Sisukord
Kolumnistid
Postimees
06.04.2018
Eesti Politsei püüab palgarallile järele jõuda (11) Piloodid tahavad ise meditsiinikopteri osta Tallinn saab tänavu mitu uut rattateed (1) Majandus Donald Trumpi sõda Amazoni vastu (2) Välismaa KOHALIK VAADE. Türgiga kemplev Kreeka vajab praegu hädasti Venemaa sõprust Briti luurel oli venelaste Novitšoki salalaborist infot enne Salisbury rünnakut (5) Loomakaitsjad võtsid sihikule nahktagid ja villakampsunid (16) Arvamus Kolm avalikku ettepanekut taristuministrile (1) Henrik Roonemaa: Facebooki peaks sundima avanema, mitte sulguma Priit Pullerits: paljastav Trump (97) Juhtkiri: sisejulgeoleku tume lähitulevik (2) Ahto Lobjakas: tehisintellekt – unistus kellavärgiga hingest (4) Matti Maasikas: saja-aastane projektiriik (1) Edasi 1973: külalised Soomest Kultuur Eesti kultuur kõlas ka New Yorgis Nurgalauas istub Saatan Krestomaatiline Teet Kallas Sport Märg ja mudane eelmäng andis Tänakule kindlust Kas Meistrite liiga projekt võiks Saaremaa vollestaarid tagasi koju meelitada? (1) Äsja Transis mänginud vutimehe karm kogemus - kuu Krimmis illegaalina Statistika: Meistrite liiga lõppmäng käib Guardiolale üle jõu Tallinn Tallinn saab tänavu mitu uut rattateed (1) Tartu Ehitusfirma ärgitab linna Ujula tänavat pikendama Uue jalgpalliväljaku rajajad ootavad linnalt luba Aivar Kokk: tasuta ühistransport kui pahupidi regionaaltoetus (2) Kirjanikud paljastasid oma kriminaalsete lugude tagamaad Jüri Laurson: tegevusetus teeb ääremaad tühjaks (1) Tartu erakogud paistavad silma Leedus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ahto Lobjakas: tehisintellekt – unistus kellavärgiga hingest

4 min lugemist
Ahto Lobjakas FOTO: Eero Vabamägi

Päriselt inimesevälist tehis-olemasolu ei saagi olla. Inimese vastu võib end pöörata vaid temast tulenev ja (vähina) kasvav. Sellist reaalsust, millest me aru ei saaks, ei saa tehiskujul olla, leiab kolumnist Ahto Lobjakas.

Tellijale Tellijale

Tehisintellekt millegi inimesest radikaalselt erinevana on miraaž. Kui ta tuleb, saab ta olla vaid meie olemasolu instrumentaalne pikendus. Väga kauges tulevikus võib olla mõeldav tehisinimese konstrueerimine, kuid seegi jääks tänapäeva inimese tuletiseks – ja ilmselt väga õnnetuks olendiks.

Unistus tehisintellektist on juba kadunud ajastu visioon. Isaac Asimovi positronajud ning «Star Treki» androidid on visioonid inimesest, kes oleks nagu meie ja ei oleks ka. Nendes otsib uue aja inimene iseendas «teist». See otsing ei erine sisuliselt unistusest õilsast metslasest või Sigmund Freudi mitteteadvuse (Unbewußtsein) teooriatest. Tänaseks on aga unustatud, et inimene otsib teist – ehk tehisintellekti – iseendas.

05.04.2018 07.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto