Sisukord
Juhtkiri
Postimees
10.04.2018
Eesti Tuntud oravate vanadekoduäri mürtsuv algus tõrgub (18) Sotside ministrivalikul kaks peamist favoriiti (1) Haigekassa sünnitusosakondade sulgemise otsusest ei tagane (14) Tuntud oravate hurraaga alanud vanadekoduäri on takerdunud Majandus EVR Cargo konteinerrong paneb Tartus elu kihama (2) Eesti osaleb uues Põhja alliansis Välismaa KOHALIK VAADE. Ungari värvus Orbáni juhtimisel oranžiks (4) Skripalide rünnaku järel liikusid sõnumid Süüriast Moskvasse Süüria ja Venemaa eitavad lääneriikide väiteid keemiarünnaku kohta AJA PEEGEL. Aeg pole suutnud Põhja-Iirimaal haavu parandada Arvamus Juhtkiri: kuidas vastab lääs? (8) Urmas Nemvalts: ehitame maja, liginullenergiamaja (1) 400 avalik kiri: valeinfo põhjal vastu võetud Rail Balticu seadus tuleb tühistada! (80) Evelyn Sepp: sotside ringmäng Ossinovskiga – vasakvalitsuse lõppmäng (4) Postimees 1991. aastal: kuningas tuleb Kultuur Meie igapäevaseid detsibelle anna meile tänapäev... Eesti Muusika Päevadel kõlab üle 30 uudisteose Siberi lugude latvu pidi Sport Kahe kuulsuse sõprus, mis on rinda pistnud ka vikatimehega Janek Õiglast tabas teivashüppel õnnetus Võimuvahetus aitab maletülil tasapidi vaibuda Tartu Kuno Tammearu: ennetame õnnetusi, päästame inimelusid ja vara, igaühe abil Aastakümneid Luua rahvast teeninud saun läks sunnitud vanaduspuhkusele (1) Peeter Laasik: kas Elva vald on tselluloositehase poolt? (2) Pikalt remondis olnud raamatukogu avab enne volbrit uksed Kes moodsa aja naistest kannab välja tsaarinnade kleidid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kuidas vastab lääs?

2 min lugemist
Douma gaasirünnaku ohvrid. FOTO: HO/AFP

Pühapäeval nägi maailm Süüriast taas šokeerivaid kaadreid gaasirünnaku ohvritest, kes väänlevad krampides, suu vahus. Kümned inimesed lämbusid mürkgaasi kätte, mida Bashar al-Assadi vägede helikopteritelt balloonidega alla loobiti. See leidis aset Damaskuse lähedal asuvas Douma linnas, kus Assadi väed on enam kui kuu aja jooksul korraldanud suurt rünnakuoperatsiooni Süüria ülestõusnute vastu.

Varem on Ameerika Ühendriikide saadik ÜROs Nikki Haley, aga ka mitu teist kõrget Ameerika ametnikku vihjanud, et keemiarünnakute jätkumine Süürias võib viia sõjalise vastulöögini. Kui hiljaaegu teatas Ameerika president Donald Trump, et Islamiriigi vastu võidelnud USA kontingent viiakse Süüriast välja, siis nüüd on Assad esitanud talle väljakutse ja pannud valiku ette: kas alustada õhu- ja mereoperatsiooni Assadi ja tema liitlaste vastu või tunnistada oma nõrkust, andes veel kord Assadile ning teda toetavatele Iraanile ja Venemaale võimaluse veenduda oma karistamatuses. Barack Obama aegsed nn punased jooned mille ületamisele mingeid sanktsioone ei järgnenud, provotseerisid agressiivseid režiime, nagu Assadi ja Putini oma, neist olematutest punastest joontest ikka uuesti ja uuesti üle astuma.

Praegu ootavadki Assad ja tema liitlased rahvusvahelise üldsuse ning Ameerika Ühendriikide reageeringut. Tundub, et seekord on kannatus otsa saanud ning vägagi võimalik, et Assadit tabavad lähipäevadel Ameerika ja tema liitlaste sõjalised löögid. Huvitav on see, millise positsiooni võtab sellisel juhul Kreml. Ameeriklaste möödunudaastast vastust keemiarünnakule Khan Shaikhuni linnas – raketilööki Shayrati õhuväebaasile – vaadati vaikselt pealt, nagu ka Assadi poolel sõdinud Venemaa palgasõdurite pataljonisuuruse üksuse hävitamist selle aasta veebruaris Deir ez-Zori provintsis. Ehkki Vladimir Putin on praalinud, et tema loata ei lenda Süüria õhuruumis isegi mitte kärbes ja et Süüriasse toodud Vene õhutõrjekompleksid on Assadi suveräänsuse garant, on Iisraeli õhujõud seal viimastel aastatel täiesti segamatult tegutsenud, muuhulgas tabas Iisraeli õhulöök esmaspäeval Assadi lennuvälja, kus teiste hulgas baseerusid Iraani droonid.

Põhimõtteliselt sõltub kõik praegu Washingtonist ja tema otsustavusest: kui kaugele on ta valmis minema võitluses kurjusega, mida Assadi režiim ühes oma liitlastega kehastab. Sellele küsimusele peavad kiiresti vastuse leidma Ameerika jõustruktuuride esindajad, kellel on valida mitme tegutsemisviisi vahel. Vastus võib Assadile ja tema toetajatele kujuneda valusaks. Pigem on praegu küsimus, millal, kus ja kuidas.

Seotud lood
09.04.2018 11.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto