E, 6.02.2023

ETV+ lõi kaasa Vene propagandaürituses

Karel Reisenbuk
, reporter
ETV+ lõi kaasa Vene propagandaürituses
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: ERRi kuvatõmmis

Kaitseliidu vabatahtlike blogis Propastop kirjutati, et tänase 9. mai puhul, kui Venemaa tähistab võitu Suures Isamaasõjas, püüab Vene meediavõrgustik seda päeva Eestis suuremaks puhuda kui varasematel aastatel.

Blogi kaastöötajad avastasid telekanali ETV+ kodulehelt 3. maist eetris oleva saatesarja «Поможем ветеранам!» («Aitame veterane»), salvestatud oli hulk videolõike aktsioonis osalevate sõjaveteranidega.

«Üles astuvad eranditult üksnes Punaarmee veteranid, paljud neist poseerivad kaamera ees Georgi lintidega. Kas selline käsitluslaad sobib rahvusringhäälingu eetrisse, saab igaüks otsustada ise,» kirjutas Propastop.

Darja Saar
Darja Saar Foto: Erik Prozes

Postimees palus nimetatud saatesarja eesmärke selgitada telekanali veel viimast kuud ametis oleval peatoimetajal Darja Saarel, kes ei näinud sellises saatesarjas probleemi.

«Nagu olete õigesti märkinud, on ETV+ avalik-õiguslik kanal ehk tegutseb kõikide inimeste huvides sõltumata nende minevikust, rahvusest või poliitilistest vaadetest. Eesti ühiskond, nagu iga teine demokraatlik ühiskond, on mitmekesine ja koosneb erinevatest sotsiaalsetest gruppidest. Teise maailmasõja veteranid on ka osa Eesti ühiskonnast,» rääkis ta.

Saare sõnul on aktsiooni «Aitame veterane» korraldanud Tatyana Lavrova ja selle kajastamiseks filmitud vaheklipid näitavad, kes on Eestis elavad Teise maailmasõja veteranid – kokku on neid 416 – ning kuidas nad elavad.

«Tegemist on keskmiselt 94-aastaste inimestega, kes elasid üle Teise maailmasõja raskusi, ning nad leinavad neid, kes selles sõjas langesid. See ei ole ju seadusega  keelatud. Samuti peame aru saama, et enamikule Eesti vene kogukonnale on 9. mai Teises maailmasõjas langenud sugulaste mälestamise päev,» rääkis Saar.

Propastopi hinnangul võib viimastel kuudel märgata katseid 9. mai üritust suureks puhuda ning on selge, et tegevus selle nimel on aprilli lõpus ja mai alguses olnud senisest aktiivsem.

Propastop tõi esile, et 27. aprillil korraldas Venemaa propagandameedia võrgustik Sputnik telesilla, millest võtsid osa kanali sõsartoimetused Eestis, Valgevenes, Moldovas, Kõrgõzstanis ja Osseetias. Eestist osalesid selles telesillas Sergei Tšaulin, Andrei Andronov ja Sergei Seredenko ning jutt käis nn Surematu Polgu (aktsiooni idee on, et inimesed kannaksid oma sõjas hukkunud lähedaste pilte – toim) ettevõtmisest.

Samuti osutas Propastop, et 9. mail antakse Eestis elavatele Venemaa veteranidele üle eelnevatel kuudel kogutud annetused, mis on korraldajate sõnul mõeldud tunnustusena «fašismiga võitlemise eest» Eestis.

Märksõnad
Tagasi üles