Sisukord
Arter
Postimees
05.05.2018
Eesti Aabile tuli suurhüvitis üllatusena (5) Nädala näod. Mitme plaani mees (3) Nädala näod. Veel üks Kallas (2) Nädala näod. 46 – algab elu uus (3) Simsoni määrus osutus Trooja hobuseks (10) Rebane sõi kruusateel kive Tallekeste tippaeg Video: kohtingu tagaotsitavaga lõpetas arreteerimine (4) Majandus Tehisintellekt kaotab tüütuse türannia Välismaa PERSOON. Vangistatud opositsionäärist Armeenia revolutsiooni liidriks (1) Malaisia palmiistandustes on pärdikud hinnatud töölised Marxi pärand lõhestab Saksamaad isegi veel tema 200. sünniaastapäeval (16) Arvamus EKI keelekool: terminiabi terminibaasist Juhtkiri: Simsoni alatu nüke (54) Artemi Troitski: vanakese Xi Hiina poliitiline meditsiin (2) Lauri Vahtre: sotsiaalkonstruktivism ja hall udu (46) Nädala näod. Veel üks Kallas (2) Nädala näod. Mitme plaani mees (3) Nädala näod. 46 – algab elu uus (3) Nädala näod. Meie mees finaalis Kultuur Reketi uus album on julgem ja lõbusam kui eelmised W A U H A U S – materjalide ja publikuga mängiv etenduskunstikollektiiv (2) Tagasivaade Triibmannile (1) Suur Arteri intervjuu! Eesti kudumisgeenius Kristel Kuslapuu: «Lähen aastatega aina pöörasemaks!» Sport Nädala näod. Meie mees finaalis Horvaatia jalgpalli-iidoleid ähvardab türm Eesti naiste kettaheiterekord võib rännata Moskvasse (1) Joosep Susi: monumentaalsus ja momentaansus (1) Tarbija Jalgratas vali rahakoti ja eluviisi järgi AK Reketi uus album on julgem ja lõbusam kui eelmised Aja auk. Hävituse ingel Vikerkaar loeb. Kuidas jääda inimesena ellu Inimese ajastul? Tagasivaade Triibmannile (1) Asjad, mis teevad memuaarid heaks Lugusid vihastamise lõbust «Kirjutamine on alati ühtlasi ka reisimine» Abiks alkonaudi abistamisel Peeter Langovitsi tagasivaade: Regina Baltical võistlesid laevafirmad Maarja Kruusmaa: riik kui leiutis (2) Lundi rajatavast kiirguskeskusest saab ka Eesti teadlaste superlabor Nädala plaat: Ans.Anduri vedel linn Romaanide hulka kadunud (1) Arter Neeme Raud: kevadluurel «suure neitsiliku» naabruses Ajastu on pinev, aga inimestel on igav. Mis teil viga on? Alaealised keset pedofiile ja häkkereid ehk kuidas rääkida lapsega internetist Hinge pugemise kunst Filmiarvustus «Tully»: igale (tulevasele) lapsevanemale kohustuslik film Kas president Kaljulaid jookseb maailmarekordi? Mehed, need on asjad, mida naised vihkavad! Suur Arteri intervjuu! Eesti kudumisgeenius Kristel Kuslapuu: «Lähen aastatega aina pöörasemaks!» Esimesed metsa maitsed Juustukuningad avasid kohviku Vaata, mis on need 6 asja, mida teada Opel Insignia GSI kohta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ajastu on pinev, aga inimestel on igav. Mis teil viga on?

6 min lugemist
  • Kogu aeg oodatakse, et midagi juhtub. Aga ei juhtu.
  • Mida rohkem igavust peletada, seda suuremaks igavus muutub.
  • Ja miks küll, pagana päralt, kultiveerivad kultuuriinimesed just igavust?
FOTO: PantherMedia/Scanpix

Elame ajastul, mil leidub lõputult põnevust, lärmi ja värvi – ent ikka on paljudel igav. Igav koolis, tööl, isiklikus elus. Esiteks: millest selline paradoks? Ja teiseks: kas igavus meid lõpuks tapabki?

Tellijale Tellijale

Kui jutt on igavusest, tuleb ilmtingimata alustada topeltpauguga. Las esimese paugu saavad mehed.

Kas nad teavad, mis teeb nende armastatud jalgpalli igavaks? «Midagi ei juhtu,» ütleb humanitaarteaduse magister ja endine raadio spordiuudiste toimetaja Joosep Susi. «Kogu aeg oodatakse, et midagi juhtub. Aga ei juhtu.» Niisiis, see on pidev ilmaasjata ootus.

Las teise paugu saavad tasakaalustuseks kultuuriinimesed – ja seda ühelt enda seast. Nagu paljud kunstihuvilised, läks ka kunstiteaduse magister ja Eesti Kunstiakadeemia üldteoreetiliste ainete keskuse juhataja Maarin Mürk tunamullu Pärnus vaatama legendaarse popkunstniku Andy Warholi filmi- ja videotööde näitust. Aga peagi pages sealt. Sest see, mida seal näha võis, oli surmigav. «Igavus on täiega teema kunstis,» sedastab Mürk.

Oi ei, mitte ainult kunstis! Ja mitte ainult jalgpallis. Igavus on tuttav teema nii lastele (kes poleks kuulnud: «Emme, mul on nii igav!») kui ka Eesti avaliku poliitika kujundajaile (kes ei teaks unistust Eestist kui igavast Põhjamaast). Igavuse üle arutavad üle maailma psühholoogid (suurimad selleteemalised konverentsid toimuvad Londonis ja Varssavis), aga ka Eesti enda vaimuinimesed (kahe nädala tagune konverents «Igavuse esteetika» Tartus, kust pärineb ka Susi ja Mürgi räägitu).

Ja see kõik juhtub paradoksaalsel kombel ajal, mil igavus, mis vana ütluse järgi võib olla lausa tappev, on kergemini peletatav kui millal tahes möödanikus. «Kõik on tänapäeval käe-jala juures,» tõdeb Allan Roosileht, kes peletab ärkajates igavust raadio Star FM hommikuprogrammis. «Kui tahad, saad sõpradega kohe ühendust võtta, muusikat kuulata, panna Instagrami pilte üles. Igavuse peletamine on ainult arvuti avamise vaev – see on sekundi küsimus.»

04.05.2018 07.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto