Sisukord
Postimees
Tänane leht

Vene ujuvtuumajaam läbib Soome lahte

2 min lugemist
  • Ujuvtuumajaama pukseerimine Murmanskisse võtab aega neli nädalat.
  • Venemaa loobus plaanist jaama juba Peterburis tuumkütusega tankida.
  • Eesti suhtleb aluse liikumise asjus aktiivselt oma naaberriikidega.
Akadeemik Lomonossovi teekond Peterburi. FOTO: Allan Triik

Reedel asub Peterburist Murmanski poole teele Vene ujuvtuumajaam Akadeemik Lomonossov. Kuna teekonna esimeses pooles läbib alus Soome lahte, jälgivad nii Soome kui ka Eesti ametnikud pingsalt, et kõik sujuks ohutult.

Tellijale Tellijale

Esialgu plaaniti tuumkütust laadida ja reaktoreid kävitada juba Peterburis, kuid see ajas pahaseks nii keskkonnateadlased kui ka aluse teele jäävad riigid. Näiteks kardeti Norras, et jaam võib tormisel Atlandil sõita Norra rannikul karile ja nii kahjustada riigi turismi- ja kalatööstust.

Suvel teataski jaama tellinud Rosatomi peadirektor Aleksei Lihhatšev, et tankimiseks ja katsetamiseks läheb siiski Murmanskis, kus on vajalik võimekus olemas. Lihhatševi sõnul saigi määravaks just Läänemere-äärsete riikide vastuseis.

Selles pole küll meie ega teiste teele jäävate riikide ametnikud saanud oma silmaga veenduda, kuid sellest infost praegu lähtutakse. «Kõige tähtsam ongi just see, et meie andmetel tangitakse tuumkütust Murmanskis, ja et seda ei ole tehtud Peterburis,» ütles keskkonnaameti nõunik Teet Koitjärv. «Meile praegu teadaolevatel andmetel puuduvad seega igasugused tuuma- ja kiirgusriskid.»

17.04.2018 19.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto