane leht
28.03.2018
Eesti Otepää volikogu tülitseb Sangaste lossi pärast (4) Ravita jäänud laps suri aidsi (4) Majandus Oma elutöö müünud Kanajev paneb raha kinnisvaraärisse (1) Nafta hind pea nelja aasta kõrgeim (1) Välismaa Kremli lemmikfilosoof Aleksandr Dugin intervjuus Postimehele: rahvas vihkab võimu, aga jumaldab Putinit (4) Jaanus Piirsalu: terve Venemaa leinab tulle jäänud lapsi NATO astus Venemaa karistamisel sammu edasi (2) Lein ja viha tõid tuhanded venemaalased tänavale (2) Arvamus Erkki Bahovski: solidaarsuse otsinguil (3) Karmo Tüür: Venemaa valemajakas (18) Vootele Päi: mis inimesed me oleme? (13) Juhtkiri: inimlik tragöödia, milleni viis ahnus ja hoolimatus (1) Mihkel Mutt: missugust Eestit me siis tahtsime? (11) Ott Järvela: hea algus pole triumf Postimees 1991. aastal: Arnold Rüütel sõitis Washingtoni Kultuur Palju õnne! Need on teatriauhinnad 2018 (2) Mis on teatri funktsioon? (2) Žürii langetas üksmeelsed otsused Hiidrobotid jäävad eelkäijatele alla Sport Õuduste poolaeg rikkus Eesti koolitunni Ümbermaailmaregatt nõudis oma ajaloo kuuenda ohvri Kodu Üheööüüriga teenivad hästi need, kel jätkub aega ja sihikindlust Tartu Suur sõda hambaaukude pärast! Aga augud on ju tühiasi, sõnab Eesti esihambaarst (2) Tapmise eest vangis olnud mees pani toime uue veretöö Selid tahavad Lõunakeskuse kõrvale uue ärilinnaku rajada (1) Mürasein varjab salakavalalt külatee otsa (2) Elva vallajuhtide palkade kärpimise katse luhtus (2) Tele-eetris idanema pandud teadusteater tikub tasapisi meelelahutusärisse Kadri Siibak: tunded või mõistus? Mida teeb uus tehas kinnivara hinnale (19) Eili Arula: luban, et ei unusta enam kunagi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ravita jäänud laps suri aidsi

6 min lugemist
  • Koolis käiv tüdruk oli oma tervisemurega justkui nähtamatu.
  • Haiglasse jõudis ta lõpuks lihasenõrkusega, arstid ei saanud enam aidata.
  • Abi vajavast lapsest teada andmine on seadusega meie kõigi kohustus.
Justkui nähtamatu - AIDSi surnud tüdruku juhtum paneb küsima, kuidas jäi lapse haigus märkamatuks ning kes selle eest vastutab. Illustratiivne foto. FOTO: Panther Media/Scanpix

Tallinna lastehaiglasse sattus aasta algul põhikooliealine laps, kelle raskele seisundile ei osanud arstid esiti põhjust leida. Uuringutest selgus šokina, et väikesel tüdrukul on lõppfaasis HIV ehk aids, millesse ta arstide pingutustest hoolimata haiglas suri. Oli liiga hilja.

Tellijale Tellijale

Traagiline lugu võib raputada meie riiklikke süsteeme, sest HIV positiivse lapse korralik ravi kinkinuks tänaseks elust lahkunud tüdrukule ilmselt pika elu.

Postimehele teadaolevalt sattus korralikus peres kasvanud tüdruk haiglasse ootamatu, kuid püsiva lihasenõrkusega. Nende sümptomite käes oli ta kannatanud juba kauem, ajapikku need aina süvenesid.

Ilma ravita võib HI-viirusega elada keskmiselt kümmekond aastat. Infektsiooni lõppfaas ehk aids kestab keskmiselt paar aastat ja lõpeb ravi saamata surmaga.

Tüdrukule haiglas tehtud kompuuteruuring näitas tema peas kummalisi koldeid, mistõttu kahtlustasid arstid algul kasvajat. Korduvate arutelude ja analüüside käigus jõuti selgusele, et lapsel on HI-viirus, mis on jõudnud viimasesse staadiumisse.

Elu kaotanud tüdruk elas kasuperes, ta oli juba väiksena lapsendatud. Nüüd tegeldakse küsimusega, kas vanemad olid lapse haigusest teadlikud, ning kui olid, siis miks polnud laps ravi saanud. 

«See on äärmiselt keeruline ja kahetsusväärne juhtum, mida mul arstina ei ole õigus avalikkusele kommenteerida,» sõnas Eesti Lastearstide Seltsi president Ülle Einberg, kes on juhtunuga hästi kursis.

«Tahan rõhutada, et iga kroonilist haigust põdev laps peaks käima regulaarselt arstlikus kontrollis. Paljude haiguste puhul on selleks välja töötatud ravi- ja jälgimisjuhised. Pere ja raviarsti hea koostöö, pidev suhtlemine ja vastastikune mõistmine on raviprotsessi üliolulised komponendid,» rääkis ta.

27.03.2018 29.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto