KOHALIK VAADE. Ungari valimised võivad pakkuda vastu ootusi suurüllatuse

  • Kõik Ungari valijad ei lased end hirmutada immigrantidevastasest kärast.
  • Opositsioon peab võidulootuse nimel lõpetama kraaklemise ja tegema koostööd.
  • Valijad on Viktor Orbáni kukutamiseks valmis valima vastumeelseid kandidaate.
  • Valimistulemuse juures mängib suurt rolli valimisaktiivsus.
Peaminister Viktor Orbánile pakkus hea võimaluse valimiskampaaniat teha ungarlaste Habsburgide vastase ülestõusu alguse 170. aastapäev tänavu märtsis. FOTO: Tamas Soki / AP / SCANPIX

Ungari parlamendivalimiste eel tehtud küsitluste järgi juhib ülekaalukalt peaminister Viktor Orbán, kuid sellele vaatamata pole ehk mitte kunagi pärast 1989. aastat olnud nii keeruline ennustada, mida ütlevad inimesed tegelikult pühapäeval valimiskastide juures.

Tellijale Tellijale

Pole vist vaja mainidagi, et pühapäevaste valimiste peateema on immigratsioon. Peaminister Orbáni ja tema võimupartei Fideszi jaoks oli teemavalik lihtne, kuna 2015. aasta rändekriis täitis ungarlaste meeled hirmuga. Praegu ei saabu Ungarisse peaaegu üldse sisserändajaid ja paljud arvavad, et just Orbán isiklikult ja tema rajatud piiritara on need, mis kaitsevad riiki migrantide sissevoolu eest.

Ka suurem osa küsitlusi näitavad hiiglaslikku edumaad peaminister Orbánile ja tema parempoolsele Fideszile ning oliitiline süsteem ja sellega manipuleerimine toetavad igati võimuparteid, on tegelik olukord segasem. «Ungari valimissüsteem on nii keeruline, et iga stsenaarium on võimalik,» ütleb Budapestis tegutseva sõltumatu mõttekoja Political Capital valimisspetsialist Róbert László.

03.04.2018 05.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto