Sisukord
Juhtkiri
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: valitsusel on aasta vigade paranduseks

2 min lugemist
Jüri Ratase valitsus Kadriorus, 2016. Pildil jalad rivis. FOTO: Liis Treimann

Tavainimeste hulgas on levinud veendumus, et poliitikud valetavad rohkem kui tavalised inimesed. Tegelikult see siiski nii ei ole, vaid erinevalt tavainimestest on poliitikud lihtsalt pideva avaliku tähelepanu all. Arvudega valetada on hoopis raske. Mitte et see päris võimatu oleks, ent tähtedega on see lihtsam. Kui aga arvud ei ole enam lihtsalt arvud, vaid konkreetne rahasumma, millele pretendeerib terve hulk tõsiseid inimesi, siis on iga arv kuidagi siiram poliitikute ilukõnedest ja PR-avaldustest.

Valitsus arutas eile ja üleeile eelarvestrateegia eesmärke. Kui eelarve on plaan, mille järgi elame terve aasta, siis eelarvestrateegia on pikaajalisem raamistik plaanide koostamiseks. Nii või teisiti mõjutavad nii eelarvestrateegiat kui ka tuleva aasta eelarvet 2019. aasta riigikogu valimised. Võimulolijate püüd säilitada enda käes olev võim on igati loomulik. Seepärast on juba varem mitu koalitsioonipoliitikut lubanud pehmendada aktsiisipoliitikat. Näiteks tänavuse kütuseaktsiisi tõusu ja uue transpordimaksu peavad kinni maksma lõpptarbijad. See on kergitanud veelgi elukallidust, mille poolest oleme oma Balti naabritest pikalt ees.

Inimestele ei meeldi ka väline diktaat. Isegi kõige lihtsamate ja vähenõudlikumate inimeste mõõt saab ükskord täis, kui neile üritatakse tohututes doosides väljastpoolt moraali peale suruda. Põhimõtteliselt sai see saatuslikuks Jüri Ratase valitsuse alkoholipoliitikale ja kulmineerus ebapopulaarseks muutunud tervise- ja tööministeri Jevgeni Ossinovski argpüksliku põgenemisega valitsusest.

Enne 2019. aasta riigikogu valimisi ei saa valitsus endale rahva pahameelt lubada, seepärast jäetakse ka aktsiisid rahule. Ratase valitsuse osalised ise on selgelt ebameeldivalt üllatunud madalatest reitingutest ja rahvalt küsitlustel saadud madalatest hinnetest, mida nad on eelistanud põhjendada kas sellega, et «midagi on valesti kommunikeeritud», või siis igasuguste konspiratsiooniteooriatega.

Jättes kõrvale Eesti valvepoliitikavaatlejate stammselgitused, võiks piirduda kõige elementaarsema politoloogilise seletusega. Rahvas ei taju Ratase valitsust a) efektiivsena ega b) õiglasena. Need on rahva kaks elementaarset, ent selle eest väga kõrget ootust valitsejatele, millest vähemalt üks peab olema täidetud ning emb-kumb võib kompenseerida teise puudumist. Novembris 2016 vahetusmeeste pingile jahtuma saadetud Reformierakond aga rõhub valitsuserakondadele vastandudes enda kui efektiivse majandaja kuvandile. Seega on valitsusel vigade paranduseks ja rahva armastuse võitmiseks ümmarguselt aasta. Õigupoolest vähem, sest riigikogu valimised leiavad aset 3. märtsil 2019.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto