Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.04.2018
Eesti Jaak Aabi eleegia (3) Müstiline kodutu ja tema väsimatu aitaja (1) Kõik haruldastest naaritsatest Kadri-päeva oodanud Hiiumaa sai Kadri-tunni (6) Majandus Haapsalu raudtee omanik andis riigi kohtusse (4) Välismaa KOHALIK VAADE. Kas Castrote ajastu lõpp tähendab uut Kuubat? (1) Hispaania konservatiivist eurosaadik intervjuus Postimehele: liberaalide tõus on meie ja sotside süü Macroni liitumise võimalus tekitab Eesti euroliberaalides kõhklust Arvamus Tõnis Oja: meie tippjuhtide klaaslagi (2) Juhtkiri: lennujaam püsib omadega vee peal EKI keelekool: Homo soveticus (16) Otsitakse ministrit Vello Pettai: demokraatia, feminismi ja esindatuse risttules – Jane Mansbridge Kristjan Zobel: innukas ja enesekindel harimatus (65) Macron tinistab Tiiu Kuurme: feminismi süü ja elukorralduse enesestmõistetavused (18) Postimees 1994. aastal: Eri Klasiga juhtus Põltsamaa lähedal avarii Kultuur Suur Arteri intervjuu! Margus Prangel: «Naistest polegi võimalik aru saada!» (6) Sport Väsimatu Ott Kiivikas Eesti karikavõistluste eel: hea meelega ma ei võistleks Andres Vaher: 19 aasta tagune meenutus, kuidas Arsenal ja Arsene Wenger mu südame võitsid Marek Tiits: Kostabi versus Navitrolla ehk kunstnikud palliplatsil Tarbija Tallinnal otseühendus juba 41 lennusihtkohaga AK Vikerkaar loeb. Elunähtuste institutsionaliseerimine ja legitimeerimine (4) Nädala plaat. Sfääriline etno «Avatud Eesti raamatu» sari tähistab kahekordset sünnipäeva Sorokini ebatekst Et väärt kooliuuendus ei läheks raisku (2) Vello Pettai: demokraatia, feminismi ja esindatuse risttules – Jane Mansbridge Peeter Langovitsi tagasivaade: suurim kaubanduskeskus sai nurgakivi Tiiu Kuurme: feminismi süü ja elukorralduse enesestmõistetavused (18) Akadeemik Enn Tõugu: kus on meie teaduse alfanaised? Arter Imetle Tiina Talumehe tuliuut kollektsiooni - rukklilled, unenäosinine, elegantsed toonid ja Art Deco motiivid (1) Video: kuidas sõidab Halfbike ehk täiskasvanutele mõeldud kolmerattaline? Jüri Kolk: hunt karjas! Aiarahvas – tähelepanu, valmis olla, läks! VIDEO. Lihtne trikk, mis päästab tselluliidist Kuhu jäid autonäituste ja võidusõitude vihmavarjutüdrukud? Filmiarvustus «Superpatrull 2»: õpetlik lugu haldusreformist Armulõõmas konnad vees Pilk kokanduse kõrgliiga kööki Eriline nimi teeb eriliseks. Kas tõesti? Suur Arteri intervjuu! Margus Prangel: «Naistest polegi võimalik aru saada!» (6) Sõiduproov: Citroën C4 Cactus. Kaktuse pehmed okkad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Aabi eleegia

2 min lugemist
Jaak Aab. FOTO: Artur Kuusi illustratsioon

Tegelikult peab riigihalduse ministri Jaak Aabi (58) tagasiastumise puhul kõige rohkem kaasa tundma hoopis peaminister Jüri Ratasele. Esiteks sellepärast, et ilmselt tahaks ta skandaaliämbreid kolistavatele erakonnakaaslastele käratada: «Katsuge olla!» Teiseks seetõttu, et ilusasti Keskerakonna värvides, ent väga lühikeselt pingilt vaatavad talle küsiva näoga otsa ministrikandidaadid Heimar Lenk, Marika Tuus-Laul, Viktor Vassiljev, Oudekki Loone...

Teoreetiliselt on muidugi võimalik, et uus minister tuleb väljastpoolt riigikogu fraktsiooni. Kuni see selgub, ei saa kergemalt hingata ei ajakirjanikud, kes kuulsid Aabi suust ikka ja jälle loogilisi vastuseid, ega ametnikud, kes olid temaga üpris rahul.

Ärevad ajad on ka Tartus, sest Aabi allkirja kandsid dokumendid, millega jätkati Tartu vastuseisust hoolimata Est-Fori tselluloosivabriku eriplaneeringuga. Kusjuures seda teemat puudutanud ja väga ärevaks kiskunud Tartu linnavolikogu avalik istung ning Aabi vahelejäämine politseile Tartu Lõunakeskuse juures sattusid mõnepäevase vahega samale nädalale...

Rääkigem siiski Aabi isikust. Põhjus, miks ta ei tundu tavalise poliitbroileri, vaid täiesti normaalse inimesena, seisneb asjaolus, et ta on maapoiss, kes on elus ka oma kätega tööd teinud.

Kui kohalikud küsisid, miks ta kodust kaugel sõnnikut viskab, vastas Aab, et erinevalt Soome pedagoogidest ei suuda Eesti õpetajad oma palga eest peret ülal pidada.

Aab, kes on erialalt vene keele ja kirjanduse õpetaja, töötas kuus aastat koolis ja kui teda taheti direktoriks edutada, läks ta äsja saabunud iseseisvuse tuules hoopis Soome tööle.

Peaaegu kolm aastat elas ta Helsingist 500 kilomeetri kaugusel Üla-Savo piirkonnas ja hoolitses pererahva puhkuste ajal talude piimakarja, veiste, mullikate ja emiste eest ning oli vajadusel loomadele ämmaemandaks.

Kui kohalikud küsisid, miks ta kodust kaugel sõnnikut viskab, vastas Aab, et erinevalt Soome pedagoogidest ei suuda Eesti õpetajad oma palga eest peret ülal pidada.

Seda enam hämmastab, kuidas Võhma linnapea, riigikogu liikme ja Andrus Ansipi valitsuse sotsiaalministrina töötanud Aab ühtäkki sellise lollusega hakkama sai. Sest olgem ausad, see on ikka sõnul kirjeldamatult irooniline, et jääknähtudega jääb autoroolis vahele minister, kes kuulub just sellesse valitsusse, mis läheb ajalukku nii suure alkoholivastase sõjaga, et ohvriks toodi isegi terve erakonna reitingud.

Olgu, oletame, et Aabi enesetunne oli kaine. Siis jääb veel vastata kahele küsimusele. Esiteks, miks oli tarvis linnas sõita nii, et spidomeeter näitas peaaegu 80 km/h? Ja teiseks, miks ta kogu seda jama tervelt kuu aega peaministri eest varjas?!

Ainsa seletusena võib välja pakkuda asjaolu, et haldusreformiga tegeleva ministri koht ongi selline keeruline ja ebamugav.

Veenduge ise: 2008. aasta jaanuaris sai regionaalministri ametist priiks Vallo Reimaa, sest IRLi volikogu otsustas ta ametist tagasi kutsuda. 2016. aastal sai sule sappa esimene riigihalduse minister Arto Aas, sest langes Taavi Rõivase valitsus. 2017. aasta mais anti hundipass sama ametit pidanud Mihhail Korbile, kes teatas Haapsalus veteranidega kohtudes, et ei ole NATO liikmesuse poolt. Nüüd oli siis Aabi kord. 

Aga pole hullu. Küll leitakse riigikogu valimisteni jäänud 11 kuuks, mil murrangulisi reforme enam ette ei võeta, mõni tore inimene, kes on uhkusega nõus selle sutsaka oma CVsse kirjutama.

Mis puudutab Keskerakonda valimisteks treenivat Aabi, siis see skandaal ei tohiks küll saada veskikiviks kaelas ja küllap tuleb 2007. aasta riigikogu valimistel saadud 4229 häälele järgmisel aastal veel sama palju lisaks.

Nagu näitab Jürgen Ligi ajas aina kasvanud häältesaak, andestab valija juhiloata sõitmise ja korduvad kiiruseületamised politseist märksa kergekäelisemalt.

Seotud lood
20.04.2018 23.04.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto