Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.09.2020
Pretsedenditu praktika õigusloomes Eesti Võru linna kahe suurema kooli direktorid nakatusid koroonaviirusega Röövellik õppelaen ⟩ Riik küsib õppuritelt endiselt krooniaja intressi (1) Eesti lühiuudised Eesti suurim puitmaja läheb oksjonile (2) Isamaa uus rakuke valis juhatuse (1) Ossipenko pääses Repinski abiga taas pumba juurde Majandus Vana kooli ettevõtjatel on Kunda tsemenditehasega salaplaan (1) Majanduse lühiuudised ELi riigid hüvitavad ravimifirmale koroonavaktsiini võimalike kõrvalmõjude kulu Peugeot ja Fiat püüavad veenda ELi konkurentsiametnikke Välismaa Eestlased jäid maailma karmimate koroonapiirangute lõksu Mägi-Karabahhis puhkesid lahingud Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Jälle see tuumajaam (4) Toomas Kask: vihakõne – kas Eesti seadustest ei piisa? Hallar Meybaum: Ida-Virumaa rohepööre Tiit Terik: jõuka pealinna vajadused Joel Kukemelk: kui pensionist enam ei piisa… Kai Rimmel: roheline tuli riiklikule investeerimispangale! Liis Lipre-Järma: iga toetusavaldus loeb Olev Remsu: antiigist pärit euroopalikud väärtused peavad jääma (1) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Taneli Kylätasku: koroonaviirus tõi meid T-ristmikule HARIDUS JA TEADUS ⟩ Tiiu Kuurme: apokalüpsise vältimisest HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: laste ette valmistamine tuleviku puudumiseks (1) Kultuur Veiko Õunpuul on tänavakakleja karisma Krimiromaani kvaliteedinäitajaks on lugejale antud valevihjete veenvus «Viimased» arvustus ⟩ Armastus keskööpäikese viimaste kiirte all Sport Kanepi tõestas taas oma väärtust, Kontaveiti tabas õnnetu saatus (1) Venemaal raskustesse sattunud Jüri Vipsi tulevik on lahtine Bottas võitis kokkumänguhõngulise Venemaa GP Kalev/Cramo alustas Ühisliiga hooaega «ilusa kaotusega» Eva-Lotta Kiibus sai Saksamaal esimese suure võidu Spordi lühiuudised Tartu Asfalditehaste hais ajas elanikud öökima ja kassid oksendama (3) Ain Raal ja Daisy Volmer: keegi pole veel tänanud apteekreid. Aeg on püstitada ausammas Vambola Paavo: Tartu liikluse umbsõlmed ootavad kiiret lahtiharutamist Põneva ajalooga majas tuli põranda alt välja revolver Eesti suurim puitmaja läheb oksjonile (1) Tartu lühiuudised Pool EMO parklast läheb lastehaigla ehituse tõttu tänasest kinni Välistudengid maadlevad reisipiirangute ja e-õppega Elleri muusikakool saab naabriks kaks väikest kortermaja Tammeka naiskonna kapten astus jalgpallikarjääris suure sammu edasi Sulgpallur Kati-Kreet Marran aitas Prantsusmaa klubi võidule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andrus Punt: hiljem algav kool on privileeg

2 min lugemist
Andrus Punt FOTO: PM/SCANPIX BALTICS

Raske on näha avaramat pilti, kui meelsus on ette negatiivne – Vabaerakonna liige Alvar Tipp oma arvamusloos «Kemmergu asemel võiks raha kulutada Tamme kooli laste peale» (TPM 25.4) just seda tõestab.

Tartu linnavõim kuulab oma inimesi ja mõistab nende muresid. Hiljem algav kool ei ole ainult õnnetus, vaid ka võimalus. Palun lapsevanematel proovida näha ka hiljem algava koolipäeva positiivseid külgi. Neist kõige olulisem ongi hiljem algav kool ise, mis on tervist ja õppeedukust soosiv väheste privileeg. Kahjuks.

Tunnustatud ülikoolide uurimistööd, lastearstid, neuroloogid, kasvatusteadlased ja õpetajad ütlevad üht: teismelised, eriti algklasside lapsed, on kell kaheksa algava koolipäeva esimese osa väsinud ja õppimisvõime on minimaalne. Ideaalses maailmas ei saaks koolitunnid alguse enne kella kümmet.

Huviringe annab korraldada vastavalt vajadusele. Lapsed ei oleks enam lõunaks kustunud, vaid suudaksid omandada palju rohkem teadmisi. Kõige halvema prognoosiga saaksid õpilased seda privileegi nautida kuni kolm aastat.

Üks on aga kindel: Tartu linna prioriteet on laste heaolu. Tartu on ülikoolilinn ja noortelinn.

Selleks et Tartus pakutaks edasi maailma parimat haridust, on eesmärk renoveerida kõik Tartu koolimajad 12 aastaga. Koolimajad kujundatakse ja sisustatakse nii, et neis saab kasutada moodsaid õppemeetodeid ja liikumisvõimalusi jätkub kõigile. Raatuse kooli õpilased saavad renoveeritud majas õppima asuda juba uuel õppeaastal. Variku kool saab korda järgmisena.

Lisaks teeme kooli- ja lasteaialaste tee turvalisemaks ja mugavamaks. Koolid saavad korda vastavalt olukorra kriitilisusele.

Tamme kooli puhul on räägitud ebavõrdsusest laste kohtlemisel. Kahjuks on Tartus koole, kus lapsele võib krohv pähe kukkuda. Tamme kool on saanud viimastel aastatel pea kolm miljonit eurot investeeringuid. Kas mitte siin pole suurem ebavõrdsus? Lisainvesteeringud Tamme koolile lükkaks teiste koolimajade renoveerimistöid edasi.

Ja lasteaia kohatasust ka, mida valimisliidu Tartu Heaks esindajad tahtsid lahti haakida riiklikust alampalgast, paraku näitamata, mille arvelt kaetakse laekumata jääv 319 000 eurot. Tartus oli aastaid mure lastehoiu- ja lasteaiakohtadega. Praeguseks on saavutatud olukord, kus mõnes vanuserühmas on kohti lausa varuga.

Linn on võtnud ka eesmärgiks tõsta haridussektori palkasid, et Tartu linna koolides, lasteaedades ja ka huvikoolides töötaksid motiveeritud ja Eesti parimad õpetajad. Kohatasusid saab muuta, kui lõpetada koostöö erasektoriga või jätta ära muud olulised kulutused, kuid taas tekiksid järjekorrad.

Seotud lood
    26.09.2020 28.09.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto