Sisukord
AK
Postimees
14.04.2018
Eesti Oravad läksid üldkogu eel kraaklema (18) Kes tõi taas välja Eesti lipu? (2) Kiire kokkulepe keerulises seisus (3) Päike meelitab mõnulema Välismaa Üheöösuhe, mis lahvatas inetuks afääriks (6) KOHALIK VAADE. Hispaania kuningapere peab tõele näkku vaatama Ungari suursaadik: meil toimib demokraatia hästi Arvamus Agu Uudelepa analüüs: uue juhi missioon – kas Kaja Kallas suudab oravaratta tasakaalustada? (19) Aarne Mäe: talent tuleb koju Juhtkiri: valitsusel on aasta vigade paranduseks EKI keelekool: eestlase ausõna (3) Jelena Skulskaja: ballett – kas kurttummade keel? Postimees 1999. aastal: rahandusminister väljus kohtust õige mehena (4) Kultuur VIDEO: Mood, mis teeb sind kuumaks Sport Tarmo Kink: Eesti jalgpallis napib professionaalsust (1) Toyota insener kiidab Tänakut: ta teeb meeskonnaga suurepäraselt koostööd! Andrei Ševtšenko sillutas Liverpoolile ja Ragnar Klavanile tee Tallinna (2) Põlva Servitis pakitseb tiitlinälg AK Enn Tõugu: «Arvutil on hing sees» Nädala plaat. Leslie Da Bassi värviplahvatus Kus on siin süžee? Aja auk. Heroiiniauk (1) Kuusteist kirja lähedusele See, mida vahimees näeb Vikerkaar loeb. Kaks suurt Hüvasti ja tere, eesti keel! Mägedega sõbrustamise raamat Peeter Langovits: Mainekas plaadifirma ECM jõudis Eestisse Postimees meenutab: 50 aastat tagasi pandi Eestis alus kolmandale kosmoserevolutsioonile Joosep Värk: miks ajakirjandus valetab? (8) Väga kaalukas jutukogu Arter Matkamas Islandil ja Jan Mayenil ehk maailma lõpus talve pikendamas Arteri suur intervjuu! Rail Balticu juht Baiba Rubesa: Eestlased on pragmaatilised ja usaldusväärsed (4) Justin Petrone kolumn: Eesti esteetika (1) 8 põhjust, miks e-sport on läbi ja lõhki sport, mitte lihtlabane arvutimäng (1) Muusikamüsteerium: kuidas saab tähekesest A-klassi staar? Kana on lahe: sellest saab suurema vaevata kevadise argiroa või peenema peopala Elina Nechayeva hullumoodi kallis «kleit»... Ehk mis on videomapping? VIDEO: Mood, mis teeb sind kuumaks Filmiarvustus «Portugal»: söö, palveta, armasta Eesti kastmes Sõiduproov. Subaru Impreza, Outback ja kui palju maksab õhk? VIDEO: Sukeldu pea ees «Legendide lahingu» kaadritagustesse saladustesse! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees meenutab: 50 aastat tagasi pandi Eestis alus kolmandale kosmoserevolutsioonile

7 min lugemist
Tõraveres konstrueeritud peegelteleskoopide kontroll-lambid. FOTO: Erakogu

18. aprillil möödub 50 aastat ajaloolisest päevast, esimese satelliidipõhise kosmoseuurimise observatooriumi orbiidile saatmisest Nõukogude Liidus. Satelliidi loomise idee ja ka osa tehnilisest lahendusest sündis Tartu külje all Tõraveres füüsika ja astronoomia instituudi aparaadiehituse laboratooriumis.

Tellijale Tellijale

18. aprillil möödub 50 aastat ajaloolisest päevast, esimese satelliidipõhise kosmoseuurimise observatooriumi orbiidile saatmisest Nõukogude Liidus. Satelliidi loomise idee ja ka osa tehnilisest lahendusest sündis Tartu külje all Tõraveres füüsika ja astronoomia instituudi aparaadiehituse laboratooriumis.

Tänapäeval oleme uhked, et Eesti-sugune väikeriik on orbiidile saatnud oma satelliidi. ESTCube-1 jääb orbiidile veel paarikümneks aastaks ja põleb siis kukkumise pealt tuhaks. Igal saavutusel on aga oma eellugu ning kuigi Eestist on aegade jooksul kasvanud mitmeid üle ilma teada astronoome, ei ole meie täheteadlaste tegevus piirdunud vaatlemise ja teoreetiliste töödega.

Pärast kosmoseajastu stardipauguna mõjunud Sputnik-1 rabavat õhkutõusu 4. oktoobril 1957 hakkas aegamööda mitmetes peades üle maailma idanema mõte saata kosmose uurimise seadmed orbiidile.

Kosmoseajastu alguses saavutati Tartus olulisi edusamme kosmoseaparaatide ehituses ja arenduses. Seetõttu oli tartlastel võimalik teha ettepanek kosmoseaparaadile astronoomilise osa loomiseks.

13.04.2018 16.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto