R, 9.12.2022

Britid võtsid Skripali juhtumi valguses kahtlased surmad luubi alla

Kerstin Meresma
Britid võtsid Skripali juhtumi valguses kahtlased surmad luubi alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
Vene oligarh Boris Berezovski.
Vene oligarh Boris Berezovski. Foto: Stefan Wermuth/Reuters/Scanpix
  • Mitmete juhtumite ühine nimetaja - Londonilt asüüli saanud Boriss Berezovski.
  • Kohtunikud: vanni jäetud lukustatud kotist leitud Briti luuraja surm oli õnnetus

Kuigi mitmete Venemaaga seotud surmajuhtumite puhul leiti, et tegu oli kas südamerabanduste, enesetappude, õnnetuste või loomulike surmadega, võib nende puhul täheldada ka mustrit, mis viitab riigi rahastatud mõrvaseeriale Suurbritannias.

Kui endine Vene topeltagent Sergei Skripal unises Salisburys ootamatult kokku kukkus, tõi see peale rahvusvahelise skandaali endaga kaasa ka uurijate huvi varasemate segastel asjaoludel surnud Vene sidemetega inimeste vastu. Seetõttu saatis parlamendiliige Yvette Cooper siseminister Amber Ruddile kirja, milles nõudis 14 Briti territooriumil surnud inimese juhtumi ülevaatamist.

Nende hulka kuuluvad Vene oligarh, surnuna kotist leitud Briti spioon ja teised Venemaaga seotud isikud, kelle surma asjaolud on segased. Meedia teatel kahtlustab USA luure, et surmade taga oli kas Kreml või Vene maffia.

Kaheksa päeva pärast Skripali mürgitamist Salisburys leidis Suurbritannias aset veel teinegi omapärane juhtum, mille käigus leiti 12. märtsil oma Londoni kodust surnuna Suurbritannialt asüüli saanud Nikolai Gluškov. Politsei algatas juhtumi suhtes mõrvajuurdluse, kui leiti, et surm saabus survest kaelale. Politsei sõnul ei viita aga miski sellele, et Gluškovi surm oleks seotud Skripali mürgitamisega.

1990. aastatel oli Gluškov Aerofloti ja Boriss Berezovski autoettevõtte LogoVAZ direktor. Kui Berezovski 90ndate lõpus Vladimir Putiniga tülli läks ja Suurbritanniasse põgenes, võeti Gluškov vahi alla ja talle esitati süüdistus. Venemaal elades mõisteti talle 1999. aastal viieaastane vangistus rahapesu ja pettuse eest. Ta vabanes pärast viieaastast vangistust 2004. aastal ja põgenes uue vangistuse hirmus Suurbritanniasse, kus ta asüüli sai.  

Edela-Londonis elanud Gluškovi naabrite sõnul oli ta vaikne ja taastumas hiljutisest operatsioonist. Naabruses juuksuriäri omav Ako Mohammed ütles Guardianile, et nägi Gluškovi viimati enam kui kaks nädalat enne tema surma. «Ta kasutas karke, sest tema jalga oli just opereeritud,» ütles Mohammed Guardianile. «Ta tavatses siit ikka kord kuus läbi käia. Viimati käis ta siin kaks-kolm nädalat tagasi ja küsis, kuidas käsi käib.»

Teine surnud oligarh Berezovski teenis oma varanduse Vene riigivarade erastamise käigus 1990ndatel ning sai enda kätte kontrolli riigi põhilise telekanali ja lennufirma üle. Algselt olid tema suhted Vene presidendi Putiniga soojad ja väidetakse, et ei keegi muu kui Berezovski oli selle taga, et Putin riigi etteotsa tõusis.

Nikolai Guškov (vasakul) ja Boriss Berezovski 1994. aastal. 
Nikolai Guškov (vasakul) ja Boriss Berezovski 1994. aastal. Foto: ANATOLY SERGEEV/AFP

Head suhted Putiniga ei kestnud aga kaua. Berezovski põgenes Suurbritanniasse, kus sai 2003. aastal poliitilist asüüli. Pereliikmed ja sõbrad leidsid ta 2013. aastal lukustatud vannitoast, kus ta oli end kašmiirsalliga väidetavalt üles poonud. Lahkaja ei suutnudki kindlaks teha, kas Berezovski tappis enda ise või tegi seda keegi teine.

2011. aastal andis Gluškov, nagu Berezovskigi, Briti kohtutele tõendeid teise Vene oligarhi Roman Abramovitši vastu, kel on head suhte Kremliga. Läinud aastal mõisteti Gluškov Venemaal tagaselja väidetavalt 123 miljoni dollari varastamise eest kaheksaks aastaks vangi

Berezovski väitis Abramovitši vastu esitatud kohtuasjas, et nad olid 90ndatel naftafirmas Sibneft partnerid ja Chelsea jalgpalliklubi omanik Abramovitš oli temalt viis miljardit dollarit väärt osaluse välja petnud. Abramovitš eitas süüdistust ja kohus leidis, et Berezovski valetas.

Roman Abramovitš 2011. aastal. 
Roman Abramovitš 2011. aastal. Foto: ANDREW WINNING/REUTERS

Gluškov väitis selle käigus omakorda, et Putini valitsus, mille eesmärk oli survestada Berezovskit loobuma oma osalusest telekanalis ORT, oli ta põhimõtteliselt pantvangistanud.

Gluškov polnud otsusega rahul ja kaebas selle edasi, süüdistades kohtunikku erapoolikuses. Berezovski aga taandus avalikust elust. Paar aastat hiljem leiti ta surnuna eksabikaasa kodust Berkshire’is.

Gluškov jäi surmani veendunuks, et Berezovski mõrvati. Ta märkis 2013. aastal Guardianile, et mitmed Suurbritannias eksiilis elavad venelased, kaasa arvatud Berezovski ja Aleksander Litvinenko, surid kahtlastel asjaoludel. «Boriss kägistati. Ta tegi seda kas ise või kellegi abiga, aga ma ei usu, et see oli enesetapp,» ütles ta tollal Guardianile.

Seejärel saatis ta sõbrale e-kirja, kus kirjutas, et tal on Berezovski surma kohta palju uusi olulisi fakte. Oma surmapäeva hommikul pidi Gluškov taas kohtusse ilmuma, kuid ei jõudnudki sinna.

2006. aastal leidis Suurbritannias aset tõenäoliselt kurikuulsaim Vene agendi mürgitamisjuhtum. Endine luureagent Litvinenko viidi haiglasse pärast seda, kui ta Londonis kokku kukkus. Järgmise kolme nädala jooksul oli maailm tunnistajaks, kuidas ülimalt radioaktiivne mürk hävitas ükshaaval Litvinenko organid.

Algatatud juurdlusest selgus, et endine Vene agent oli alla neelanud radioaktiivset ainet poloonium 210 ja tema mõrva tellis tõenäoliselt Putin isiklikult.

Berezovski surma kohta on pakutud erinevaid motiive. Tema endine julgeolekuülem Sergei Sokolov väitis Daily Mailile, et Berezovski tapeti, sest ta valmistus edastama Putinile tõendeid mõjukate oligarhide vandenõust, mille käigus plaaniti president riigipöördega võimult eemaldada. Sokolov lisas, et Berezovski tapsid plaaniga seotud lääne salateenistuse töötajad.

Müstilised Vene-sidemetega surmad Suurbritannias 

  • Vene oligarh Boriss Berezovski suri 23. märtsil 2013.
  • Lennufirma Aeroflot endine juht, Berezovski lähedane sõber Nikolai Gluškov suri 12. märtsil 2018. 
  • Vene ärimees Aleksandr Perepilitšnõi suri 10. novembril 2012.
  • Berezovski hea sõber, Gruusia rikkaim kodanik ja presidendikandidaat Badri Patarkatsišvili suri 12. veebruaril 2008.
  • Briti luuraja ja matemaatik Gareth Williams suri 2010. aasta augustis.
  • Berezovski advokaat ja Yukose aktsiaid omanud Menatepi-nimelise ettevõtte direktor Stephen Curtis suri 3. märtsil 2004.
  • Berezovski kinnisvaraagent Scot Young suri 8. detsembril 2014.

Independenti andmetel kirjutas Berezovski oma elu viimase kahe nädala jooksul Putinile kaks kirja, milles anus luba Venemaale naasta. Kaks kuud enne surma veetis ta tunde kohtus, kus arutati Litvinenko surma asjaolusid, ning tema vastustest kohtu küsimustele ilmnes uusi ja ootamatuid asjaolusid.  

Järjekordne kahtlane surm leidis aset 2012. aasta 10. novembril, mil lõppes 43-aastase Aleksandr Perepilitšnõi elu. Tol päeval läks ta välja jooksma ja koju enam ei naasnud. Turvatöötaja Neil St Clair-Ford märkas tööle sõites midagi tänaval lebamas. Autot kinni pidades leidis ta teelt Perepilitšnõi, looteasendis, kahvatuna ja väheste elumärkidega.

St Clair-Ford kutsus Perepilitšnõid elustama naabruses elava kunagise mereväe kolleegi Liam Walshi. Viimane kirjeldas juurdluse käigus prokuröridele, kuidas maas lebanu oksendas elustamise käigus rohekas-kollakat sappi, mille lõhn jättis suhu maitse, nagu oleks patareid lakkunud.

Perepilitšnõi lahkus Moskvast 2009. aastal ja edastas Šveitsi prokuröridele dokumendi, milles kirjeldati detailselt kõrgete Vene ametnike seotust laialdase finantskuriteoga. Briti ametivõimud pole suutnud surmapõhjust kindlaks teha ja selle asjaolud on endiselt selgitamisel.

Kaks aastat pärast Perepilitšnõi surma tellis talle elukindlustuse müünud ettevõtte toksikoloogia testid, millega tuvastati tema maost jälgi mürgisest Hiina õitsvast taimest gelseemiumist. Taim on saanud hüüdnime «südamemurdmise muru», sest selle lehed põhjustavad sissesöömisel südameseiskumise.

Samuti surnud Gruusia ärimehel Badri Patarkatsišvilil olid lähedased suhted Berezovskiga. Oma vara teenis ta naftafrima Sibneft erastamisest. Nagu Berezovskilgi, tekkisid Patarkatsišvilil lahkarvamused Putiniga, misjärel esitati talle süüdistused pettuses ja omastamises.

Ta oli Gruusia rikkaim inimene ja jäi sealsetel 2008. aasta presidendivalimistel kolmandaks. Kuu hiljem kukkus 52-aastane Patarkatsišvili oma Londoni lähedal asuvas häärberis kokku ja suri. Tol päeval varem oli ta kohtunud Berezovski ja Gluškoviga. Tema surma põhjuseks nimetati südamerabandust.

Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi luureühenduse signaalluureasutuses (GCHQ) matemaatikuna töötanud 31-aastane Gareth Williams leiti surnuna tema korterist Londonis. Tema paljas keha oli väljast tabalukuga suletud kotis, kott vannis. Juurdluse käigus tsiteeriti kaht eksperti, kes üritasid edutult end sellisel viisil kotti lukustada. Lahkaja välistas enesetapu ja otsustas, et tegu oli tõenäoliselt kriminaalse teoga. Kahtlusaluseid ei tuvastatud.

Gareth Williams
Gareth Williams Foto: AP/SCANPIX

2015. aasta septembris ja oktoobris väitis endine KGB agent Boriss Karpitškov, et Williamsi surma eest on vastutav Vene välisluure (SVR). Tema sõnul üritas SVR survestada Williamsit hakkama topeltagendiks, kuid edutult.

Vastuseks SVRi üritustele väitis Williams endise KGB agendi sõnul, et teab ühe Vene spiooni isikut GCHQs. See sai Williamsile saatuslikuks, sest SVRil ei jäänud Karpitškovi sõnul spiooni isiku kaitsmiseks muud üle kui Williams kõrvaldada.

Karpitškovi hinnangul tapeti Williams jälitamatu mürgiga, mida manustati talle kõrva kaudu. «Oli suvine aeg, aga tema korteris oli küte sees. Tema iPhone oli tühjaks tehtud, vannitoa uks suletud, dušikardin ette tõmmatud, tuled kustus ja tabaluku võti tema keha all,» kirjeldas Briti tabloidile ekspert Peter Faulding. «Leiti kellegi DNAd, aga mitte Garethi oma, ei tabalukult, kotilukult ega vannitoakardinalt. Vannis ei olnud käejälgi, mis tekivad, kui keegi vanni laskub. Midagi.»

Samuti õnnetu saatusega Stephen Curtis oli Menatepi-nimelise ettevõtte direktor. Menatep omas suurt osalust nüüdseks laostunud nafafirmas Yukos, mida kontrollis varem vangis istunud ja nüüd Šveitsis eksiilis elav Mihhail Hodorkovski.

Advokaadiharidusega Curtis töötas lisaks ka Berezovski advokaadina. Ta suri helikopteriõnnetuses, aga tema surma asjaolude uurimise kohta algatatud juurdlus leidis, et tegu oli õnnetusega. Koroneri sõnul polnud palju tõendeid, mis toetanuks vandenõuteooriaid.

Scot Young
Scot Young Foto: Tim Goode/AP

Jõukas Briti kinnisvaraarendaja Scot Young vahendas Berezovskile tehinguid, mis vihastasid väidetavalt Venemaa valitsust. Ta kukkus alla ühest neljandal korrusel asunud korteri aknast eksklusiivses Marleybone'i piirkonnas Londonis. Young maandus metallaia otsa, mis lõikas otsast tema pea. Politsei teatel ei olnud tegu kahtlustäratava surmaga.

Koroneri sõnul ei saanud surma enesetapuks tunnistada, sest polnud tõendeid, mis määratlenuks tema psüühilist seisundit.

Märksõnad
Tagasi üles