Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
31.03.2018
Eesti Paljud läksid, mõned tulid Uurija: nelja inimese tapmise ülestunnistamist ei saa ju kellelegi peale sundida (15) Välismaa Püha nädalaga valmistuti paastu lõpuks ja täna öösel algavateks lihavõteteks Kemerovo kaubakeskusel polnud kasutuslubagi (6) Julia Skripal paraneb jõudsalt (1) Arvamus Hans Alla: kohese kasu maksimeerimise masin (5) Juhtkiri: riigikogu ahned radžad (13) Margus Laidre: piltidest – raamidega ja ilma (2) Raivo Mänd: naudeldes üksindusse (8) EKI keelekool: liiga palju liitumist (2) Postimees 1998. aastal: mees püüdis end restoranis tappa VANA KULD Raivo Mänd: naudeldes üksindusse (1) Kultuur Aarne Üksküla delikaatne, kuid siiski avameelne portree (1) Sündinud klassikuks Sport Valikutes vaba: kuidas Venemaa koondislasest poeg Narva Transi tüürimeest toetab Tänak: tahame seekord tugevat tulemust Mart Soidro: Anatoli Krikuni peale mõeldes Ei mingit tulevärki: suure tiitlimatši võitja selgus alles kohtunike otsusega (2) AK Aarne Üksküla delikaatne, kuid siiski avameelne portree (1) Neljatärniakadeemik Jüri Allik väldib igavust (2) Bändis mängiv sooloartist Artemi Troitski: 85 protsenti hirmu ja lootust (14) Aastapäevasalme järgmiseks korraks Peeter Langovitsi tagasivaade: Taastati Tallinna toomkiriku orel Iga eestlane ei või Eestit omaks pidada (20) Margus Laidre: piltidest – raamidega ja ilma (2) Raivo Mänd: naudeldes üksindusse (8) Jakob Kübarsepp: teadus vajab muutusi juba doktorantuuri tasemel (1) SUUR LUGU: Humanistist Terminaator ja teaduse superstaar - milles seisnes Stephen Hawkingi fenomen? (1) VANA KULD Raivo Mänd: naudeldes üksindusse (1) Arter Nostalgilised raudteeruunad (2) 10 parimat Tallinn Fashion Weekil Arteri suur intervjuu! Raadiohääl ja filmimees Jaan Tootsen: mul on tunne, et keegi vaatab pihku itsitades kõrvalt, kuidas eestlased üksteist materdavad Neeme Raud: valede aeg ja eestlaste tõsine tõeusk (1) Eesti maffia laieneb kuulsas Räniorus Hüvasti, paast: maitse slaavipäraseid lihavõtteroogi Lihavõtte meeleolud: munad tuppa ja tibud värviliseks! Filmiarvustus «Peeter Pikk-kõrv»: jänesed on täiuslikud loomad! Staarpapagoi Tibu: «Päkapikud... kõike teavad!» Sõiduproov. Multitööriistaga metsa ehk Kui hea on Dacia Duster? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: riigikogu ahned radžad

2 min lugemist
Kuvatõmmis multifilmist "Kuldne antiloop". FOTO: Internet

Paljud on kuulnud india muinasjuttu kuldsest antiloobist. See räägib ahnest radžast, kes sai teada, et džunglis elab antiloop, kes lööb kapju niimoodi kokku, et kapjade alt lendab kuldmünte. Ta kuulis, et üks poiss külast sõbrustab antiloobiga, ja võttis poisi vangi, lubades tal pea maha raiuda, kui poiss antiloopi tema ette ei too. Poiss palus antiloobilt abi ja antiloop oli nõus radža juurde tulema. Ta lubas, et annab radžale nii palju raha, kui too soovib, aga kui ta ütleb «Aitab!», siis muutub kuld potikildudeks. Radža oli nõus ja lasi poisi lahti. Antiloop hakkas kapju kokku lööma. Kulda sai nii palju, et seda oli täis terve radža loss ja aed. «Juurde! Juurde!» karjus radža. Kuld ulatus talle juba vööni. «Juurde!» hüüdis radža. Viimaks oli kuld juba kaelani, aga ta karjus ikka «Juurde!». Kui kuld ulatus radžal juba üle pea, siis suutis surev radža vaevu sosistada: «Aitab!» Ja kuld muutus potikildudeks.

Muinasjutt kuldsest antiloobist meenub, kui jutuks tulevad riigikogulaste kuluhüvitised. Õnneks ei ähvarda majoneesipudelid ja lasteraamatud rahvaesindajaid veel surnuks lämmatada, nagu kurva lõpuga radžat, kuid põhimõtteliselt astuvad poliitikud järjekindlalt sama reha otsa. Poliitika ei tähenda vaid PR-avalduste tegemist ning on selge, et professionaalsel poliitikul tuleb kohtuda valijatega. See on raske, kuid oluline töö. Leidub neid, kes ei vaevu sellega tegelema, kuid on vastupidi ka neid, kes mõistavad selle tähtsust. On normaalne, et parlamendisaadiku tööga kaasnevad teatud kulutused, mis hüvitatakse. Meil Eestis on riigikogulaste kuluhüvitistest paraku kujunenud lakmus, mis demonstreerib osa poliitikute ebapädevust, ahnust ja künismi.

Milleks muuks kui lihtlabaseks ahnuseks ja nahaalsuseks liigituvad hüvitamiseks esitatud majoneesi- ja Coca-Cola pudelite tšekid, kanistritesse tangitud kütus, õigusabikulud, endakirjutatud lasteraamatute ost või lähisugulastele liisitud auto? Riigikogu lihtliikme 3500-eurosest kuupalgast peaks selle kõige jaoks olema enam kui küllalt. Tõepoolest – ahnus, rumalus ja argus on inimmaailma konstandid ning ka poliitikud pole kõigist kõrgemal asuvad jumalikud olendid, kelle tegevust need ei suunaks. Paljud riigikogu liikmed on praegu kehtivas kuluhüvitiste süsteemis kuldse antiloobiga kahekesi jäänud ning oma inimlikele nõrkustele järele andnud. Ja annavad edaspidigi. Nii oleks teistel riigikogulastel õigem oma nõrgema iseloomuga kolleegidele appi tulla ja kuluhüvitiste kord nõnda üle vaadata, et säärane ahnitsemine selles ametis tulevikus võimatuks muutuks. Muidu on mõnel eesti poliitikul piltlikult öeldes oht ahne radža kombel lõpetada.

Seotud lood
30.03.2018 02.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto