Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
29.03.2018
Eesti Trump ja Kim võivad kohtuda Soomes (1) Noorte suvine töötamine kärbib vanemate tulusid (15) Kodu kõrval hakkasid vihisema kuulid Rahvuskonservatiiv ostis kuluhüvitise arvelt poest süüa (18) Majandus Tallinn võib osta trollide asemele uudse tehnoloogiaga busse (2) Välismaa KOHALIK VAADE: Putinile ustavad motomehed külvasid Balkanil segadust (5) Eestitki arvustanud Johan Bäckmanile esitati kriminaalsüüdistus (2) Hiina visiit kuulutab Kimi reiside algust (1) Arvamus Ando Kiviberg: liiga kallis Eesti (29) Aune Valk: mis on koolirõõmu valem? (1) Postimees 1939. aastal: Eesti pank paneb naisametnikud rahvarõivasse Juhtkiri: perekond või tööleping? (2) Priit Pullerits: õnneliku lapsepõlve ihaluse valus kättemaks (11) Lugeja kiri: Soome kasvatab eestlases rõõmu ja heatahtlikkust (4) Kultuur Suure ballettmeistri teekond tantsus Suur armastus, veel suurem süü (2) Juubliar Murdmaa tööd on oma ajastu lühikokkuvõte ja kroonika «Teatrile annab näo ja stilistika peakoreograaf» Sport Selver ja Tartu asusid juhtima Eesti jalgpalliliiga tegevjuht Veiko Soo: ükski reform pole võluvits Eesti juurtega hokilootuse valik: Soome või Venemaa Oodates ootamatut: Eesti igatseb mängijat, kes lisaks rünnakutele sädet Tartu 3,3 miljoni eest tühjust. Riik rajas eurorahaga uhke tondilossi (29) Kemerovo tragöödia mõju Eestis. Päästeamet kontrollib aprillis mängumaid Tõmmu viks mees kogub raha olematule keskusele Avalik raha õukonnameedia teenistuses Grippi haigestunute hulk on vähenenud JOP! Šelgešeenešupp ja ylicool muuseum (1) Elva gümnaasiumis treenivad noored tulistamist Teater Must Kast peab sünnipäeva Video ja galerii: Nõos kõlasid «Entel-tenteli» menulaulud Uues Pätsi-raamatus hinnangutega ei lajatata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: õnneliku lapsepõlve ihaluse valus kättemaks

2 min lugemist
Priit Pullerits FOTO: Margus Ansu

Kas on võimalik, et mõne pisiasja taha peitub palju suurem asi, aga enamasti me ei näe seda, sest ei oska vaadata? Näiteks raadiost mängiv ravimireklaam, mille lõpus kõlab pisiasjana reibas teadaanne, et nüüd on ravim – oletatavasti mõru ja vastik –, saadaval ka vaarikamaitselisena. Äraütlematagi selge, milleks: et lapsed ravimit parema meelega võtaksid.

Paljud pealtnäha süütud pisiasjad võivad illustreerida mastaapset pilti. Nagu Anton Tšehhovi kuulsas näidendis «Kajakas» on stseen, mis näitab, et piisab vaid klaasikillust ning sellelt peegelduvast kuuvalgusest, et kirjeldada kogu öist romantikat. Tuleb osata vaid seda näha.

Samamoodi näitab vaarikamaitseliseks ehk suupäraseks tembitud ravim üldisemat suhtumise muutumist lastesse ja noortesse. Ikka selles suunas, et elu peab olema magus ja muretu, kõrvaldada tuleb kõik raskused ja ebamugavused. Mõned näited.

Hinnete panemine on muutunud igandiks. Hinne, näiteks kolm või kaks, lajatab oma konkreetsusega ju valusalt. Muserdab enesetunnet ja kõigutab eneseusku. (Hmm, ei usu: kui vanasti kahe sain, pani see ikka mõtlema, et poiss, hakka õppima.)

Kodutöödest võiks loobuda. Kodutööd võtavad ju aja ära. Nii jääb vähem tunde õnneliku lapsepõlve nautimiseks. (Nojah: kui füüsikas või keemias hinded kukkuma hakkasid, aitas mind uuesti järjele just kodus tehtav kõva töö.)

Kontrolltööd tuleb kõik ühekaupa päevade peale hajutada. Sest muidu ei jõua õppida ja pinge läheb suureks. (Tohoh: mäletan põhikooli lõpust päeva, kui absoluutselt igas tunnis oli kontrolltöö; kaks kontrolltööd samal päeval polnud mingi erand.)

Kriips hindamisele loovainetes, sh kehalises kasvatuses. (Jah, ega anded pole kõigil võrdsed. Mul oli nõrk pallivise. Õpetaja soovitus: mine Emajõe äärde ja hakka kive loopima – kui viskad lõpuks üle Emajõe, saad kindlalt viie.)

Lugema enam suurt ei pea, sest see nõuab kohutavalt püsivust. (Võrrelge praeguseid kohustusliku kirjanduse nimekirju nõukogude aja lõpu omaga – need on nüüd naeruväärsed.). Palju ei puudunud, et isegi kirjutamisoskus oleks lennutatud prügikasti. (Mäletate hiljutist ettepanekut: eesti keele riigieksamil funktsionaalse lugemise osas õigekirja enam mitte hinnata.)

Ja tööd teha – seda on samuti mõistlik noortel takistada. Töö murrab ju konti. Või hullem veel: töö rikub õigusi õnnelikule lapsepõlvele.

Aga lapsepõlv saab paratamatult otsa. Ja siis, ellu astudes, lajatab elu oma raske saapaga valusalt otse näkku. Ühtäkki tuleb võidelda. Tuleb end teistega võrrelda. Tuleb konkureerida. Tuleb tõestada, et oled teistest parem. Tuleb vaeva näha ja pingutada. Tuleb ka pettumusi üle elada – ent mitte alla anda ega murduda. Kust noor inimene selleks kõigeks jõu võtab, kui ta pole selleks elu jooksul üldsegi treeninud?

Ja kust see kaotusseis arenema hakkas? Kui lasta pisiasjal kõnelda – nagu Tšehhovi klaasikild kõneleb ööst –, siis äkki sellest, et ravim, mida ema käskis lapsena võtta, oli tehtud nii süütuks ja magusaks. Vaarikamaitseliseks.

Seotud lood
28.03.2018 30.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto