Sisukord
Arvamus
Postimees

Rainer Küngas: kuidas jalgpallureid ja teadlasi Eestisse meelitada?

4 min lugemist
Cristiano Ronaldo väravat tähistamas FOTO: OSCAR DEL POZO/AFP

Tööjõuturg on üks Eesti majandusarengu kitsaskohtadest, kuna töökäsi jääb aina vähemaks. Kvalifitseeritud spetsialistide Eestisse meelitamisel võiks eeskuju võtta Taanist, leiab Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige Rainer Küngas.

Tellijale Tellijale
  • Töökäte arvu suurendamiseks on raporti järgi kaks võimalust. Esimeseks võimaluseks on olemasolevate inimeste parem rakendamine, näiteks alaealiste, vanemapuhkusel olijate, pensionieas ja puuetega inimeste töötamise soosimise teel, aga ka pensioniea tõus ja töönädala pikendamine. Teine võimalus on välismaal töötavate eestlaste ja välisüliõpilaste Eesti tööjõuturule meelitamine, aga ka sisserände piirarvude suurendamine. 
  • 1992. aastal võttis Taani parlament vastu seaduse, millega kehtestati riiki saabuvatele «võtmetähtsusega töötajatele» kolmeaastane tulumaksusoodustus. Soodustus oli märkimisväärne: kui enne seaduse vastuvõtmist kehtis sellistele töötajatele Taanis tavapärane astmeline maksusüsteem, mille kõrgeim määr oli 68%, siis pärast reformi alanes maksumäär 30 protsendile.
  • Taani eeskujul võiks ka Eesti sisse viia maksusoodustuse «võtmetähtsusega töötajate» riiki meelitamiseks. Madalam tulumaksumäär on siin vaid üks võimalikest lahendustest, alternatiivina võiks sobida ka soodustus makstavalt sotsiaalmaksult või vabastus pensioni teise samba sissemaksetest.
03.05.2018 05.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto