L, 1.10.2022

Kiire kokkulepe keerulises seisus

Joosep Värk
, reporter
Kiire kokkulepe keerulises seisus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Ossinovski, Ratas ja Seeder
Ossinovski, Ratas ja Seeder Foto: Sander Ilvest

Eile õhtupoolikul jõudis valitsus Lääne-Virumaal Sagadis kokkuleppele riigi 2019–2022 eelarvestrateegias. Kuigi eelinfo põhjal võis eeldada, et päris lõplikult otsi kokku sõlmida ei suudeta, tuli otsus ootamatult vara. Varasematel valitsustel on riigieelarve strateegia arutelud veninud kuni aprilli lõpuni, mis on eelarvereeglite järgi viimane tähtaeg.

Selle kokkuleppe alusel on umbes 11 miljardi euroni küündiv järgmise aasta riigieelarve ligikaudu 130 miljoni euroga nominaalses ülejäägis ja struktuurses tasakaalus. Selle tingis kiirelt kasvanud majandus, mis tekitas positiivse SKT lõhe. See tähendab, et majandus on kasvanud üle oma potentsiaali ning riik ei tohi teha puudujäägis eelarvet, sest majandus võib olla üle kuumenemas.

Tasakaalus eelarvega oli ilmselgelt rahul rahandusminister Toomas Tõniste (IRL). «Mul on hea meel, et leppisime kokku selles, et eelarve on struktuurselt tasakaalus ja nominaalselt ülejäägis. See tähendab, et meie valitsussektori väike võlg väheneb veelgi. Uusi makse meil kavas kehtestada ei ole, sest riigi tulud kasvavad koos meie majanduse ja palkade kasvuga niigi hästi,» ütles rahandusminister Toomas Tõniste.

Tagasi üles