Linnutee keskpaigas musti auke nii et mustab

Ülemöödunud aastal Fuji mäe tipust kaamerasse püütud kaader Linnuteest on ilmselt üks hingematvamaid vaateid meie Galaktikale. FOTO: Steve Lance Lee / Caters News / Scanpix

Linnutee ning arvatavasti ka kõigi teiste galaktikate kese lausa kubiseb mustadest aukudest. Rahvusvahelise teadlaste rühma arhiiviandmetele tuginevad arvutused näitavad, et musti auke galaktika säravas keskmes ei tuleks loendada mitte sadades, vaid pigem kümnetes tuhandetes.

Tellijale Tellijale

Nii astronoomilistel fotodel kui ka kunstnike kujutistel paistab Linnutee kese silmipimestavalt särava kohana. See võib ju kena välja paista, kuid tegemist on kaunis vägivaldse paigaga, kus hiidtähed on tihedalt koondunud galaktika tumedaks südameks oleva ülimassiivse musta augu ümber.

Möödunud nädala lõpus teadusajakirjas Nature avaldatud uurimuse käigus avastasid astronoomid NASA Chandra röntgenobservatooriumilt pärinevaid andmeid uurides, et galaktika südamik on oodatust veelgi ohtlikum kant. Lisaks Linnutee keskme ülimassiivsele mustale augule tiirleb selle ümber vähemalt 10 000 väiksemat musta auku.

07.04.2018 10.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto