Sisukord
Eesti
Tänane leht
05.05.2018
Eesti Aabile tuli suurhüvitis üllatusena (5) Nädala näod. Mitme plaani mees (3) Nädala näod. Veel üks Kallas (2) Nädala näod. 46 – algab elu uus (3) Simsoni määrus osutus Trooja hobuseks (10) Rebane sõi kruusateel kive Tallekeste tippaeg Video: kohtingu tagaotsitavaga lõpetas arreteerimine (4) Majandus Tehisintellekt kaotab tüütuse türannia Välismaa PERSOON. Vangistatud opositsionäärist Armeenia revolutsiooni liidriks (1) Malaisia palmiistandustes on pärdikud hinnatud töölised Marxi pärand lõhestab Saksamaad isegi veel tema 200. sünniaastapäeval (16) Arvamus EKI keelekool: terminiabi terminibaasist Juhtkiri: Simsoni alatu nüke (52) Artemi Troitski: vanakese Xi Hiina poliitiline meditsiin (2) Lauri Vahtre: sotsiaalkonstruktivism ja hall udu (46) Nädala näod. Veel üks Kallas (2) Nädala näod. Mitme plaani mees (3) Nädala näod. 46 – algab elu uus (3) Nädala näod. Meie mees finaalis Kultuur Reketi uus album on julgem ja lõbusam kui eelmised W A U H A U S – materjalide ja publikuga mängiv etenduskunstikollektiiv (2) Tagasivaade Triibmannile (1) Suur Arteri intervjuu! Eesti kudumisgeenius Kristel Kuslapuu: «Lähen aastatega aina pöörasemaks!» Sport Nädala näod. Meie mees finaalis Horvaatia jalgpalli-iidoleid ähvardab türm Eesti naiste kettaheiterekord võib rännata Moskvasse (1) Joosep Susi: monumentaalsus ja momentaansus (1) Tarbija Jalgratas vali rahakoti ja eluviisi järgi AK Reketi uus album on julgem ja lõbusam kui eelmised Aja auk. Hävituse ingel Vikerkaar loeb. Kuidas jääda inimesena ellu Inimese ajastul? Tagasivaade Triibmannile (1) Asjad, mis teevad memuaarid heaks Lugusid vihastamise lõbust «Kirjutamine on alati ühtlasi ka reisimine» Abiks alkonaudi abistamisel Peeter Langovitsi tagasivaade: Regina Baltical võistlesid laevafirmad Maarja Kruusmaa: riik kui leiutis (2) Lundi rajatavast kiirguskeskusest saab ka Eesti teadlaste superlabor Nädala plaat: Ans.Anduri vedel linn Romaanide hulka kadunud (1) Arter Neeme Raud: kevadluurel «suure neitsiliku» naabruses Ajastu on pinev, aga inimestel on igav. Mis teil viga on? Alaealised keset pedofiile ja häkkereid ehk kuidas rääkida lapsega internetist Hinge pugemise kunst Filmiarvustus «Tully»: igale (tulevasele) lapsevanemale kohustuslik film Kas president Kaljulaid jookseb maailmarekordi? Mehed, need on asjad, mida naised vihkavad! Suur Arteri intervjuu! Eesti kudumisgeenius Kristel Kuslapuu: «Lähen aastatega aina pöörasemaks!» Esimesed metsa maitsed Juustukuningad avasid kohviku Vaata, mis on need 6 asja, mida teada Opel Insignia GSI kohta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aabile tuli suurhüvitis üllatusena

2 min lugemist
Minister Jaak Aab teatamas ajakirjanikele, et astub liiklusrikkumise pärast ametist tagasi. FOTO: Liis Treimann

Alkoholi jääknähtudega roolist tabatud endise ministri Jaak Aabi kontole laekus mõne päeva eest hüvitisena üle 20 000 euro, millest ta enda sõnul ei saanud keelduda. Võrdluseks: maanteeamet ostis mullu joobes juhtimise vastase kampaania 74 600 euro eest.

«Hüvitis kantakse raamatupidamislikult üle samamoodi nagu palk – see on lõpparve. See ilmus minu pangakontole samal päeval, kui ametist vabaks sain. Seda tehakse automaatselt ja keegi ei küsi, kas sa tahad või ei taha,» sõnas keskerakondlane Jaak Aab, kes teatas 17. aprillil, et astub riigihalduse ministri kohalt tagasi. Ligi kuu varem oli ta kiirust ületades politseile vahele jäänud alkoholi tarvitamise jääknähtudega.

Politsei pidas Aabi auto kinni pühapäeval, 11. märtsil kella 11.30 paiku Tartu ringteel Lõunakeskuse lähedal. Aab sõitis linnakiiruse alas 73 kilomeetrit tunnis. Alkomeeter näitas ministri väljahingatavas õhus tema joobe raskuseks 0,14 milligrammi liitri kohta. Vere alkoholisisaldus oli seega 0,28 promilli.

Aab esitas tagasiastumispalve peaministrile, kes rahuldas selle. 

«Ma ei uurinud, kui palju kompensatsioon on üldse. See tuli ootamatult, ma tõesti ei teadnud ega uurinud ette,» sõnas Aab eile.

Vabariigi valitsuse seadus ütleb, et peaministri ettepanekul ametist lahkunud ministril on õigus saada hüvitisena kuue kuu ametipalk. Aabi kuupalk oli 4552,60 eurot. 27 315,6-eurosele hüvitisele lisandus 1514,75 eurot puhkusetasu. Maksud võeti maha ja Aabi kontole laekus mõni päev tagasi seega üle 20 000 euro hüvitist.

«Rahandusministeeriumil on seadusest tulenev kohustus maksta hüvitist peaministri ettepanekul töölt lahkunud ministrile ja sellega seoses on ülekanne ka tehtud,» sõnas ministeeriumi kommunikatsioonijuht Sigrid Laev. 

Samas kinnitas justiitsministeeriumi avaliku õiguse talitus, et seadus ei reguleeri seda, kas inimene peab hüvitise vastu võtma, vaid näeb ette õiguse teatud juhtudel hüvitist saada.

Seadus võib nõuda hüvitise maksmist, ent selle kasutamine on tagasiastuja enda tunnetuse küsimus.

5

Seaduses on toodud eraldi välja, millal hüvitist ei maksta. Näiteks siis, kui minister vahetab portfelli või läheb riigikokku. 

Aab ütles eile, et ei ole jõudnud mõelda, mida rahaga teha. «See tuli kaks päeva tagasi minu kontole, olen tegelenud teiste asjadega,» sõnas eksminister, kes rõhutas samas, et palgad ja hüvitised on seadusega paika pandud ning otsa tuleks tema sõnul vaadata riigikogule.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees ning Aabi erakonnakaaslane Jaanus Karilaid sõnas, et seadus võib nõuda hüvitise maksmist, ent selle kasutamine on tagasiastuja enda tunnetuse küsimus.

«Kui see tundub saajale ebaõiglane, siis võib ta ju selle annetada. Seaduse järgi ei saa keelduda hüvitisest, aga ta võib selle pärast anda heategevusse, kui heaks arvab,» sõnas Karilaid.

«Ülekohtuselt või mitte, aga ju see hüvitis ei ole kunagi välja mõeldud mitte sellepärast, et kingitust teha, vaid seepärast, et ministri amet on tuulepealne koht, mitte tavaline töökoht. Sellest võib iga hetk ilma jääda,» sõnas Aab, kes mõtleb enda sõnul ka annetamisele.

Jaak Aab sai riigihalduse ministriks mullu suvel Mihhail Korbi asemel. Viimane astus tagasi pärast seda, kui oli Haapsalus veteranidega kohtudes öelnud, et tema ei toeta Eesti kuulumist NATOsse.

2. mail kinnitas president riigihalduse ministri ametisse suhtekorraldaja Janek Mäggi.

Seotud lood
04.05.2018 07.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto