Sisukord
Persoon
Postimees
14.04.2018
Eesti Oravad läksid üldkogu eel kraaklema (18) Kes tõi taas välja Eesti lipu? (2) Kiire kokkulepe keerulises seisus (3) Päike meelitab mõnulema Välismaa Üheöösuhe, mis lahvatas inetuks afääriks (6) KOHALIK VAADE. Hispaania kuningapere peab tõele näkku vaatama Ungari suursaadik: meil toimib demokraatia hästi Arvamus Agu Uudelepa analüüs: uue juhi missioon – kas Kaja Kallas suudab oravaratta tasakaalustada? (19) Aarne Mäe: talent tuleb koju Juhtkiri: valitsusel on aasta vigade paranduseks EKI keelekool: eestlase ausõna (3) Jelena Skulskaja: ballett – kas kurttummade keel? Postimees 1999. aastal: rahandusminister väljus kohtust õige mehena (4) Kultuur VIDEO: Mood, mis teeb sind kuumaks Sport Tarmo Kink: Eesti jalgpallis napib professionaalsust (1) Toyota insener kiidab Tänakut: ta teeb meeskonnaga suurepäraselt koostööd! Andrei Ševtšenko sillutas Liverpoolile ja Ragnar Klavanile tee Tallinna (2) Põlva Servitis pakitseb tiitlinälg AK Enn Tõugu: «Arvutil on hing sees» Nädala plaat. Leslie Da Bassi värviplahvatus Kus on siin süžee? Aja auk. Heroiiniauk (1) Kuusteist kirja lähedusele See, mida vahimees näeb Vikerkaar loeb. Kaks suurt Hüvasti ja tere, eesti keel! Mägedega sõbrustamise raamat Peeter Langovits: Mainekas plaadifirma ECM jõudis Eestisse Postimees meenutab: 50 aastat tagasi pandi Eestis alus kolmandale kosmoserevolutsioonile Joosep Värk: miks ajakirjandus valetab? (8) Väga kaalukas jutukogu Arter Matkamas Islandil ja Jan Mayenil ehk maailma lõpus talve pikendamas Arteri suur intervjuu! Rail Balticu juht Baiba Rubesa: Eestlased on pragmaatilised ja usaldusväärsed (4) Justin Petrone kolumn: Eesti esteetika (1) 8 põhjust, miks e-sport on läbi ja lõhki sport, mitte lihtlabane arvutimäng (1) Muusikamüsteerium: kuidas saab tähekesest A-klassi staar? Kana on lahe: sellest saab suurema vaevata kevadise argiroa või peenema peopala Elina Nechayeva hullumoodi kallis «kleit»... Ehk mis on videomapping? VIDEO: Mood, mis teeb sind kuumaks Filmiarvustus «Portugal»: söö, palveta, armasta Eesti kastmes Sõiduproov. Subaru Impreza, Outback ja kui palju maksab õhk? VIDEO: Sukeldu pea ees «Legendide lahingu» kaadritagustesse saladustesse! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Justin Petrone kolumn: Eesti esteetika

3 min lugemist
Justin Petrone. FOTO: Margus Ansu

Jätsin auto Sõmerpalu ja Sangaste vahel seisma ja astusin välja, et vaadet nautida. Kui palju ka ma seda teed mööda ei sõidaks, on mõju ikka ühesugune, eriti kevadel. Mulle kohutavalt meeldivad haljendavad künkad, kus rohi lainetab nagu merepind, range roheline metsaserv, õhk, mis on nii värske, et lausa lõikab sisse hingates, siin-seal vilksamisi näha taluhooned, mis kõik kujutavad endast perfektset minimalistlikku saarekest suures ookeanis. Selline ongi see loodusesse raiutud Eesti esteetika: puhas, kasin, kõikjale valguv. Mulle tuleb selle peale meelde Arvo Pärdi kuulus ütlus: «Kunstis on kõik võimalik. Aga kõik, mis loodud, pole vajalik.»

Tellijale Tellijale

Sama asi tuli hiljuti kohvi kõrval jutuks ühe äsja Eestisse saabunud välismaalasega, kes soovis teada siinsete iseäralike eesnimede Tiit ja Priit päritolu. Tiit, ütlesin talle, tuleneb arvatavasti saksa nimest Dietrich. Jah, küllap juba 13. sajandil kandis mõni ordurüütel nime Dietrich. Eestlased sel juhul oleksid teda usutavasti nimetanud Tiidrikuks ja siis lühendanud selle Tiiduks. Sama käib teise nime kohta: Friedrich – Priidik – Priit. «Tead, eestlased on väga praktiline rahvas, neile piisab ka ühest silbist.»

Praktilised nad on muidugi, aga see pole veel kõik. Pigem võib isegi öelda, et eestlased hindavad tõhususe ilu. Kui ma olen üritanud kirjeldada võõrastele Eesti rahvuslikku esteetikat, olen sageli metafoorina appi võtnud Jaapani zen-budismist mõjutatud kiviaiad, kus hoolikalt valitud kivid paigutatakse väga kindla korra järgi.

13.04.2018 16.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto