E, 26.09.2022

Karin Jaanson: teadusega suureks

Arutelu teaduse rahastamise üle on arutelu Eesti tuleviku üle
Karin Jaanson
, Eesti Teadusagentuuri tegevjuht
Karin Jaanson: teadusega suureks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Karin Jaanson
Karin Jaanson Foto: Sille Annuk

Just nüüd, enne järgmise aasta riigikogu valimisi on õige aeg käivitada debatt Eesti tuleviku üle, mille keskmes on teadus- ja arendustegevuse edendamine, kirjutab Eesti Teadusagentuuri tegevjuht Karin Jaanson.

  • Ühine visioon tulevikust, mille keskmes on teadus- ja arendustegevus, aitaks joonduda ühiste eesmärkide saavutamiseks ning seeläbi kooskõlaliselt tegutsedes saavutada märkimisväärselt rohkem.
  • Euroopa on tugevasti meie teadust tõuganud, kuid neis laborites töötamiseks enam raha ei jätku. Mis tähendab, et oodatud mõju Euroopa investeeringutest jääb oluliselt väiksemaks.
  • Majanduse teadmusmahukamaks muutmiseks on esmane ülesanne kasvatada katse- ja arendustöö ning rakendusuuringute mahtu. Valikute tegemiseta ei õnnestu regioonidel, riikidel teha arenguhüpet.
  • Pikaajaline planeerimine on vajalik, sest valitud tegevusalade ettevõttete tarvis vajalike kompetentside ja tehnoloogiate arendamine nõuab vähemalt kümne aastast perspektiivi, et ülikoolides tekiks neisse valdkondadesse kompetents.
Tagasi üles