Sisukord
Ilu & mood
Postimees
14.04.2018
Eesti Oravad läksid üldkogu eel kraaklema (18) Kes tõi taas välja Eesti lipu? (2) Kiire kokkulepe keerulises seisus (3) Päike meelitab mõnulema Välismaa Üheöösuhe, mis lahvatas inetuks afääriks (6) KOHALIK VAADE. Hispaania kuningapere peab tõele näkku vaatama Ungari suursaadik: meil toimib demokraatia hästi Arvamus Agu Uudelepa analüüs: uue juhi missioon – kas Kaja Kallas suudab oravaratta tasakaalustada? (19) Aarne Mäe: talent tuleb koju Juhtkiri: valitsusel on aasta vigade paranduseks EKI keelekool: eestlase ausõna (3) Jelena Skulskaja: ballett – kas kurttummade keel? Postimees 1999. aastal: rahandusminister väljus kohtust õige mehena (4) Kultuur VIDEO: Mood, mis teeb sind kuumaks Sport Tarmo Kink: Eesti jalgpallis napib professionaalsust (1) Toyota insener kiidab Tänakut: ta teeb meeskonnaga suurepäraselt koostööd! Andrei Ševtšenko sillutas Liverpoolile ja Ragnar Klavanile tee Tallinna (2) Põlva Servitis pakitseb tiitlinälg AK Enn Tõugu: «Arvutil on hing sees» Nädala plaat. Leslie Da Bassi värviplahvatus Kus on siin süžee? Aja auk. Heroiiniauk (1) Kuusteist kirja lähedusele See, mida vahimees näeb Vikerkaar loeb. Kaks suurt Hüvasti ja tere, eesti keel! Mägedega sõbrustamise raamat Peeter Langovits: Mainekas plaadifirma ECM jõudis Eestisse Postimees meenutab: 50 aastat tagasi pandi Eestis alus kolmandale kosmoserevolutsioonile Joosep Värk: miks ajakirjandus valetab? (8) Väga kaalukas jutukogu Arter Matkamas Islandil ja Jan Mayenil ehk maailma lõpus talve pikendamas Arteri suur intervjuu! Rail Balticu juht Baiba Rubesa: Eestlased on pragmaatilised ja usaldusväärsed (4) Justin Petrone kolumn: Eesti esteetika (1) 8 põhjust, miks e-sport on läbi ja lõhki sport, mitte lihtlabane arvutimäng (1) Muusikamüsteerium: kuidas saab tähekesest A-klassi staar? Kana on lahe: sellest saab suurema vaevata kevadise argiroa või peenema peopala Elina Nechayeva hullumoodi kallis «kleit»... Ehk mis on videomapping? VIDEO: Mood, mis teeb sind kuumaks Filmiarvustus «Portugal»: söö, palveta, armasta Eesti kastmes Sõiduproov. Subaru Impreza, Outback ja kui palju maksab õhk? VIDEO: Sukeldu pea ees «Legendide lahingu» kaadritagustesse saladustesse! Meelelahutus Koomiks Sudoku

VIDEO: Mood, mis teeb sind kuumaks

4 min lugemist

Kevad on vallutanud linna ja varastanud südamed. Parim aeg on seda rõõmusõnumit tähistada ka riietuse abil – kanda midagi värskest energiast pakatavat, eksootilist ja erilist. Just midagi sellist tõi Tallinna moenädalal lavale Beatrice, tehes seda värvikamalt ja julgemalt kui keegi teine! Miks mitte eelistada disaini, milles peidus tuline temperament ja kuum karakter. Kevadine soe on ju teadagi petlik.

Kes ei armastaks reisida? Kuid kohvritega kappamise kõrval võib seda teha hoopis oma fantaasiates ning rännata kaugele itta eksootilisi kultuure avastama üksnes moe ja rõivaste kaudu. Igaüks on kogenud, et reisilt kaasa toodud meenetesse jääb sisse killuke koha kordumatust võlust. Riiete puhul kehtib sama tõde veel sada korda enam! Need on kandjale kõige lähemal ning teistmoodi mõtteruum, värvimeel ja ilu mõiste tulevad inimesele õige ligidale. Virgutavad loovust, vabastavad vaimu ja avavad silmad, et alanud kevadet värske pilguga vastu võtta.

Beatrice ja Kristina Herodes vestlevad TFW backstages FOTO: Kaader videost

Metsik matk mööda Siiditeed

Naised pole iial ajaloos enese kaunistamisel fantaasiat vaos hoidnud. Märgatud olla – see pole midagi hirmsat! See on naiseks olemise loomulik osa.

Beatrice on Eesti moeelus eriline nähtus, kes kihutab muretu mustriküllasusega üle kõigist maitsepiiridest. Värske looming viib moesõbra reisile ning on inspireeritud Siiditeest. «Metsik ja naturaalne siid ei ole maailmast kadunud. Endiselt on võimalik seda saada ja kanda. Me oleme kogu aeg liikumises, kogu inimkond, samuti mood.» Nii et teekonnal on autorile mitmekihiline tähendus, võtmaks kokku ka hetke oma isiklikus elus ja loomingus.

Lavale jõudsid pilku uputavad dekolteed, Beatrice Fenice FOTO: Konstantin Sednev

 «Ma järjekordselt üritasin teha kollektsiooni, mis oleks ainult musta värvi, ja mul järjekordselt ei õnnestunud see,» ütleb moelooja muiates.

Tuliuue kollektsiooni mudelite seas ringi vaadates ei leia pilk aga ainsatki musta eset, neid lihtsalt pole! Seekordne inspiratsiooniallikas on Siiditee, ida poolt tulnud fantaasialend.

Beatrice värvikas elu on teda ennast viinud paljudesse maailma paikadesse ning mõneski kohas on ta tundnud ennast isegi rohkem kodus kui siin. Teda paeluvad kõrbetoonide kuld ja kuumus, idamaade mustririkkus ja emotsionaalsed värvigammad. Meile ootamatult intensiivsed kontrastid ja kujundid pole tegelikult kaugeltki juhuslikud – neil on oma lugu rääkida ja oma roll täita. Kandja meeleolu peegeldada ja sellesse rõõmu külvata on sellest kõigest, mis mustrites kirjas, ehk üks pinnapealsemaid ja lihtsamini mõistetavaid tahke.

Mustrites ja kontrastides on peidus maagia, Beatrice Fenice FOTO: Konstantin Sednev

Reis moekunsti kaudu

Beatrice sõnul on mood hea võimalus rännata maailmas just sinna, kuhu ise soovid, ilma et selleks üldse kodust välja tulema peaks.

«Usun, et minu disain võiks kõnetada neid, kes tahaksid avastada ja reisida. Seekordne kollektsioon on minu jaoks nagu reis, lihtsalt moekunsti kaudu,» selgitab multikunstnikust disainer. «Siin on väga palju autentsust, ehedad sarikangad, Hiina siidid ja minu enda seest esile kerkinud emotsioonid. Ma olen paikne inimene, aga südames armastan ma maailma avastada. Ma arvan, et on palju teisigi, kes tunnevad sama.»

Beatrice moekunst sünnib disaineri fantaasiamaailmas, mille ta paberile valab. Kuid üha enam tunneb ta, et mitte alati ei saa visandile valida sobivat kangast. Materjalil on samuti karakter, mis otsustab disainis kaasa rääkida, ning esialgne mõte võib saada praktikas hoopis uue vormi.

Beatrice ja kollektsiooni toetaja Chris Devonshire-Ellis FOTO: Konstantin Sednev

«Ma joonistan. Kahjuks on üsna keeruline joonistust füüsiliselt edasi anda. Mulle on nii mõnigi õmbleja öelnud, et joonistada on lihtne! Aga katsu sa lõiked teha ja idee ellu äratada. Hästi mitmed kangad tegelikult dikteerisid, mida neist luua, ja me pidime sageli tegutsema kanga järgi.»

Kollektsiooni kangad on ehk ka tavalisest kraadikese elusamad – tihti käsitööna valminud ja eksootilistest paikadest otseteed siia toodud. Olekski ehki isekas nende karakterist hoolimatult üle sõita ning tavalisi kitleid vorpida? Beatrice mängis hõlmiklõigete ja idamaiste kaelustega. Dekoratiivsed materjalid pani ta ühes rõivas muretus kollaažitehnikas kokku kõlama ning täiendas kontrastsete kantidega. Nagu inimestes on palju peidus, nii ka värske kollektsiooni rõivastes – tihti üllatavad sind hoopis teist tooni siidist vooder või vaba käega tervikuks liidetud vastakad materjalid. Kollektsiooni sünnile aitas toetajana kaasa Chris Devonshire-Ellis ning mõttekaaslasena aitas kirevaid ideid konkreetsemaks muuta ja sõnadesse valada Beatrice abikaasa Ed Labetski.

Kleit, mantel või mõlemad koos? Beatrice Fenice FOTO: Konstantin Sednev

Huvitav ja ajakohane moeasi on kleitmantel, mida vastavalt ilma muutlikele meeleoludele saab kanda ühe või teisena. Ning soovi korral lausa mitmes kirkas kihis korraga. Etenduse finaal tõi lavale hulljulgelt dekolteeritud suvised õhtukleidid, mis võiksid hästi sobida muusatüüpi kaunitaridele.

Tagasihoidlikkus pole naise loomuses

Terviklikus moeelamuses mängis kaasa ka originaalselt eksootiline jumestus ja soengustilistika. Naised pole iial ajaloos enese kaunistamisel fantaasiat vaos hoidnud. Märgatud olla – see pole midagi hirmsat! See on naiseks olemise loomulik osa. Miks mitte kasutada oma välimust lõuendina ning võtta mängu ka maagilised ornamendid, rituaalsed patsid, värvilised paelad. Beatrice on kohaliku seltskonnataeva väsimatuim eksperimenteerija, kes ise ilmub alati äsjavalminud kunstiteosena, mispeale paljudel üllatusest suu lahti jääb. Turvaline on muidugi mitte mängida, kuid ettevaatlikes valikutes pole ka peidus samaväärset sädet ja energialaengut. Millal siis veel iluga mänguliselt ümber käia ja meelega riskida kui mitte kevadel? Täna on päris kindlasti parim päev, et proovida midagi uut.

Ilu ei pea olema tavaline! Kevad on parim aeg fantaasiad valla lasta. Beatrice Fenice FOTO: Konstantin Sednev
Seotud lood
13.04.2018 16.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto