Sisukord
Sõbranna
Postimees
21.04.2018
Eesti Jaak Aabi eleegia (3) Müstiline kodutu ja tema väsimatu aitaja (1) Kõik haruldastest naaritsatest Kadri-päeva oodanud Hiiumaa sai Kadri-tunni (6) Majandus Haapsalu raudtee omanik andis riigi kohtusse (4) Välismaa KOHALIK VAADE. Kas Castrote ajastu lõpp tähendab uut Kuubat? (1) Hispaania konservatiivist eurosaadik intervjuus Postimehele: liberaalide tõus on meie ja sotside süü Macroni liitumise võimalus tekitab Eesti euroliberaalides kõhklust Arvamus Tõnis Oja: meie tippjuhtide klaaslagi (2) Juhtkiri: lennujaam püsib omadega vee peal EKI keelekool: Homo soveticus (16) Otsitakse ministrit Vello Pettai: demokraatia, feminismi ja esindatuse risttules – Jane Mansbridge Kristjan Zobel: innukas ja enesekindel harimatus (65) Macron tinistab Tiiu Kuurme: feminismi süü ja elukorralduse enesestmõistetavused (18) Postimees 1994. aastal: Eri Klasiga juhtus Põltsamaa lähedal avarii Kultuur Suur Arteri intervjuu! Margus Prangel: «Naistest polegi võimalik aru saada!» (6) Sport Väsimatu Ott Kiivikas Eesti karikavõistluste eel: hea meelega ma ei võistleks Andres Vaher: 19 aasta tagune meenutus, kuidas Arsenal ja Arsene Wenger mu südame võitsid Marek Tiits: Kostabi versus Navitrolla ehk kunstnikud palliplatsil Tarbija Tallinnal otseühendus juba 41 lennusihtkohaga AK Vikerkaar loeb. Elunähtuste institutsionaliseerimine ja legitimeerimine (4) Nädala plaat. Sfääriline etno «Avatud Eesti raamatu» sari tähistab kahekordset sünnipäeva Sorokini ebatekst Et väärt kooliuuendus ei läheks raisku (2) Vello Pettai: demokraatia, feminismi ja esindatuse risttules – Jane Mansbridge Peeter Langovitsi tagasivaade: suurim kaubanduskeskus sai nurgakivi Tiiu Kuurme: feminismi süü ja elukorralduse enesestmõistetavused (18) Akadeemik Enn Tõugu: kus on meie teaduse alfanaised? Arter Imetle Tiina Talumehe tuliuut kollektsiooni - rukklilled, unenäosinine, elegantsed toonid ja Art Deco motiivid (1) Video: kuidas sõidab Halfbike ehk täiskasvanutele mõeldud kolmerattaline? Jüri Kolk: hunt karjas! Aiarahvas – tähelepanu, valmis olla, läks! VIDEO. Lihtne trikk, mis päästab tselluliidist Kuhu jäid autonäituste ja võidusõitude vihmavarjutüdrukud? Filmiarvustus «Superpatrull 2»: õpetlik lugu haldusreformist Armulõõmas konnad vees Pilk kokanduse kõrgliiga kööki Eriline nimi teeb eriliseks. Kas tõesti? Suur Arteri intervjuu! Margus Prangel: «Naistest polegi võimalik aru saada!» (6) Sõiduproov: Citroën C4 Cactus. Kaktuse pehmed okkad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuhu jäid autonäituste ja võidusõitude vihmavarjutüdrukud?

4 min lugemist
Vihmavarjutüdrukud 2016. aastal F1 Itaalia etapil Monzas. FOTO: LaPresse/Scanpix

Feministid, #MeToo kampaania ja terve mõistus õõnestavad vana traditsiooni, mille järgi on üks naiste rolle suursündmuste ajal meestele silmailu pakkuda. Aga mida peaks siis vaatama kohal viibivad naiskülastajad ja kui kaugele saab minna poliitkorrektsusega? Ning mis kõige tähtsam – kes tulevad vihmavarjutüdrukute asemele?!

Tellijale Tellijale

Ilmselt pole maailmas asja, mida ei saaks müüa või reklaamida nappides rõivastes neiu abil. Soki ja saapa kombel sobituvad omavahel hästi ka kiired autod ja ilusad naised, ning sellest pühast tõest on kuni hiljutise ajani juhindunud suurte autonäituste ja ka spordivõistluste korraldajad. Ent kombed on muutumas. Selle aasta alguses teatas F1 ehk kõige tähtsama vormelisarja ärijuht Sean Bratches, et stardi eel sõitjate nimedega silte hoidvad tütarlapsed ei sobi enam brändi väärtustega ega vasta ka tänapäevastele ühiskondlikele normidele.

Arusaadavatel põhjustel tekitas selline asjade käik paljudes hämmastust, ja nende hulka kuulub ka esimese eestlasena Vormel 1 autot roolinud Marko Asmer. «Niinimetatud vihmavarjutüdrukute töö on ju tulla eelstarti, hoida käes silti sõitja nime ja numbriga ning kanda riideid, millel on sponsorite või võidusõidusarja logo,» räägib Asmer. «Lisaks poseerivad nad koos fännidega, kes on ostnud endale spetsiaalse pileti, et starti ootavate sõitjate ja autode juurde saada. Kõike seda arvestades ei saa mina küll aru, keda nad segavad või miks nad ära keelati. Naised peaksid olema osa võidusõidust, sest valdav osa pealtvaatajatest on ju mehed ning kiired autod ja ilusad naised lihtsalt käivad käsikäes. Pealegi kantakse liibuvaid riideid ka muude spordialade puhul, olgu see või kergejõustik, ning mitmetes teistes võidusõidusarjades on vihmavarjutüdrukud alles.»

Aga vaadakem hetkeks ka suurt pilti: ei saa üle ega ümber tõsiasjast, et viimati tegi naissoost sõitja F1s kaasa 26 aastat tagasi. See ei tähenda küll, nagu poleks tänapäeval tiimides mehaaniku või inseneri positsioonil naisi, ent avalikku tähelepanu nautisid sõitjate kõrval siiski pigem vihmavarjutüdrukud. Ja just see andis kriitikutele võimaluse öelda, et mehed on võistluse peaatraktsioon oma oskuste tõttu, naised oma välise iluga vaid ehivad seda. Ning et kogu see asi kütab ühiskonnas seksismi ega aita kuidagi naiste sportlikke saavutusi parandada.

Muidugi ei saa ma vastu vaielda sellele, et vahel on tüdrukute riided olnud liiga paljastavad, kuid selliste olukordade vältimiseks saab kokku leppida, milline vorm võiks naistel olla.

Tallinna linnavolikogu liikme, motoringrajasõitja Anastassia Kovalenko sõnul pole vihmavarjutüdrukud teda kunagi häirinud, sest motosporti jälgib ta muude asjade tõttu. «Olen ka ise vahel sõitjatele vihmavarju hoidnud, aga pole end kordagi selle tõttu objektistatava rollis tundnud. Pigem on see olnud märk toetusest sõitjale. Tean ka mitmeid MotoGP vihmavarjutüdrukuid, kes on hiljem teinud karjääri reporterite ja ajakirjanikena.»

Vormelimaailma otsus vihmavarjutüdrukutest loobuda on Kovalenko sõnul ebaproportsionaalne ega peegelda kõikide spordialaga seotute arvamust. «Muidugi ei saa ma vastu vaielda tõsiasjale, et vahel on tüdrukute riided olnud liiga paljastavad, kuid selliste olukordade vältimiseks saab kokku leppida, milline vorm võiks naistel olla. Mis puudutab objektistamist, siis pigem on tegemist iga inimese mõttemaailma ja tema nägemusega, missugust rolli naine täitma peaks.»

Sama meelt on ka vihmavarjutüdrukuna töötav Rebecca Cooper, kes küsis USA Today võrguväljaandes avaldatud säutsus, millega see kõik ükskord lõpeb: «Ei vihmavarjutüdrukutele, ei tantsutüdrukutele, ei modellidele ajakirjades – ning naislauljatele ütleme ette, kuidas laval riietuda?!»

Vihmavarjutüdruk Lewis Hamiltoni sildiga Monzas 2016. aastal. Lisaks Venemaale tahavad vihmavarjutüdrukuid ringrajale ka Monaco etapi korraldajad. FOTO: AFP PHOTO / Andrej ISAKOVIC

Tõepoolest, kuhu siis ikkagi tõmmata piir? Ja mille poolest erinevad tantsutüdrukud ja vihmavarjutüdrukud?

20.04.2018 23.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto