Sisukord
AK
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: Järvi tõi Eestisse Detroiti sümfoonikud

2 min lugemist

Publiku ja esinejate ootused olid Eesti Kontserdi hooaja tippsündmuse, maineka Detroiti Sümfooniaorkestri (DSO) kontserdi eel suured.

Aprillis 1998 Manchesteris alanud DSO Euroopa turneel, mis oli neile Järvi juhatusel juba teine eurotuur, saatis neid suur menu esinemistel 15 Euroopa linnas. Esimest korda jõuti peadirigendi Neeme Järvi sünnilinna, kus kahe eriilmelise kontserdiga 19. ja 20. mail Estonia kontserdisaalis tuur lõpetati.

Ja siis nad saabusid! Teoks sai maestro Neeme Järvi suur unistus – esitleda ka eesti rahvale Detroiti sümfoonikuid, kellega oli ta oma elu sidunud 1990. aastal ning suutnud jõuda kollektiiviga USA tipporkestrite hulka viie aastaga.

Orkestri suursponsori ja Järvi suure sõbra, Guardian Industries Corpi omaniku ja presidendi William Davidsoni eralennukiga maandus Neeme Järvi koos abikaasa Liilia ja poeg Kristjan Järviga. Sponsorlus oli toeks suurele euroturneele. Peale Davidsoni pani õla alla ka Chrysler Corp. Transportlennukiga saabusid orkestri instrumendid, kokku ligi kümme tonni tehnikat. Seejärel võeti vastu oodatud solist Pamela Frank ja orkester.

«Esinemine Ameerika orkestriga Estonia kontserdisaalis on ka mulle esmakordne kogemus. See on mulle suureks auks tulla siia ja näidata, mida oleme maailmas ära teinud,» rääkis Järvi enne kontserti ajakirjanikele.

Tallinna kontsertide kavad valiti erinevad ja vaheldusrikkad, et tuua esile orkestri omapära ja tutvustada ehtameerikalikku XX sajandi heliloomingut ja maailmaklassikast. Esimene kontsert algas Eesti ja USA hümniga. Seejärel kõlas William Grant Stilli Afro-Ameerika sümfoonia. Kahel õhtul tutvustati kokku nelja Ameerika helilooja loomingut. Maailmaklassikast oli kontserdil pearõhk Robert Schumanni sümfooniatel ja Maurice Raveli süidil balletist «Daphnis ja Chloe». Maailmas tuntakse Järvit Schumanni muusika hea propageerijana. Max Bruchi viiulikontserti esitades säras mitu aastat DSO-ga koostööd teinud nõutud solist Pamela Frank. Kodumaisest heliloomingust kõlas teisel kontserdil Artur Kapi «Viimne piht». Kontserdid võeti vastu ovatsioonidega. Kiideti Järvit kui nõudlikku ja andekat dirigenti ning DSO professionaalsust, stiilitunnetust ja instrumentide head kõlavärvi.

Muusikasündmusega ajastati ka teisi Neeme Järviga seotud üritusi. Eesti Kultuurifond korraldas Järvi pressikonverentsi ja ühtlasi kuulutati välja EKF juurde uue allfondi loomine. Maestro annetatud 10 000 dollarit pani aluse Neeme Järvi fondile, mille sihiks seati meie professionaalse muusika toetamine.

20. mai pärastlõunal andis Estonia teatri talveaias kunstnik Jüri Arrak üle Estonia Seltsile oma uue maali «Kompositsioon Neeme Järviga». Selle valmimist toetas kultuuriministeerium ja Eesti Rahvuskultuuri Fond. Pidulikul esitlusel olid kohal ka Neeme Järvi abikaasa Liilia ja poeg Kristjan Järviga, Eesti Rahvuskultuuri Fondi esimees Eri Klas, Estonia Seltsi esimees Arne Mikk jt. Miku sõnul oli see kaheksas pilt Seltsi porteemaalide galeriis. Jüri Arrak kommenteeris kohalolnutele oma tööd ja kurtis, et ei saanud teda poseerimas portreteerida ja kasutas Neemest salvestisi. Nii valmis tal kompositsioon, mis oli üldistuseks Neeme Järvist, kui mitte ainult orkestrijuhist, vaid juhist igavikulises mõõtes.

Portreteeritu oli algul üsna üllatunud, kuid aktsepteeris kunstniku lähenemist.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto