Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (1) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (14) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (1) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (2) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (1) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (2) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (1) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Advokaat Eesti 200 nimetülist: heal nimel mitu last

2 min lugemist
Olivia Kranich FOTO: advokaadibüroo Sorainen

Meedias kütab kirgi nimeskandaal, milles MTÜ Eesti Kultuur 200 eesotsas Kärt Summataveti ja Mart Meriga süüdistab poliitilist liikumist Eesti 200 nimeröövis. Kaubamärgiõigusega on siiski kõik kooskõlas.

Kaubamärk ei koosne üksnes nimest. Minimaalselt moodustab kaubamärgi sõnaline või kujunduslik element koos sellega seoses registreeritud tegevusalaga. See tähendab, et kaubamärgi registreerimisel tuleb valida tegevusala, täpsemalt öeldes kaubad ja teenused, mille suhtes märki kaitsta soovitakse.

Tegevusvaldkondi kajastavas Nizza klassifikatsioonis on kokku 45 klassi. Soovides välistada märgi kasutamise kõikides klassides, tuleb selle eest maksta vastavalt riigilõivu. Eesti riigisiseste kaubamärkide puhul on lõiv iga lisaklassi eest 45 eurot.

Kärt Summatavet on eraisikuna registreerinud kaubamärgi EESTI 200 Nizza klassifikatsiooni klassis 41 teenustele «sümpoosionide korraldamine ja läbiviimine». Seega kehtib ka kaitse üksnes nimetatud teenuste vallas.

Praktikas on näiteid identsete märkide kasutamisest eri tegevusvaldkondades ning erinevatel kaupadel ja teenustel. Näiteks on kaubamärk Puma valdavalt tuntud seoses spordikaupadega, ometi on identne sõnaline märk registreeritud ka kahjuritõrjevahenditele. Kaubamärki Camel teatakse nii sigarette kui ka vabaajarõivaid tähistavana. Samuti on meie oma Kalev tuttav nii maiustuste tootja kui ka spordiklubi nimena.

Ühtlasi on MTÜ Eesti Kultuur 200 kasutatava märgi näol tegemist kombineeritud kaubamärgiga. See tähendab, et kaitset on taotletud sõnalise elemendi EESTI 200 ja kujunduselemendi (logo) kooslusele. Õiguslikult on kaitstud registreeritud kaubamärgi reproduktsioon ehk EESTI 200 ja logo.

Lihtsustatult öeldes on Kärt Summatavetil õigus keelata ja lubada kaubamärgi (EESTI 200 ja logo) kasutamist sümpoosionide korraldamisel. Seda üksnes juhul, kui on olemas piisav visuaalne sarnasus registreeritud märgiga. 

Varasem registreering ei piira EESTI 200 kasutamist muude kaupade või teenuste tähistamiseks. Sellist kaitset pole patendiametilt palutud ning selle eest ei ole ka riigilõivu makstud.

Niisiis ei saa rääkida nimeröövist. Praegusel juhul pole heal lapsel mitu nime, vaid heal nimel mitu head last.

-----------------------------------------------------------

Advokaadibüroo Sorainen nõustas klienti käsitletud kaubamärkide registreerimisel.

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto