Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.05.2018
Eesti Ühe pere aasta prügi mahub ühte purki Ministeeriumi uuest pressiesindajast sai kantsleri mainekorraldaja (7) Pootsman ei tea veel orust Võistle, Elina, võistle! (1) Välismaa Gina Haspel astus lavale Hiina Big Maci fännid kaubandussõjas burgerist ei loobu Väike röövik ähvardab Aafrika nälga jätta SEIKLUSVIDEO: Milline on maailma kauneim kanjon? Nõiutud kaljud, ohud ja legendid Arvamus Viivi Luik: töörahu tapamajas (5) EKI keelekool: kihelkond (2) Postimees 1992. aastal: peeti kinni võõrväe vanemleitnant Peeter Järvelaid: kihelkondlik triipkood riigikultuuris Juhtkiri: kulda väärt ema (1) Sport Raudmees Ain-Alar Juhanson murrab uut sorti takistusi Starditulede süttimise hetkel kustub eestlaste sõprus SEIKLUSVIDEO: Milline on maailma kauneim kanjon? Nõiutud kaljud, ohud ja legendid Jets rõõmustab Kanada haavatud hinge (1) Mart Soidro: igatsedes taga kadunud aegu Tarbija Välismaale õppima minekuks tuleb teha kõva eeltööd AK Eesti rahva ajalugu Enn Tarveli järgi (1) Hellade näppudega inimmasina naasmine Ulmekogumik, mille lugudes päästavad eestlased inimkonna (1) Vikerkaar loeb. Ala ja tema rahvas Elu ongi keeruline «Inimeste elulood on kirjandusliku ehitusmaterjali ammendamatu karjäär» Andres Adamson: ajalootõest ja eesti rahvast (6) Peeter Langovitsi tagasivaade: Järvi tõi Eestisse Detroiti sümfoonikud Kihelkondlik Eesti: Vallad kaovad, kihelkonnad jäävad (3) Kihelkondlik Eesti: Tuleme ja saame kokku juurte juures Kihelkondlik Eesti: Meie identiteedi kodu Arter Pilk luuraja argipäeva: väikesed võidud (ja kaotused) suures vastasseisus Viirus Kriimsilma üheksa ametit Jah, ka emadust saab täiega turundada! Ilona Leib: mina – ema (1) Arteri suur intervjuu: Kaja Kallas ei karda skandaale! (6) SEIKLUSVIDEO: Milline on maailma kauneim kanjon? Nõiutud kaljud, ohud ja legendid Emadepäevaks: kodutortide klassika värskemal moel Mis on stiilivaldkond, milles eestlased hädasti järeleaitamistunde vajaks? Miks tahaksid londonlased haarata oksekoti järele, kuuldes väljendit «kuninglik pulm»? Filmiarvustus: «Päike südames» - poolteist tundi armastuse otsimist (1) Sõiduproov. Kas see ongi viimane puhtavereline Mitsubishi? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kulda väärt ema

2 min lugemist
Tütar emaga. Pilt on illustratiivne. FOTO: SCANPIX

Ema on iga inimlapse jaoks kogu maailm. Ei ole tugevamat sidet kui ema ja lapse side. Ei ole suuremat armastust kui emaarmastus. Isegi siis, kui ema ei jõua olla kogu aeg oma lapse kõrval.

Emasid on erinevaid, kuid enamasti on just tema see, kes kannab hoolt, et söök oleks laual. Vahel valmistab lapse lemmikroa. Või kui lapsel nutuhoog peal, võtab ta sülle ja lohutab. Ja enne magamaminekut annab musi ja silitab pead.

On olukordi, kus lapsevanem on eriti mures. Näiteks siis, kui last kimbutab kõrge palavik või teda tuleb kaitsta välismaailma pahede eest. Igal juhul – murekortsudest pääsu ei ole. Ning just siin lööb välja tõeline lõvi hing. Mõnikord pingutab ema muidugi lapse kaitsmisega üle ja teeb kurja häält. Või läheb liiale hellitustega. Kuid me kõik teame, et selle taga on armastus.

Ema õpetused on lapse elu alustalad. Alguses õpetab ta last käima. Hiljem annab edasi teadmised, kuidas saada hakkama selles keerulises korrapäratus maailmas, millel on paha komme võimalusel igaüht jalust maha lüüa. Ta näitab, kuidas olla julge. Ning vigadest ja läbikukkumistest hoolimata seisab alati oma lapse selja taga ja on tema üle uhke.

Suuremaks kasvades vajab inimene aina vähem vanema hoolt. Sellest hoolimata ei kao ema lapse elust kuskile. Kuidas anda tagasi killukenegi sellest hellusest, mida pojad ja tütred on saanud oma emalt? Piisab sellestki, kui ema käekäigu vastu huvi tunda.

Meil on alatasa kiire ja me võib-olla ei mõtlegi sellele, et ema on hinges kurb, kui ta meist pikka aega ei kuule. Meist eemal olek teeb talle rohkem haiget kui miski muu. Ka keerulistel hetkedel ei hakka ta oma muret kurtma, vaid püüab ise hakkama saada. Sellegipoolest tahab ta meid näha, meist kuulda.

On hetki, mil täiskasvanu, hinges siiski väike laps, tahab südamelt ära öelda, mida ema talle päriselt tähendab. «Aitäh, ema, oled mulle kallis!» Aga ei julge. Mõnel ei tulegi need sõnad suust. Eriti kui suhe on keeruline. Ent rumala, tundetuna – ta siiski armastab.  

Homme tähistame emadepäeva. Paljudele on see just see päev, mil nad tänulikkust üles näitavad. Samal päeval kuulutatakse välja aasta ema. Tegelikult ei ole vahet, kes selle tiitli saab, sest igale inimesele on tema ema aasta ema. Ka siis, kui ta ei ole täiuslik või eristub teistest või on temast ainult mälestus.

Aga puhtinimlikult: inimene, kes on pühendanud kogu oma elu sulle, ilma et midagi vastu küsiks, väärib isegi rohkem. Õnn on üürike. Need, kellele elu on helde, nautigu rõõmsaid hetki oma emaga. Ja mitte ainult emadepäeval. Nagu kõlavad Karl Ristikivi luuleread: «See, mis sa naeratades kinkisid, võib kunagi otsa saada, aga naeratus jääb.»

Seotud lood
11.05.2018 14.05.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto