Sisukord
AK
Tänane leht
03.04.2018
Eesti Hiidlased ootavad stabiilset lahendust (11) Ossinovski kihutas Ratase ees Valka ja Põlvasse (10) Pere ostis unistuste kodu tagasi Majandus Isejuhtivad bussid tulevad Tallinnas kahele liinile (6) Välisesindus Dubais on parem kui mitte midagi Välismaa Põlisrahvaste ekspert intervjuus Postimehele: Venemaa näeb isurite appihüüdes riigivastasust Postimees Donbassis: Ukraina relvajõududele allumast keelduvad relvastatud grupid tahavad edasi sõdida (43) Prantslasi ootab ees kaost täis kevad Arvamus Lugeja kiri: kas vajame tsiviilkaitset? (1) Marten Kaevats: kuidas kratt Eesti paremaks teeb? (3) Juhtkiri: näeks ninast kaugemale? (1) Postimees 1926. aastal: kiirsõnumid Saksamaale nüüd 28 marka sõna Maarja Vaino: tühikõne asemele lapsevanemate hääled? (9) Marcus Kolga: kommunismikuritegude muuseum aitab vastu seista Kremli propagandale (3) Kultuur Eestlased teevad Rammsteini lauljaga koos teatrit Sport Kullamäe käis Sõbra kantsis korvpallivaimustust külvamas Ajalooline taak kollitab Reali Tervis Esimesel päeval geeniproovi loovutanu: hirm tunglevate rahvamasside ees oli asjatu Tartu Henri Zeigo: kuidas me mure jagamise asemel võimendame hoopis hirmu (1) Avo Samarüütel: me ei vaja poliitikuid, kelle arvates on Eestis piima niigi palju Pronksist professorid viisid kokku InBoileri ja Jääääre Jannseni ja Koidula mälestusväljaku ehitus sai alguse Kõrveküla kool vajab sügiseks veel soojakuid Bussijuhid võtsid bussis liikumise korraldamise endi kätte (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: näeks ninast kaugemale?

2 min lugemist
Dubai, Araabia Ühendemiraadid. FOTO: Pixabay

Riik peaks toetama ettevõtjaid ja seda mitte ainult loosunglike tunnustussõnade, vaid tegudega, luues soodsama majanduskeskkonna ja aidates uusi turge leida. EXPOst loobumise põhjendused ei kõla kuigi veenvalt, eriti olukorras, kus Eesti majandusel läheb hästi.

Valitsus otsustas veebruaris, et Eesti osaleb 2020. aastal Araabia Ühendemiraatides Dubais toimuval maailmanäitusel vaid juhul, kui osalevad ettevõtted katavad poole maksumusest. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Urve Palo sõnul ollakse nüüdseks jõudnud veendumusele, et püsiva esinduse loomine Pärsia lahe ääres on EXPO-l osalemisest tähtsam. Muidugi on esindus parem kui mitte midagi, nagu kinnitavad piirkonnast huvitatud ettevõtjad, kuid tegelikult oleks vaja nii üht kui teist.

Viimastel aastatel on keskmine ekspordimaht araabia maadesse ulatunud 75,5 miljoni euroni aastas, mis tähendab, et see on kümne aastaga kasvanud neli korda. Pole imestada, et atraktiivses piirkonnas juba tegutsevad Eesti ettevõtjad – iseäranis tarkvaraarendusega tegelev Nortal – on olnud EXPOst loobumise otsuse suhtes häälekalt kriitilised. Maailmanäitus on ennekõike riigi kuvandi küsimus ning meie kui e-riigi asi võiks just olla sellistes kohtades küüsi näidata – oleme väike IT-tiiger või ei ole?

Eesti sisemajanduse kogutoodang (SKT) kasvas mullu 2016. aastaga võrreldes 4,9 protsenti, mis on viimase kuue aasta parim tulemus. Jüri Ratase valitsusel on avanenud võimalus käsi hõõruda ja kvartal kvartali järel avalikkusele eduraporteid esitada. Mis võiks olla poliitikule meeldivam, kui niisuguses olukorras kommentaare anda!

Ühes mulluses raportis pidas Ratas vajalikuks märkida, et «arenguruumi on küll veel eksportiva sektori osas, mis peab enam majanduskasvu panustama». Samas rõhutas peaminister, et majanduskasv peab jõudma kõigi Eesti inimesteni. Ühesõnaga, on soov saadu kohe laiali jagada. Oleks seda vaid rohkem, ettevõtjad pingutagu! Mõtteviis meenutab Eno Raua allegoorilist lastejuttu juhmivõitu metsseast, kes pistis seemnekartuli nahka ja imestas sügisel, et saaki ei saanud.

Valitsus peaks suutma vaadata pikemas perspektiivis ettepoole, mitte omaenese nina ette. Küsimus pole ju hetkekasus, vaid jätkusuutlikes lahendustes. Kahjuks meenub viimastest aegadest ka riigi maine loomise seisukohast rohkem ämbrikolinat kui mõtestatud tegevust. Vahest tuleks naerualuseid rändrahne toota suutvate süsteemide asemel panustada näiteks ülikoolidesse, et meil oleks rohkem asjatundlikke arabiste ja sinolooge? Just harimatus viib lühinägelike otsuste ja asjatu kuluni.

Seotud lood
02.04.2018 04.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto