Sisukord
Eesti
Postimees

Aidsi haigestunud lapse surma uurib politsei

1 min lugemist
Punane lint on sallivuse ja hoolivuse sümbol. FOTO: SCANPIX

Prokuratuur ja politsei alustasid kriminaalmenetlust, et välja selgitada, kas selle aasta algul aidsi surnud väike tüdruk võis ravita jääda vanemate hoolimatuse tõttu.

Postimees kirjutas märtsi lõpus, kuidas Tallinna lastehaiglasse sattus aasta algul raskes seisus põhikooliealine laps, keda uurides avastasid arstid, et väikesel tüdrukul on lõppfaasis HIV ehk aids.

Kasuperes kasvanud tüdrukule tehti haiglas kompuuteruuring, mis näitas tema peas kummalisi koldeid. Seetõttu kahtlustasid arstid esialgu kasvajat, ent arutelude ja analüüside käigus jõuti selgusele, et lapsel on HI-viirus ning haigus on jõudnud viimasesse staadiumi. Arstide pingutustele vaatamata laps suri, sest oli liiga pikalt ravita olnud.

Ilma ravita võib HI-viirusega elada keskmiselt kümmekond aastat. Infektsiooni lõppfaas ehk aids kestab keskmiselt paar aastat ja ravi saamata lõpeb surmaga.

Korraliku raviga elanuks tüdruk aga ilmselt pika elu. Nüüd uurivad Põhja ringkonnaprokuratuur ja Põhja prefektuur, kas lapse kasuvanemad olid lapse HI-viirusest teadlikud, ning kui jah, siis mis põhjustel laps ravi ei saanud.

«Postimehes ilmunud artiklis kirjeldatud juhtumist oleme teadlikud ning täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks alustas Põhja prefektuur kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb ohtu asetamist,» sõnas Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Kristina Kostina.

Karistusseadustiku paragrahv 123 ütleb, et teise inimese eluohtlikku või tema tervist raskelt kahjustada võivasse olukorda asetamise ja jätmise eest karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

Selle paragrahvi alusel määrati mullu karistus kaheksa korda, tunamullu 18 ning 2015. aastal 12 korda.

Kostina sõnul ei ole praeguses uurimisstaadiumis võimalik kriminaalmenetluse andmeid avalikustada.

Tervise Arengu Instituudi registri põhjal suri viimati laps aidsi 2015. aastal (mullused andmed registrist veel puuduvad). 2015. aastal surnud laps oli vanuses 5–9 aastat, 2008. aastal suri üks laps HIVi enne aastaseks saamist ning 2007. aastal suri laps vanuses 15–19 aastat.

Seotud lood
28.04.2018 01.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto