Sisukord
Eesti
Postimees

Endine Kõpu vallavanem läheb pooleks aastaks vangi

2 min lugemist
Kõpu eksvallavanema Tõnu Kiviloo peab kohtupingist minema vanglasse. FOTO: Elmo Riig / Sakala

Kuna riigikohus jättis menetlusse võtmata Viljandimaal asuva Kõpu endise vallavanema Tõnu Kiviloo kaebuse, tuleb korruptsioonis süüdi mõistetud mehel veeta kuus kuud vanglas.

Kiviloo soovis riigikohtus vaidlustada Tartu ringkonnakohtu mullu novembris tehtud otsust, millega mõisteti talle nelja aasta pikkune vangistus, teatas prokuratuur. Kivilool tuleb sellest kohe ära kanda kuus kuud reaalset vanglakaristust, karistuse ülejäänud osa mõisteti talle tingimisi viieaastase katseajaga.

Süüdistuse järgi rikkus Kiviloo toimingupiirangut, korraldades valla tehinguid temaga seotud ettevõtetega aastatel 2009–2014. Samuti süüdistati Kivilood Kõpu valla vara ja esemete, näiteks mööbli, kütuse ja raha omastamises, millega tekitati vallale kahju üle 10 000 euro.

Lisaks süüdistati Kivilood kahe soodustuskelmuse toimepanemises aastatel 2011–2013, mis olid seotud maaelu- ja põllumajandustoetuste taotlemisega ning millega tekitati riigile kahju ligi 80 000 eurot.

Selles kriminaalasjas sai kokku süüdistuse neli inimest ja kaks firmat, neid süüdistati samuti soodustuskelmuses või kuriteole kaasaaitamises. Ka Kivloo kaassüüdistatavate kaebusi ei võtnud riigikohus menetlusse.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokuröride Allar Nisu ja Marge Püssi sõnul kinnitab Kõpu endisele vallavanemale mõistetud reaalne vangistus, et kohus suhtub valgekraelisse kuritegevusse üha tõsisemalt.

«Tundub, et ühiskonnas on levinud arusaam, et valgekraelise kuritegevuse eest üldjuhul vangi ei mõisteta. See juhtum kummutab sellise arusaama, mistõttu saadab see ühiskonnale ühemõttelise ja selge signaali, et ka valgekraelise kuritegevuse eest mõistetakse reaalselt vangi,» selgitas Nisu.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Mati Ombleri sõnul on kohalike omavalitsuse juhtidel kohustus anda head eeskuju, kuidas ausalt ja läbipaistvalt omavalitsust juhtida ning kohalikku elu paremaks muuta.

«Enam kui kümme aastat juhtival positsioonil olevad omavalitsuse juhid peaksid ise olema eriti tähelepanelikud enda tegevuse suhtes, sest libastuda pikaaegsel sissetallatud teel on seda kergem,» sõnas Ombler.

Ombleri hinnangul võib isegi tekkida õigustamise tunne, et kohaliku elu korraldamine on ju edukalt korraldatud. Sellele võivad järgneda rikkumised ja omavolitsemine omavalitsuse varaga.

Seotud lood
18.04.2018 20.04.2018
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto