Sisukord
Maailm
Postimees

Leedu erisaadik: Astravetsi tuumajaama pärast peaks muretsema ka eestlased

10 min lugemist
  • Astravetsi tuumajaama esimene reaktor võetakse kasutusele tuleval aastal.
  • Leedu loodab endiselt selle plaani naabrite ja ELi abiga nurjata.
  • Leedu on seisukohal, et tuumajaama ei tohiks ehitada nii lähedal Vilniusele.
  • Ka pelgavad nad, et Valgevene kehv ohutuskultuur loob soodsa pinna õnnetusteks.
Leedu välisministeeriumi erisaadik Astravetsi tuumajaama küsimuses Darius Degutis. FOTO: Leedu välisministeerium

Leedu välisministeeriumi erisaadik Astravetsi tuumajaama küsimuses Darius Degutis nimetab Valgevene tuumaprojekti kõhklusteta hullumeelseks ja ohtlikuks. Ehituse peatamiseks on ta ametis oldud poolteise aastaga käinud ühest Euroopa pealinnast teise, et veenda selles teisigi.

Tellijale Tellijale

Valgevene on Astravetsi tuumajaama projekti kallal töötanud alates 2008. aastast ja esimene reaktor peaks hakkama elektrit tootma juba järgmisel aastal, teine 2020. aastal. Leedu on kogu selle aja võidelnud jõuliselt tuumajaama ehituse vastu oma piiri äärde, kuid suurt tulu pole see seni andnud. Mida saab nii hilises järgus projekti vastu veel ette võtta?

Tõsi, nad teatasid kümme aastat tagasi, et on otsustanud ehitada tuumaelektrijaama Astravetsi, mis on Valgevene–Leedu piiril – see on vaid 45 kilomeetri kaugusel meie pealinnast. Ja juba ainuüksi see vahemaa on oluline põhjus muretsemiseks. Kuid kümme aastat tagasi teatati siiski vaid asukoha valikust, tegelik ehitus algas alles viis aastat tagasi.

Loomulikult võib küsida, mida me enam teha saame, aga me kõik peaks endale teadvustama, et kui rahvusvahelised standardid näevad ette väga karme nõudeid tuumaelektrijaamadele, siis neid on nii mitmeski punktis Astravetsis eiratud, alustades valest asukoha valikust ja rohketest turvanõuete rikkumisest. Nii et me teeme tõesti kõik, mis meie võimuses, et tõstatada seda probleemi kogu Euroopas. Mitte ainult Eestis, Lätis, Poolas, vaid kogu Euroopas.

03.05.2018 05.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto