Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.04.2018
Eesti Hiidlased ootavad stabiilset lahendust (11) Ossinovski kihutas Ratase ees Valka ja Põlvasse (10) Pere ostis unistuste kodu tagasi Majandus Isejuhtivad bussid tulevad Tallinnas kahele liinile (6) Välisesindus Dubais on parem kui mitte midagi Välismaa Põlisrahvaste ekspert intervjuus Postimehele: Venemaa näeb isurite appihüüdes riigivastasust Postimees Donbassis: Ukraina relvajõududele allumast keelduvad relvastatud grupid tahavad edasi sõdida (43) Prantslasi ootab ees kaost täis kevad Arvamus Lugeja kiri: kas vajame tsiviilkaitset? (1) Marten Kaevats: kuidas kratt Eesti paremaks teeb? (3) Juhtkiri: näeks ninast kaugemale? (1) Postimees 1926. aastal: kiirsõnumid Saksamaale nüüd 28 marka sõna Maarja Vaino: tühikõne asemele lapsevanemate hääled? (9) Marcus Kolga: kommunismikuritegude muuseum aitab vastu seista Kremli propagandale (3) Kultuur Eestlased teevad Rammsteini lauljaga koos teatrit Sport Kullamäe käis Sõbra kantsis korvpallivaimustust külvamas Ajalooline taak kollitab Reali Tervis Esimesel päeval geeniproovi loovutanu: hirm tunglevate rahvamasside ees oli asjatu Tartu Henri Zeigo: kuidas me mure jagamise asemel võimendame hoopis hirmu (1) Avo Samarüütel: me ei vaja poliitikuid, kelle arvates on Eestis piima niigi palju Pronksist professorid viisid kokku InBoileri ja Jääääre Jannseni ja Koidula mälestusväljaku ehitus sai alguse Kõrveküla kool vajab sügiseks veel soojakuid Bussijuhid võtsid bussis liikumise korraldamise endi kätte (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marten Kaevats: kuidas kratt Eesti paremaks teeb?

5 min lugemist
Marten Kaevats FOTO: Mihkel Maripuu

Kuidas teha selline seadus, mis seab ühtsed inimest kaitsvad reeglid kõigile tehisintellekti tehnoloogiatele, kusjuures reeglid ise ei tohi muutuda mõttetuks innovatsioonipiduriks? Riigikantselei digiinnovatsiooni nõunik Marten Kaevats kirjutab, mis on äsja loodud tehisintellekti ehk «krati» töörühma siht lähemaks aastaks.

Tellijale Tellijale
  • Eelmisel esmaspäeval kiitis ministeeriumide kantslerite koosolek heaks plaani luua riigikantselei juurde krati ehk tehisintellekti eksperdirühm. Muinasjuttudest tuttav kratt aitab seda uute võimaluste välja hõlpsamini mõista.
  • Aastase töö jooksul on krati eksperdirühmal kolm ülesannet: luua algoritmi-vastutuse seaduse eelnõu, panna kokku krati strateegia ja katalüseerida laiemat valdkonna tundmist terves ühiskonnas.
  • Algoritmi vastutus on fundamentaalseim küsimus ja vajab laiemat ühiskondlikku arutelu ning kokkulepet. Selle teekonna eesmärk on ühiselt leida kõigile arusaadav vastus küsimusele «kes/mis kuidas vastutab?» tegevuste puhul, kus ilmtingimata polegi ühtegi inimest vahetult otsustamas. Küsimus ei ole kindlasti tehnoloogiline, vaid tegu on inimese ja algoritmi vahelise suhte reguleerimisega.
  • Kui asusime tegelema isejuhtivate autode õigusruumi küsimustega, siis avastasime peagi, et peamised õiguslikud keerukused on samad nende küsimustega, mis tekivad droonide, isejuhtivate laevade, tarkade külmkappide ja miks mitte ka automatiseeritult tehinguid teostavate börsirobotitega. Küsimused andmekaitsest, privaatsusest, vastutusest, eetikast ja moraalist on samad. Kõikide nende puhul on tegu otsuseid vastu võtva algoritmiga, mis, jah, peab igas olukorras inimest ja ta heaolu silmas pidama.
02.04.2018 04.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto