Sisukord
Välisuudised
Tänane leht

Trump tõmbas Iraani tuumaleppest loobudes liitlastelt vaiba alt

3 min lugemist
  • President Donald Trump teatas, et USA lahkub Iraani tuumaleppest.
  • Otsus tegi olukorra Lähis-Idas veel keerulisemaks.
  • Euroopa liitlased nõuavad, et Ühendriigid ei hävitaks tuumalepet täielikult.
  • Iraani presidendi sõnul loodetakse tuumaleppe tulevik päästa.
USA president Donald Trump hoidmas käes otsust, mille kohaselt lahkub USA Iraani tuumaleppest. FOTO: Jonathan Ernst / Reuters/Scanpix

Üleeile Ameerika Ühendriikide lahkumisest Iraani tuumaleppest teatanud USA president Donald Trump tembeldas kokkuleppe, mida tema eelkäija Barack Obama pidas üheks oma suuremaks välispoliitiseks saavutuseks, lagunevaks ja mädaks.

Tellijale Tellijale

Kuigi Trumpi pooldajad on korduvalt väitnud, et presidendikampaania käigus lubatud põhimõte «Ameerika ennekõike» ei tähenda «Ameerika üksi», siis presidendi viimane otsus räägib teist keelt.

Tuumaleppega jätkamist soovisid sellele oma allkirja andnud Euroopa Liit, Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Saksamaa, Hiina ja isegi Venemaa. Tulutuks osutusid ka Saksamaa kantsler Angela Merkeli, Prantsusmaa president Emmanuel Macroni ja Briti välisminister Boris Johnsoni katsed Washingtoni külastades jonnaka Trumpi meelt muuta.

12-minutilise avaldusega lõhkus Trump leppe, mille osas peeti aastaid pingelisi läbirääkimisi ja milles jõuti kokkuleppele 2015. aastal ning millega seati Iraani tuumaambitsioonidele karmid piirangud.

09.05.2018 11.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto