N, 2.02.2023

Katlamaja kaob Tartu linnapildist, aga selle kõrge korsten jääb

Vilja Kohler
, reporter
Katlamaja kaob Tartu linnapildist, aga selle kõrge korsten jääb
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
«Liivakell»
«Liivakell» Foto: Eskiis / OÜ AB Ansambel

Tartu südalinna lähedal asuva endise keskkatlamaja kvartali planeeringuvõistluse esimeses järgus laekus kümme tööd, mille hulgast valis žürii välja kolm paremat. Võidutöö selgub mai lõpuks. 

Planeeringuvõistluse teise järku pääsesid «Liivakell» (OÜ AB Ansambel, autorid Toivo Tammik, Andres Mägi, Veiko Vahtrik), «Mikro-Makro» (OÜ Kauss Arhitektuur, autorid Urmo Mets, Lisette Tiirik) ja «Lõpused» (OÜ Arhitekt Must, autorid Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Sander Paling, Heleriin Vaher). 

«Mikro-Makro»
«Mikro-Makro» Foto: Eskiis / Kauss Arhitektuur OÜ

Spaa, hotell, bürood

«Need kolm tööd valis žürii parimateks üksmeelselt,» ütles katlamaja kvartalit arendava OÜ Giga Investeeringud tegevjuht Indrek Jakobsoo. «Ka teistes planeeringuvõistlusele esitatud töödes oli häid mõtteid.» 

«Valik oli põnev, eri lahendusi pakuti palju,» lisas žüriisse kuulunud Tartu linnaarhitekt  Tõnis Arjus. «Kolm väljavalitud tööd vastavad kõige rohkem tellija ja linna ootustele.»

Võistlusala asub Turu ja Väike-Turu tänava ning Emajõe vahelisel alal ligi 3,5 hektaril. Linna üldplaneeringu järgi on see valdavalt ärimaa, mille juures on lubatud ka toetavad otstarbed. 

Kvartalisse on kavandatud spaahotell, büroohooned ning ka korterid. Keskne on mahult Rakvere spaaga võrreldav spaahotell, mille «Liivakella» autorid on paigutanud kvartali keskele. Tööde «Mikro-Makro» ja «Lõpused» autorid on selle hoone paigutanud aga pisut eemale, Sõpruse silla naabrusse. 

Vana maamärk

Kõigis töödes on paistab uue kõrval silma ka vana ja harjumuspärane – katlamaja kõrge korsten, millest kinnistu omanik ei soovi loobuda. «Korsten on maamärk ja samuti säilitab see kvartalis mõnevõrra endise Tartu keskkatlamaja atmosfäärist,» ütles Indrek Jakobsoo. 

Kas korstnasse tuleb vaateplatvorm või mõni muu põnev koht, on veel vara rääkida. Ka ei saa praegu öelda, millal vana keskkatlamaja lammutatakse ning millal selles kvartalis ehitamiseks kopp maasse lüüakse. 

Kõigepealt tuleb kolme parema võistlustöö autoritel oma kavandeid tellija ja Tartu linna esindajate suuniste ja märkuste järgi lihvida. Kvartali parima planeeringu valib žürii välja mai lõpuks. 

Võidutöö on aluseks detailplaneeringu koostamisel. Pärast seda algab projekteerimine ja ehitusõiguse määramine. Nendeks töödeks kulub hinnanguliselt paar aastat.

«Lõpused»
«Lõpused» Foto: Eskiis / Arhitekt Must OÜ
Märksõnad
Tagasi üles